Šio straipsnio pradžiai puikiai tiktų prieš keletą metų išleistos knygos pavadinimas: „Geriausias fotoaparatas yra tas, kurį mes turime su savimi." Turime ne apskritai, o būtent turime su savimi. Kokį fotoaparatą jūs turite šiuo metu arčiausiai savęs? Daug spėlioti netenka, tai – telefonas, kuriuo kiekvienas daugiau ar mažiau fotografuojame. Žinoma, nebent jūsų mobiliajam daugiau nei 13 metų – būtent tiek laiko praėjo nuo pirmųjų fotografuojančių telefonų, skirtų eiliniams vartotojams, išleidimo į rinką.
Nepaisant to, kad dažnas mūsų neišnaudoja net dešimtadalio telefono galimybių, vis dėlto tų galimybių yra labai daug ir telefonas jau yra ne tik telefonas. Pabandykite telefono neįsijungti bent kelias dienas ir suprasite, kad geriau jau sugedęs automobilis, dingęs vanduo ar neįjungtas šildymas kartu sudėjus, bet tik jau nesugedęs telefonas. Žinoma, ne visiems tai tinka, bet kalbant apie šiuolaikinį, užimtą ir skubantį žmogų išimčių mažai. Taip yra dėl daugybės priežasčių, kurių čia neaptarinėsiu, taip pat nekalbėsiu ir apie šio keisto prieraišumo pliusus ir minusus. Pasidalysiu sumanymu, kurį įgyvendinau būtent telefonu, ir ta idėja labai paprasta – fotografuoti vestuves telefonu!
Kaip kilo eksperimento idėja
Ši mintis pasauliniu mastu nėra nauja, nes jau keleri metai užsienio tinklaraščiuose vis pasirodo fotografų eksperimentų vestuvių, mados ar kitų žanrų fotosesijose naudoti telefonus. Nutariau šią idėją įgyvendinti dėl keleto priežasčių. Pirmoji ir pagrindinė – praplėsti savo komforto zoną fotografuojant vestuves netradiciniu būdu. Mėgstu eksperimentuoti ir po daugiau nei šimto fotografuotų vestuvių šis noras vis didėja. Antra priežastis yra išmėginti tokio sumanymo techninę pusę realiomis sąlygomis. „Sony" kompanija specialiai šiam projektui skyrė šį rudenį pasaulio rinkose pristatytą fotografavimo priedą telefonams, praplečiantį fotografavimo galimybes, ir pasiūlė būti šio produkto testuotoju – kodėl gi ne? Taip pat smalsu vestuvių dieną matyti aplinkinių reakcijas, kai vietoj keliolikos kilogramų sveriančios technikos kuprinės atsineši tai, ką turi kiekvienas vestuvių svečias. Ruošiantis kilo retorinis klausimas – gal ir santuokos metu prie altoriaus bus mažiau norinčių lįsti į kadrą su savo telefonais, kai matys, jog fotografas fotografuoja su jų turimu telefonu? Nėra minčių, kad toks fotografavimo būdas gali pakeisti tradicinį vestuvių fotografavimą (bent jau dabar), bet kūrybiškam rezultatui gal to ir užtenka? Taigi, bandom!
Fotografavimo ypatumai ir privalumai
Šiam projektui reikėjo rasti drąsią porą, kuri tikėtų tokia idėja. Ir tai nebuvo labai sunku. Tik buvo keistas priešingas procesas, nes įprastai poros suranda mane, o šį kartą aš ieškojau jų. Vestuvių planuotoja Laura Vagonė su drąsiais jaunaisiais Egle ir Evaldu uždegė man žalią šviesą – ačiū jiems už tai!
Fotografavau nuo pasiruošimo iki pat vakaro šventės, kitaip tariant – taip, kaip dažniausiai darau. Iš esmės labai greit prisitaikiau prie to, ką turėjau rankose, nors tai ir nebuvo labai įprasta. Jausmas priminė situaciją, kai ant fotoaparato uždėtas ne visai toks objektyvas, koks turėtų būti, ir tuo momentu ieškai sprendimo, kaip nufotografuoti maksimaliai gerai su tuo, ką laikai rankose. Keistumo daugiau mačiau aplinkinių veiduose, kurie į mane kaip į fotografą tikrai nežiūrėjo, labiau aš jiems priminiau įkyriai fotografuojantį vestuvių svečią, kurių pasitaiko per kiekvienas vestuves. Ir šis jausmas buvo labai geras, nes per visą dieną nesulaukiau nė vieno prašymo ką nors nufotografuoti.
Susikalbėjimas tarp fotografo ir poros vestuvėse itin reikalingas geram rezultatui pasiekti, todėl svarbus momentas, kurį norisi paminėti, – jaunieji bendravo tik gestų kalba... Ir nors aš šios „kalbos" nesuprantu, tai galutiniam rezultatui nesutrukdė. Greičiausiai tam turėjo įtakos jaunųjų entuziazmas ir puiki energija, kas ir padėjo visiems siekti tikslo.
Nuotraukų koregavimas taip pat telefonu!
Nufotografavus vestuves laukia ne ką lengvesnis procesas – nuotraukų koregavimas. Tam aš pasirinkau tą pačią priemonę – telefoną. Iš išbandytų keliolikos populiariausių nemokamų programėlių nuotraukų koregavimui pasirinkau keturias labiausiai patikusias („PicsArt", „Pixlr-o-matic", „Instagram" ir „Repix"), kuriomis ir paruošiau nuotraukas. Nesistengiau gauti panašaus rezultato lyg fotografuočiau visaverčiu fotoaparatu, anaiptol, stengiausi suteikti nuotraukoms kiek kitokį vaizdą, paryškindamas tai, ką mėgsta mano fotografuojamos poros – spalvas.
Nelengva patirtis ir rekomendacijos
Jaunieji džiaugėsi pamatę paruoštas nuotraukas – manau, tai geriausias įvertinimas. Rezultatą galite įvertinti ir jūs. Techniškai man projektas nebuvo labai lengvas. Vestuvių dienos eiga greita, dažnai prasto apšvietimo aplinkoje (namai, bažnyčia, pokylio salė ir pan.) tai labai apsunkina fotografavimą mobiliuoju telefonu. Naudojau telefonus „Sony Xperia Z" ir ZR bei naujovę – priedą mobiliesiems „Sony QX100". Su šiuo priedu fotografavimas tampa dar lėtesniu procesu, nors ir turi savų pliusų: pasižymi geresne nuotraukų kokybe bei galimybe panaudoti jį neįprastomis sąlygomis, pavyzdžiui, iškėlus jį ant vienakojo viena ranka – kita jį galima valdyti telefonu, taip gaunant įdomesnių rakursų. Ir dar vienas labai rimtas minusas šiuolaikiniams telefonams tokiomis sąlygomis – akumuliatoriaus veikimo laikas, juolab kad daugumos šiuolaikinių mobiliųjų jie apskritai nekeičiami, vadinasi, reikia kelių prietaisų vienu metu. Aš visą įrangą turėjau visiškai įkrauti maždaug tris kartus per visą dieną. Taigi, idėja įgyvendinta ne taip lengvai, kaip buvau pagalvojęs iš pradžių, bet eksperimentas į naudą.
Aš jau atsiprašiau savo fotoaparato už išdavystę, todėl mano būsimos poros gali nebijoti, kad per jų vestuves ateisiu tik su mobiliuoju telefonu.
Idėja, tekstas ir nuotraukos – fotografo Pauliaus Rakštiko (www.ypatingai.lt)
Vestuves organizavo „Lapės vestuvės" vestuvių planuotoja Laura Vagonė (www.lapesvestuves.lt)