Kokio stiliaus vestuves dera kelti dvare? Kuo ypatinga dvaro aplinka kaip vieta vestuvių pobūviui ir fotosesijoms? Ką reikėtų žinoti organizuojant vestuves gražiausiuose Lietuvos dvaruose? Vestuvių planuotojų ir fotografų patirtys, rekomendacijos ir patarimai.
„Meilės legendos" vestuvių planuotoja Monika Kulpytė: „Dvaro aplinka diktuoja vestuvių formalumo lygmenį bei stilistiką"
Elegantiškos, romantiškos ir net šiek tiek poetiškos – tokios vestuvės galėtų būti keliamos dvaruose. Tai itin tinka tiems, kurie vertina antikvarinius baldus, prašmatnias menes ir išpuoselėtus sodus. Tokia vieta diktuoja ir vestuvių formalumo lygmenį bei stilistiką. Šioje terpėje puikiai tinka kelti formalias arba pusiau formalias vestuvių puotas. Vestuvių šventės puošyba turėtų derėti prie bendro pasirinkto dvaro architektūrinio paveikslo. Be jokios abejonės, švenčiant vestuves dvare, siūlyčiau paisyti ir aprangos etiketo.
Lietuvoje daugelis dvarų dar tik atgimsta naujam gyvenimui, tad renkantis vietą savo šventei reikėtų išsiaiškinti, ar dvaras teikia maitinimo, apgyvendinimo, ar tik patalpų nuomojimo paslaugas. Atkreipkite dėmesį į tai, kad dvarai dažniausiai būna erdvūs ir jų puošybai prireikia daugiau gėlių dekoracijų. Taip pat reikia pagalvoti ir apie papildomą aptarnaujantį personalą, kuris pasirūpintų šventės smulkmenomis. Dvaras – ypatinga vieta vestuvėms. Tikrai verta įdėti šiek tiek daugiau pastangų norint turėti nepamirštamą šventę istorijos didybę menančiose vietose.
„Meilės Legendos" rekomenduojami dvarai vestuvėms:
1. Pakruojo dvaras (Pakruojo r.).
2. Krikštėnų dvaras (Ukmergės r.).
3. Vidiškių dvaras (Ignalinos r.).
4. Baptyno–Žemaitkiemio dvaras (Kauno r.).
5. Švėkšnos dvaras (Grafų Pliaterių Genovaitės vila, Šilutės r.).
-----
„Prestige Idea" vestuvių planuotoja Kristina Pakalniškytė-Bachmatavičė: „Atvykę apžiūrėti dvaro, reta pora nusprendžia savo šventę surengti kitur..."
Įprastai dvaras asocijuojasi su klasika, elegancija, romantika ir daugiamete istorija. Bet Lietuvoje yra ir bohemiško stiliaus dvarų, diktuojančių kitokią atmosferą. Tai yra unikalumas, drąsa, nesuvaržymas ir autentika. Tad pobūvio stilius pirmiausia prasideda nuo kiekvienos poros filosofijos.
Kiekvienas dvaras gali papasakoti savąją istoriją ir ne visų jų likimai vienodi. Nors prieš kelis dešimtmečius dauguma jų buvo apleisti ir nyko, dalis jų buvo prikelti antram gyvenimui. Restauruotais dvarais ėmė vis labiau domėtis romantiškai nusiteikusios poros. Jie tapo populiarūs. Dvaras – ypatinga vieta, dažniausiai turinti nemažą teritoriją, tinkamą ir didesniam svečių kiekiui priimti. Tik, žinoma, įprastai ne dvarų salėse, kuriose dažniausiai telpa iki 50–60 svečių. Planuojantiems į šventę sukviesti daugiau svečių – prireiks paviljono. Ir ne tik jo. Papildomai turėsite pasirūpinti grindimis, prireikus ir kilimine danga, scena, apšvietimu, staliukais ir kėdėmis. Taip pat apgalvoti maitinimo tiekimo dalį ir šventės logistiką. Dvarų nuomos įkainiai nėra maži, tad minėtos papildomos išlaidos kartais išgąsdina poras. Susiduriama ir su apgyvendinimo problema, dėl kambarių trūkumo ne visada pavyksta komfortiškai apgyvendinti svečius. Kai kurie dvarai gausiai lankomi turistų, jų teritorijos ne visada gali būti uždaromos privačiai.
Dvare patogu įgyvendinti idėją – visos paslaugos po vienu „stogu": netoliese esančioje koplytėlėje galėsite surengti ceremoniją, dvaro terasoje sukviesti svečius taurei šampano, mėgautis šventine vakariene ir tęsti šėliones iki paryčių.
Negalime paneigti fakto, kad atvykusi apžiūrėti dvaro reta pora nusprendžia savo šventę surengti kitur... Ypač jei tai mišri pora. Kas gi atsispirs pajusti istorinę dvasią.
„Prestige Idea" rekomenduojami dvarai vestuvėms:
1. Šešuolėlių dvaras (Širvintų r.) – vienas puošniausių ir gražiausių dvarų, į kurį visada jauku sugrįžti.
2. Jakiškių dvaras (Joniškio r.) – unikalus bohemiškas dvaras, kuriame jaučiama itališka dvasia.
3. Babtyno–Žemaitkiemio dvaras (Kauno r.) – žavi savo bohemiška autentika.
4. Norviliškių pilis (Šalčininkų r.) – unikali vieta istoriniu požiūriu.
5. Užutrakio dvaro sodybos rūmai (Trakų r.) – didelė teritorija, atsiveria nuostabus vaizdas iš dvaro terasos.
-----
„Lapės vestuvės" vestuvių planuotoja Laura Vagonė: „Aš myliu Lietuvos dvarus, juose galima pajusti kažką tokio..."
Dvaro aplinka neturėtų įpareigoti besituokiančių jame rengti tik prabangų pobūvį su krištolo sietynais ir auksiniais įrankiais. O ir dvarų Lietuvoje yra įvairių. Vieni išpuoselėti iki visiškai atkurtų autentiškų detalių, kai atrodo, kad dvaro savininkas tik užvėrė duris, tokiuose dvaruose norisi prabangaus vintažo stilistikos: heraldika, krištolas, daugiabriaunis stiklas, mezginiuotos ir siuvinėtos servetėlės, antikvariniai baldai, raktai, puodeliai su lėkštelėmis, šampanas, austrės, nėriniuotos suknelės su šleifais, senoviškas prabangus automobilis. Kiti sutvarkyti minimaliai, bet juose sklando romantiškos praeities dvasios ir galima justi tikrumo dvelksmą, net jei nuo lubų kažkur pabyrėjęs tinkas, tad čia vintažas gali neblizgėti: bronza, žalvaris, drobinis audinys, nertos servetėlės, laisvai merkiamos žydinčios gėlės, svyrantys žalumynai, ilgai ant žemos ugnies keptas paršelis, sidabrinės taurės. Trečiuose pajusti dvarą tokį, koks jis buvo kadaise, sudėtingiau, nes viskas atstatyta kiek galima greičiau, pigiomis medžiagomis, siekiant kiek galima greičiau atgauti investicijas, todėl tokiuose dvaruose sukurti emocijas sudėtingiausia, nors logistiškai gal ir lengviausia.
Aš myliu Lietuvos dvarus, juose galima pajusti kažką tokio, savotišką aurą, prisidedančią prie šventės sėkmės. Savaime suprantama, kad dėl vestuvių dekoro dvare nereikės sukti galvos, nes jis dekoratyvus savaime: eksterjeras, vazos, sodai, gėlynai, antikvariniai baldai...
Bet... kiekviena vieta, ne tik dvarai, turi savų pliusų ir minusų. Ne kiekvienas jų turi pakankamai erdvės didesnėms vestuvėms, tada reikia papildomai galvoti apie palapinę ir jos dekorą. Ne visi dvarai tiekia maitinimo paslaugas, bet tai labiau pliusas nei minusas, nes tie, kurie tiekia, – nebūtinai tai daro dvaro lygiu. Maitinimo tiekėjui nėra paprasta patiekti aukšto lygio vakarienę dvare, nes ne visuose yra didelė virtuvė, reikiamų indų ir įrangos. Apie padavėjus, stalus, staltieses, servetėles taip pat turėtumėte pagalvoti. Dvaras nėra viešbutis, tad nebūtinai kiekvienas kambarys turės savo vonios kambarį, o ir patys kambariai gali skirtis kaip diena nuo nakties. Tarp kitko, ne visi kambariai atitiks dvarui keliamus reikalavimus, tad būtinai apžiūrėkite visus kambarius prieš planuodami svečių apgyvendinimą.
„Lapės vestuvės" rekomenduojami dvarai vestuvėms:
1. Šešuolėlių dvaras (Širvintų r.) – maksimumas autentikos, personalo lankstumas, nuostabi aura, gamta, patogu dirbti.
2. Babtyno–Žemaitkiemio dvaras (Kauno r.) – gana universalus, yra salė, klojimas, muziejus, vynuogynas, lankstūs savininkai.
3. Jakiškių dvaras (Joniškio r.) – labai panašus į Žemaitkiemio dvarą.
4. Vidiškių dvaras (Ignalinos r.) – vien dėl parko verta ten švęsti. Namas sutvarkytas, bet aplinkinis kaimas man susižavėjimo nekelia, nuostabus šeimininkas.
5. Bistrampolio dvaras (Panevėžio r.) – tvarkingas dvaras.
-----
Fotografas Paulius Rakštikas: „Apleistų dvarų pasirinkimas yra kur kas didesnis"
Lietuvoje iš gausybės dvarų tik nedaugelis yra restauruoti ir turi prižiūrėtą aplinką, todėl tai ir įvardyčiau kaip pagrindiniu minusu. Kiekvienas rajonas turi po kelis, o kartais tik vieną tvarkingą dvarą, todėl vasaros savaitgaliais dažnai prie jų net susidaro vestuvių spūstys, nes visi nori ten pasifotografuoti ar tiesiog pabūti gamtoje. O žinant dar ir tai, kad beveik niekada vestuvėse nebūna daug laisvo laiko, – šis minusas tampa tikrai esminiu planuojant vestuvių dieną. Juk gal geriau pasirinkti ne tokią populiarią vietą fotografijoms nei jaustis vestuvių mugėje prie dvaro su dar 10 nuotakų greta (šypsosi).
Pliusų dvarai žinoma turi. Beveik visi turi didelių teritorijų gamtoje, su vandens telkiniais, tilteliais, medžių alėjomis, gėlynais. Kai kurie gali pasigirti ir originaliais interjerais, kas tampa dideliu privalumu, kai tenka slėptis nuo lietaus. Sunku apibendrintai kalbėti apie visus dvarus, nes kiekvienas su savita istorija ir aura.
P. Rakštiko rekomenduojami dvarai fotosesijoms:
1. Būsiu labai neoriginalus, bet pirmoje vietoje parašysiu Užutrakio dvarą (Trakų r.). Nors ten esu buvęs labai daug kartų, tos vietos jaukumas neblėsta. Ši vieta labai populiari fotografuotis, todėl rekomenduoju ją aplankyti nepopuliariu laiku.
2. Mano akimis, Vidiškių dvaras (Ignalinos r.) turi Lietuvos dvarams būdingą išvaizdą. Puikiai restauruotas, su magišku parkeliu užnugaryje – tai labai viliojanti vieta vestuvėms.
3. Šešuolėlių dvaras (Širvintų r.) išsiskiria savita išvaizda tiek išorėje, tiek viduje.
4. Ketvirtą vietą padalyčiau Palangos (Gintaro muziejui) ir Burbiškio dvarams (Radviliškio r.). Jie abu gal ir nepasižymi įsimenama išvaizda, tačiau turi išties gražias teritorijas – su daugybe medžių alėjų, vandens telkiniais, tilteliais, gėlynais.
5. Apleistų dvarų pasirinkimas yra kur kas didesnis. Todėl paįvairinimui paminėsiu dar nerestauruotą Žeimių dvarą (Jonavos r.), turintį turtingą istoriją, paprastą ir kartu žavią architektūrą.
-----
Fotografė Monika Dovidaitė: „Dvaras kaip vieta fotografavimuisi yra išties puikus variantas"
Fotografavimasis dvare sukelia daug malonumo tiek jauniesiems, tiek fotografui – jaunieji patenka į nekasdienę aplinką, kur gali pasijusti dvaro šeimininkais, didingumo ir grožio dalimi. Fotografas gali išnaudoti tiek gamtą, esančią aplink dvarą, tiek dvaro interjerą, kuris pilnas išskirtinių architektūros detalių bei įdomiausių baldų ir daiktų, be to, tai gali būti išeitis, jei oras netikėtai subjūra. Neretai aplink patį dvarą yra įvairiausių statinių, laiptų, alėjų, kuriais galima pasinaudoti norint jauniesiems pateikti įdomių ir nepakartojamų nuotraukų.
Kalbant apie trūkumus vertėtų paminėti fotografavimosi dvaruose kainas bei pasirinkimą. Viena vertus, jaunieji, norintys fotosesijos dvare, papildomai sumoka apie kelis šimtus litų, kas neįeina į fotografo paslaugas. Antra vertus, dvarų pasirinkimas nėra labai didelis, dažnai pasirenkamas artimiausias, todėl jo aplinka gali būti daug kartų matyta pažįstamų fotografijose ir nebūti tokia miela ir jauki kaip niekam nežinomas gamtos kampelis, kur vyko pirmasis jaunųjų pasimatymas.
Pasvėrus tiek privalumus, tiek trūkumus – dvaras kaip vieta fotografavimuisi yra išties puikus variantas. Svarbiausia išsirinkti tiek vietą, tiek fotografą, labiausiai atitinkantį jaunųjų lūkesčius, norus, stilių ir asmenybes, tuomet patys jaunieji jaučiasi laisvai ir jaukiai, o fotografui vienas malonumas atrasti naujus rakursus ir būdus, kaip atskleisti būtent tų jaunųjų meilės istoriją.
M. Dovidaitės rekomenduojami dvarai fotosesijoms:
1. Babtyno–Žemaitkiemio dvaras (Kauno r.) – nuostabi aplinka ir labai jaukus interjeras.
2. Jakiškių dvaras (Joniškio r.) – šis dvaras kažkuo užburia ir pavergia.
3. Arvydų dvaras (Vilniaus r.) – kitoks nei kiti Lietuvos dvarai, tiek spalvomis, tiek dvasia.
4. Užutrakio dvaras (Trakų r.) – estetiška, graži aplinka, viskas nauja, sutvarkyta, prižiūrėta, šalia yra ir laukinės gamtos.
5. Bistrampolio dvaras (Panevėžio r.) – gamtos nėra labai daug, tačiau tiek viduje, tiek išorėje viskas pakankamai estetiškai ir skoningai sutvarkyta.
Nuotraukos:
Švėkšnos dvaras. Vestuves dekoravo „Meilės Legendos". „[SP] fotografija" nuotr.
Šešuolėlių dvaras. Vestuves organizavo „Prestige Idea". Eigirdo Scinsko nuotr.
Šešuolėlių dvaras. Vestuves organizavo „Lapės vestuvės". Linos Aidukės nuotr.
Bistrampolio dvaras. Vestuves organizavo „Lapės vestuvės". Evos Grin nuotr.
Vidiškių dvaras ir Užutrakio dvaras. Pauliaus Rakštiko nuotr.
Raudondvario dvaras. Monikos Dovidaitės nuotr.