Abejojantys žmonės dažnai ieško meilės patarimų, bet psichologai sako, kad jų klausyti dera toli gražu ne visada. Kokie ženklai iš tiesų išduoda, jog esate pasiruošusi tekėti? Gerai būtų, jei užtektų tik deimanto, išdidžiai pūpsančio ant sužadėtuvių žiedo, ar gimimo datos, bylojančios jau ne pirmą jaunystę... Todėl šįkart – apie pasiruošimo santuokai ženklus iš psichologų varpinės.
Ar aš subrendusi santuokai?
Psichologai teigia, kad dauguma nuo altoriaus pabėgusių nuotakų nesigaili savo sprendimo. Jos gailisi, jog per vėlai suprato, kad nėra subrendusios šiai santuokai ir neatšaukė vestuvių ceremonijos kur kas anksčiau. Tad kaip sužinoti, ar jūs pasiruošusi santuokai?
– Pasikalbėkite su laimingai gyvenančia sutuoktinių pora: paklauskite, kaip jie jautėsi prieš vedybas, ir pasidalykite savo išgyvenimais – galbūt jus kamuojantys klausimai vargina daugelį porų? Bet svarbiausia – pasikalbėkite apie savo nerimą su mylimuoju, nes tiek sužadėtuvių, tiek vestuvių žiedas pirmiausia įpareigoja... atvirai kalbėtis. Labai atvirai!
– Raskite tikrąjį savo nerimo šaltinį: nuoširdžiai pamąstykite, dėl ko iš tiesų nerimaujate – dėl nemenko vestuvių šventės biudžeto ir darbus atlikti vėluojančios siuvėjos, o gal dėl viso jūsų laukiančio gyvenimo? Drąsiai ir atvirai analizuokite savo nerimą, nes viskas, ką šiandien nuo savęs nuslėpsite, rytoj išlįs tarsi yla iš maišo.
– Užsirašykite net beprotiškiausias mintis, susijusias su šia santuoka, ir kritiškai peržiūrėkite šį minčių sąrašą vėliau, šiek tiek „atvėsusia" galva. Pavyzdžiui, jei jus kankina mintis, kad po kelerių metų varstysite skyrybų advokato duris arba su draugėmis pusmetį keliausite aplink pasaulį, paklauskite savęs, ar esate pasiruošusi šiai santuokai?
– Įsiklausykite į savo kūną: dalį santuokai nepasiruošusių moterų staiga pradeda varginti keisti sveikatos sutrikimai – pavyzdžiui, užklumpa bjauri migrena. Kur čia šuo pakastas? Kai nesiklausote savo sielos ir nepripažįstate tikrųjų savo poreikių, kūnas pradeda kalbėti įvairiais skausmais... Ką jis jums sako?
– Nuoširdžiai atsakykite į šiuos klausimus:
1. Ar sugebu atidėti savo poreikių patenkinimą? Sugebėjimas atidėti savo poreikių patenkinimą – tai vienas iš emocinės brandos rodiklių. Šis rodiklis leidžia prognozuoti, ar atlaikysite bendro gyvenimo audras. Tad jei jūsų žodyne dažnai skamba gana vaikiška frazė „Noriu čia ir dabar!", santuoką palikite labiau subrendusiems žmonėms.
2. Ar išteku ne per jauna? Seksualinė branda toli gražu nėra pasiruošimo santuokai rodiklis. Psichologinė branda (pavyzdžiui, sugebėjimas prisiimti atsakomybę, emocinis stabilumas) ir finansinės padėties pastovumas – kur kas rimtesni pasiruošimo santuokai ženklai. Taigi, amžius – sąlyginis dalykas, nes psichologinė branda ir finansinės padėties stabilumas atsiranda labai nevienodai.
3. Gal vestuvės man rūpi labiau nei santuoka? Kartais moterys labiau rūpinasi pačiu ištekėjimo faktu nei po to laukiančia santuoka. Deja, tai nėra pasiruošimo santuokai ženklas.
4. Ar pasitikiu savo išrinktuoju? Laimingi santykiai neatsiejami nuo pasitikėjimo. Puiku, jei vestuvių išvakarėse jūs galite nuoširdžiai pasakyti: „Jis pranoko mano lūkesčius. Neįsivaizdavau, kad kitu žmogumi galima taip pasitikėti..."
5. Ar aš pasirengusi kompromisams? Santuokai pasiruošę žmonės tarpusavyje ne konkuruoja, o bendradarbiauja: jie siekia ne nugalėti kitą, o yra pakankamai stiprūs, kad įveiktų patys save.
6. Gal išteku iš inercijos? Nemažai labai ilgai draugavusių porų tuokiasi iš inercijos – „Juk praleidau su tuo žmogumi labai daug metų..." Deja, tai nėra tinkama priežastis santuokai.
7. Gal jaučiu spaudimą tekėti? Santuoka – ne prievarta, ultimatumas ar neišvengiamybė, o pasirinkimas laisva valia.
8. Ar aš neturiu psichikos sveikatos sutrikimų? Sveikas protas – tai sveikų santykių sąlyga, todėl įvairioms priklausomybės ligoms ir kitokiems susirgimams besituokiantieji turėtų skirti kur kas daugiau dėmesio, nei yra įprasta mūsų visuomenėje.
9. Ar sužadėtinis traukia mane seksualiai? Jūsų išrinktasis gali būti išmintingiausias draugas ir rūpestingesnis net už tėvą, tačiau jei nėra abipusės seksualinės traukos...
10. Galbūt kartais pagalvoju, jog kažkur manęs laukia santuokai tinkamesnis žmogus? Jei žengiate prie altoriaus galėdama lengvai įsivaizduoti savo gyvenimą be sužadėtinio ir netikite, jog šis žmogus yra geriausia, kas galėjo jums nutikti, galbūt tikrai pravartu luktelėti santuokai tinkamesnio žmogaus...
BLOGIAUSI MEILĖS PATARIMAI
Dažniausiai nerimo ir abejonių kamuojami žmonės ieško patarimų. Meilės patarimai – itin slidi tema, todėl psichologai net išskiria blogiausių meilės patarimų ketvertuką, kurių nederėtų klausytis (deja, jie dalijami labai dažnai!):
1. Dažnas patarimas susirasti tikrai savęs vertą partnerį reiškia patarėjo nepritarimą jūsų pasirinkimui, neigiamą nuostatą jūsų partnerio atžvilgiu ir požiūrį, jog dėl patiriamų sunkumų yra kaltas tik jis, tik vienas santykių dalyvis. Turbūt nereikia sakyti, kad požiūris, skatinantis kalte ir atsakomybe nesidalyti, o juos suversti kitam, apskritai netinka santuokai...
2. Jei kurį laiką savo antrosios pusės nepristatėte viešai ar negyvenote seksualinio gyvenimo, aplinkiniai patars ne žengti prie altoriaus, o išanalizuoti, kas gi negerai jūsų santykiams. Stereotipiškai mąstantiems žmonėms sunku suvokti, kad kartais slepiama dėl to, jog branginama; kurį laiką nesimylima dėl to, jog norima geriau vienas kitą pažinti, ir t. t.
3. Po neištikimybės epizodų aplinkiniai dažnai rekomenduoja ne tuoktis, o nedelsiant skirtis, nes stereotipiškai mąstantiems žmonėms atrodo, jog neištikimybė priverčia patirti tik gėdą ir pažeminimą. Jiems sunku suvokti, kad kartais neištikimybė taip pat gali būti asmenybių ir santykių augimo akstinas...
4. O jei jūsų santykiai kol kas apskritai nėra nukreipti santuokos ir šeimos pagausėjimo link – aplinkinių patarimas nešvaistyti laiko garantuotas. Neva santykiai, kurie neveda į vedybinę atomazgą, yra beprasmiai, nesuteikia malonumo ir gyvenimiškų pamokų. Pasvarstykite, ar iš tiesų taip yra?
5. Anot psichologų, vienintelis geras meilės patarimas – pasikliauti savo intuicija, nes tik taip ji atbunda ir yra lavinama... O tai – vienas didžiausių gyvenimo namų darbų.
Ar mes gyvensime ilgai ir laimingai?
Vienas galimų atsakymų į šį klausimą – devyni karštos ir sveikos santuokos bruožai, kuriuos išskyrė psichologai:
1. Aiškios jūsų šeimos ribos: esate įsitikinę, kad jūsų poros santykiai – patys svarbiausi, o šeimoms, iš kurių esate kilę, tenka antraplanis vaidmuo. Taigi, šiuose santykiuose pirmuoju smuiku grojate judu, o ne aplinkiniai.
2. Dažnas vienas kito lytėjimas: pasisveikindami ir atsisveikindami jūs pasibučiuojate, dažnai nei iš šio nei iš to apsikabinate, mėgstate sėdėti vienas šalia kito.
3. „Aš tave myliu": nepraleidžiate progos pradžiuginti vienas kitą kasdieniais meilės prisipažinimais, pakuždėdami juos į ausį ar palikdami mielą raštelį po pusryčių lėkšte...
4. Reguliarus seksualinis gyvenimas: fizinis ryšys suteikia santuokai ištvermės. Nustatyta, jog dvidešimtmečiai mylisi vidutiniškai 2–4 kartus per savaitę, trisdešimtmečiai – maždaug 2 kartus, o keturiasdešimtmečiai ir penkiasdešimtmečiai – 1–2 kartus per savaitę.
5. Seksualinių scenarijų įvairovė: sumaišydama savo įprastą mylėjimosi tvarką, pora tarsi duoda ženklą, jog prisiima atsakomybę už malonumą ir erotiką. Sugebėjimas prisiimti atsakomybę už savo lytinį gyvenimą – būtina laimingo santuokinio gyvenimo dalis.
6. Plačiai atmerktos akys orgazmo metu: reiškia, kad esate pasiruošę matyti vienas kitą visokį. Atsimerkti orgazmo metu – tai nebijoti atskleisti savo intymumo esmės.
7. Nuoširdžios pagyros vienas kitam, išsakomos prie aplinkinių: pagyrimas anaiptol nėra tik gražūs žodžiai, tai gilus šalia esančio žmogaus vertės patvirtinimas. Deja, kur kas dažniau mylimieji vienas kitą žemina – tai tikrai nėra laimingos santuokos pranašas.
8. Mažos dovanėlės stiprina draugystę: kartais nuperkate vienas kitam skanėstą ar malonią smulkmeną – šiltas šlepetes, gražius apatinius, raktų pakabuką ar padarote kokią nors staigmeną. Ir šis spontaniškas noras dovanoti užklumpa ne tada, kai norite išpirkti kaltę, o kaskart, kai norite pasakyti: „Ačiū, kad esi."
9. Dažni ir nuoširdūs pokalbiai: jaučiate, kad esate komanda, todėl nuolat aptarinėjate savo planus, darbų pasidalijimą, santykius, dalijatės savo išgyvenimais ir svajonėmis.
Būsimos nuotakos NAMŲ DARBAI:
– Santuokinių įsipareigojimų įsivaizdavimas: kaip svajojate jaustis būdama įsipareigojusi? Išsamiai apibūdinkite šiuos jausmus. Pavyzdžiui: „Santuokos įsipareigojimai man asocijuojasi su saugumu, nes tapsime viena komanda, besidalijančia ir džiaugsmais, ir rūpesčiais." Detalus santuokinių lūkesčių pripažinimas sau ir savo išrinktajam yra puiki prevencinė priemonė, padedanti išvengti nusivylimų.
– Pagarbos praėjusioms gyvenimo dienoms atidavimas: atiduokite pagarbą gyvenimui be santuokinių įsipareigojimų ir simboliškai užbaikite šį etapą. Pavyzdžiui, peržiūrėkite jaunystės nuotraukas, kai dar nebuvote sutikusi savo išrinktojo, ir apmąstykite, ką šis gyvenimo laikotarpis jums reiškia. Pradedant naują gyvenimo etapą net pravartu parengti išsamų sąrašą dalykų, kurių jūs nuoširdžiai atsisakote (pavyzdžiui, „Aš nebeieškosiu naujų pažinčių internete") ir simboliškai šį sąrašą sudeginti.
– Nupieškite savo šeimos žemėlapį: susigalvotais simboliais pavaizduokite save ir savo šeimos narius. Nupieškite tarp jūsų vyraujančius santykius – meilę, artumą, įtampą, nuoskaudas ir t. t. Tuomet į šį piešinį įterpkite savo sužadėtinį ir savo tarpusavio santykius. Pamąstykite, kaip po vedybų pasikeis jūsų santykiai su tėvais, broliais, seserimis? Pavyzdžiui, „Greičiausiai po vedybų aš šiek tiek atitolsiu nuo savo tėvų, nes priimdama sprendimus tarsiuosi nebe su jais, o su savo vyru..."
Straipsnio autorė – psichologė Liepa T. Raškevičienė
123 RF nuotr.