Kaip aprengti pamerges – turbūt dažnai susimąsto kiekviena būsima nuotaka. Jei žavitės retro stiliumi, ryškiomis, pūstomis suknelėmis ir Jūsų pamergės nori sulaukti išskirtinio dėmesio bei yra pašėlusios vidumi – štai Jums idėja: aprenkite jas žaismingomis retro suknelėmis. O galbūt pati svajojate apie retro stiliaus vestuvinę suknelę?
Kas būdinga retro stiliui, kokioms merginoms tinka puoštis ir kaip suknelės gali padiktuoti ar suteikti idėjų Jūsų vestuvių šventei, pasakoja „Retro stilius“ (www.retrostilius.com) įkūrėja ir vadovė Jurgita Momkienė.
Jurgita, kas yra retro ir kas šiam stiliui būdinga?
Retro stiliaus laikotarpis apima 1920-uosius ir po 1970-ųjų. Lotynų kalboje retro reiškia „atgal“ arba „praeities laikas“ ir primena praėjusio šimtmečio drabužius, tačiau jų aklai nekopijuojant. Praktiškai kiekvienas dizaineris turi sukūręs kolekciją retro tema.
„Retro stilius“ orientuojasi į 1950-ųjų laikotarpį. Tai išskirtinio grožio, moteriškumo ir žavesio laikas, kai moterys ir merginos puošėsi įliemenuotomis, pūstomis suknelėmis, pieštuko silueto sijonais iki kelių, ¾ rankovių megztiniais, liemenį paryškindavo dirželiais ir pan.
Europietes ir JAV amerikietes moteriškumo pavyzdžiai pasiekdavo iš televizijos ekranų, Holivude kuriamų filmų, taip pat iš laikraščių.
Negalima nepaminėti rokenrolo įtakos, pin-up merginų, kurių nuotraukos ir plakatai puošė amerikietiškas kareivines, automobilių salonus.
1940-ųjų pabaigoje buvusioje SSRS teritorijoje atsirado „stiliagų“ judėjimas. Tai buvo viena iš pasipriešinimo formų tarp tuomečio jaunimo. „Stiliagos“ – optimistai, laisvos dvasios žmonės, pasižymėję išskirtine drąsa būti ryškiais ir išskirtiniais pilkoje sovietinėje masėje.
Daugelis pasaulio šalių, tarp jų ir visa Europa, buvo paliesti „maištininkų“ judėjimo, kuris atsispindėjo ne tik aprangoje, bet ir jų klausomoje muzikoje, skaitomose knygose, jie buvo KITOKIE ne tik savo mąstymu, bet ir elgesiu.
Kuo išskirtinės Jūsų siuvamos / kuriamos suknelės?
Mūsų 1950-ųjų stiliaus suknelės nėra masinės gamybos produktas – esame orientuoti į išskirtinumą, žaismingas, ryškias spalvas, margintus audinius. Sukneles galima vilkėti kasdien, be pasijonio, o norint šventinio efekto – būtinai su pasijoniu. Mielai papuošime ne tik mamas, močiutes, bet ir visai mažas mergytes.
Suknelės yra 100 proc. medvilnės ir jas be galo malonu vilkėti, nevaržo judesių, tad šokių aikštelėje jausitės puikiai. Medvilninis audinys – tvirtas, lengvai sugeria drėgmę. Spalvingi audinių raštai gali pakuždėti netgi šventės temą...
Tokio modelio suknelės turi išliekamąją vertę, jei nesudėvės mama, po daugelio metų spintoje tokią suknelę atradusi dukra puošis ir bus tikrai stilinga. Nauja – tai pamiršta sena!
Dažniausiai su klientėmis aptariame šventės tematiką, spalvas ir tik tuomet renkamės suknelę ar sukneles. Visa tai užtrunka, ir ne vieną dieną, kol randame tai, kas džiugintų ne tik akis, bet ir suteiktų šventei tam tikrą nuotaiką ir charakterį.
Kaip kilo idėja pradėti siūti, nuomoti retro stiliaus sukneles?
RETRO STILIUS atsirado netikėtai – iš žavėjimosi praeities laikotarpiu, ieškant originalumo, išskirtinumo, spalvų ir naujų formų šiandienos Lietuvoje. Šiuo metu nuomojame ir parduodame sukneles, kurios kuriamos, siuvamos atsižvelgiant į lietuvių merginų norus ir pageidavimus. Bendradarbiaujame, konsultuojamės su kolegomis Danijoje, dirbančiais šioje srityje. Suknelės kruopščiai ir kokybiškai pasiūtos, iš puikios kokybės medvilnės, derinant įvairių spalvų tiulio pasijonius. Mielai padedame atrasti šventės kryptį, patariame ne tik aprangos klausimais.
Jūsų nuomone, kokia mergina renkasi ar jai tiktų pasipuošti retro stiliaus suknele?
Pirmiausia, drąsi, nebijanti sulaukti išskirtinio dėmesio iš aplinkinių, žaisminga ir pašėlusi vidumi. Amžius – ne riba. Klienčių amžius svyruoja nuo 12 iki 50 ir daugiau metų. Tik labai gaila, kad brandaus amžiaus lietuvės moterys dažnai save per anksti „nurašo“, bijodamos spalvų, apsirengti kitaip nei yra įpratusios. Jaunos merginos dažnai jaudinasi dėl papildomų kilogramų, užuot pasidžiaugusios savo jaunyste. Bet visos vos tik užsivelka mūsų suknelę, įsispiria į aukštakulnius – ima spinduliuoti moteriškumą ir tampa tikromis valiūkėmis, akys ima žibėti.
Praėjusio šimtmečio pradžios laikų moterys buvo apvalutės, bet tikrai ne rubensiškų formų. Maždaug apie XX a. vidurį įsivyravo gitaros figūros tipas: platesni pečiai, iškili krūtinė, laibas liemuo ir nesiauri klubai. Garsioji Marilyn Monroe nebuvo tobulos figūros, bet sugebėjo tapti pasaulinio ryškumo žvaigžde, to laikotarpio seksualumo simboliu. Ji jaudino ne tik vyrus, bet ir moteris, kurios stebėjo, kuo ji vilkėjo, kaip dažėsi, kokią šukuoseną rinkosi..
Ką galite pasiūlyti nuotakai, dievinančiai retro stilių?
Viskas priklauso nuo pačios nuotakos (žinoma, ir jaunikio) ir šventės tematikos. Jei nuotaka pageidautų baltos suknelės – puiku, lieka tik išlaikyti bendrą stilių, kuris susietų visus vestuvinio pulko dalyvius. Baltą suknelę rekomenduotume puošti ryškiomis detalėmis ar aksesuarais, avėti spalvinga, žaisminga avalyne, derinti tarpusavyje, atrodo, nesuderinamus dalykus... Į viską reikėtų žvelgti kaip į žaidimą – pradedant šventės tematika, puokštėmis, dekoru, baigiant rūbais ir pan.
Negalime pamiršti nuotakų, tekančių ne pirmą kartą, ir jau yra vilkėjusių tradicinę baltą suknelę, šiai dienai jų pageidavimas – noriu išskirtinės suknelės.
RETRO STILIAUS nuotaka – linksmai žaisminga, ir nebūtinai balta, glamūrine suknele, nors gerai pasirausus po močiutės spintą galima rasti šiai dienai labai madingų dalykų, kurie puikiai praverstų planuojant retro stiliaus vestuves. Genialumas kartais yra paprastumas, bet ne prastumas. Šventę kuria detalės.
Daug bendraudami ir bendradarbiaudami su fotografais „išsiaiškinome“, kad jie pasiilgę naujų iššūkių ir kitokių vestuvių... Tad daugiau drąsos planuojant ir išradingumo kuriant vienos svarbiausių dienų gyvenime scenarijų... Nebijokite iššūkių ir išskirtinumo...
Kaip turėtų derėti pamergių suknelės prie nuotakos (kad neužgožtų nuotakos)?
Visi vestuvinio pulko dalyviai turėtų tarpusavyje derėti, o ne iškristi iš bendro konteksto. Jaunavedžiai turėtų būti ta ašis, apie kurią suktųsi visi likę šventės dalyviai. Jei nuotaka vilki vienspalve, kad ir balta 1950-ųjų pūsta suknele, pamergėms rekomenduotume rinktis spalvingas, margintas sukneles. Nuotakai verta pasižvalgyti gal net vintažinės suknelės, turinčios savo istoriją. Na, o jei jau pati nuotaka renkasi spalvotą, margintą suknelę – tuomet pulko merginų suknelės turėtų būti mažiau intensyvių spalvų, audinio raštų, galbūt net kito, ne tokio ryškaus silueto.
Ar pamergės būtinai turėtų vilkėti vienodas sukneles, juk ne visoms gali tikti pagal figūrą?
RETRO STILIAUS suknelių unikalumas tas, kad jos tinka visiems figūrų tipams. Lieknesnes merginas jos padaro moteriškesnes, o apvalučių figūros netobulumus maskuoja. Gražu vienodos, gėlėtos ar taškuotos suknelės, su vienspalviais pasijoniais. Puikiausiai galima derinti skirtingų spalvų, margintas sukneles ir pasijonius kontrasto principu. Viskas priklauso nuo vestuvių šventės sumanymo ir dalyvaujančiųjų šventėje noro pakeisti stilių, kad ir vienai dienai.
Nuotraukos – www.fotoinga.lt, http://photodaivakiele.blogspot.com, www.karolisbuta.lt, https://www.facebook.com/Daliafoto.lt