Italų nuomonę norime žinote daugeliu klausimų, o ypač tokių kaip maistas, mada, ir, žinoma, meilė. Pati gražiausia proga, sujungianti šias tris sritis, yra vestuvės, todėl šį kartą domimės naujausiomis šventės tendencijomis, italų pageidavimais bei istorijomis Toskanoje.
Čia dvi pusseserės – interjero dizainerė Bettina Hagedorn bei kalbų ir moderniosios užsienio literatūros specialistė Beatrice Riparbelli gyvena savo įmonės „The Tuscany Wedding" („Toskanos vestuvės" – it.) darbo ritmu, rengdamos šiltas ir įspūdingas vedybų ceremonijas ne tik italams, bet ir daugeliui iš užsienio atvykstančių porų.
Papasakokite, kaip ir kada susibūrė Jūsų komanda, kodėl pasirinkote vestuvių planavimą ir organizavimą?
2007-aisiais padėjome planuoti vestuves Beatrice seserei, kuri tuo metu laukėsi. Ji ir jos būsimas vyras ketino susituokti Sicilijoje ir jiems labai reikėjo pagalbos. Ruošiantis vestuvėms reikėjo nemažai organizacinių įgūdžių, nes dauguma svečių turėjo atvykti iš įvairių vietų. Nors ir laukė nemažai darbo, toks pasiruošimas mums labai patiko, be to, visi, su kuriais tada teko dirbti Sicilijoje, taip pat puikiai atliko savo darbą. Vestuvės pavyko nuostabios. Kadangi sulaukėme labai daug teigiamų atsiliepimų, pradėjome galvoti, jog šią savo aistrą galėtume paversti verslu. Esame pusseserės, viena kitą pažįstame jau seniai, tad buvo labai paprasta sujungti abiejų kūrybinius bei organizacinius įgūdžius.
Kaip paprastai vyksta vestuvių planavimo procesas su poromis? Ar daugiau tokių porų, kurios tiksliai žino, ko nori, ar tokių, kurios visiškai pasikliauja Jūsų sprendimais?
Tiesą sakant, dauguma porų ateina labai gerai žinodamos, ko nori. Iš dalies taip yra dėl to, kad į mus kreipiasi daugiausia poros iš užsienio, o čia negyvendamas, patikslinti kiekvienos smulkmenos į Italiją neskraidysi. Nuo pat pirmo kontakto užmezgimo dirbame su kiekviena pora taip, kad jų vestuvės taptų pačia gražiausia švente. Paprastai su poromis Florencijoje surengiame po tris susitikimus. Pirmojo metu išsirenkame vietą vestuvėms iš prieš tai aptartų vietų, kurias pasiūlome mes. Antrojo susitikimo metu patvirtiname maisto tiekėjus, floristą, muzikantus, didžėjų, plaukų stilistus ir panašiai. Trečiojo susitikimo metu tiesiog išsiaiškiname visas likusias detales, ir dažniausiai jis rengiamas jau prieš pat vestuves. Be abejo, iki to laiko pora gauna visą detalią informaciją apie vestuves, taip pat ir visus reikalingus dokumentus. Svarbiausia mums yra išpildyti svajones, tačiau stengiamės jiems duoti savo patarimų bei papildomų idėjų.
Kaip atrodo tradicinės itališkos vestuvės? Kiek laiko jos trunka, kokių dovanų paprastai sulaukia jaunavedžiai?
Tradicinės itališkos vestuvės yra kitokios nei, tarkime, vokiškos, šveicariškos ar olandiškos. Svarbiausias elementas italų vestuvėse yra maistas. Šventės pradžioje dažniausiai būna patiekiami įspūdingi vieno kąsnio užkandžiai kartu su gėrimais. Po to visi svečiai ilgam susėda prie stalų, kur mėgaujasi puikiais virtuvės šefų patiekalais. Palyginti su kitų Europos šalių vestuvėmis, italai beveik niekada nesako ilgų kalbų ir nežaidžia vestuvinių žaidimų, čia dažniausiai pakanka trumpų sveikinimo tostų. Žinoma, rengiami ir šokiai, tačiau paprastai vestuvės netrunka labai ilgai. Kalbant apie dovanas – Italijoje poroms įprasta dovanoti įvairius namų apyvokos daiktus.
Kokių vestuvių tradicijų Toskanoje laikomąsi? Ar yra tipiškų patiekalų, desertų?
Italijoje įprasta nedideles dovanėles dovanoti visiems susirinkusiems svečiams, tarkime, maišelius su cukruotais migdolais, simbolizuojančiais sėkmę. Kitas tradicinis toskanietiškų vestuvių elementas yra alyvuogių aliejus, nes čia turime tiek daug alyvmedžių. Aliejus netgi yra vadinamas Toskanos auksu ir simbolizuoja klestėjimą bei sėkmę. Alyvmedžių šakelės yra dažnas dekoro elementas bei puokščių dalis bažnyčioje, o buteliukas alyvuogių aliejaus dažnai dovanojamas svečiams kartu su migdolais. Užsieniečiams patinka toskanietiškas maistas, nes jis yra paprastas, tačiau išties puikaus, tikro skonio. Į vestuvių Toskanoje meniu visuomet bus įtrauktas didelis saliamio, kumpio, sūrių pasirinkimas, taip pat – daugybė „crostini" su kepenėlių paštetais bei pomidorais, įvairiausių rūšių pasta, žymusis „Bisteccha alla fiorentina" (mažai keptas jautienos kepsnys).
Kaip kito paklausa, kokios naujausios vestuvių mados Italijoje?
Naujausios mados susijusios su vestuvių vieta – šiandien tapo labai svarbu susituokti kuo neįprastesnėje vietoje, tokioje kaip fabrikai, gėlių salonai ar net automobilių remonto dirbtuvės! Pastaruoju metu taip pat sulaukiame daug užklausų dėl vedybų paplūdimyje, dažniausiai – nedidelės ceremonijos, po kurios būtų jaukus vakarėlis netoliese esančioje vietoje. Kalbant apie dekorą – „shabby chic" (prabangus vintažas) ir antrasis dešimtmetis dabar yra populiariausios temos. Iš tiesų teminės vestuvės tampa vis populiaresnės.
Ar italų jaunavedžiai dažniau renkasi tradicinius sprendimus, ar stengiasi sugalvoti ką nors naujo ir originalaus?
Kadangi didžioji dalis italų yra katalikai, dažniausiai vestuvių ceremonijos vyksta bažnyčioje. Toskanoje turime daugybę labai romantiškų ir gražių bažnyčių, kurios vestuvių dieną ir sukuria tą tradicijos elementą. Tačiau jaunos poros šiandien dažnai renkasi atitrūkti nuo tradicijų ir susituokti kokioje nors neįprastoje vietoje. Paprastai tokios vietos yra ir pigesnės nei būtų tradicinė vila su vaizdu į Florencijos panoramą. Kartais sulaukiame ir užklausų dėl vestuvių užsienyje, tarkime, Maljorkoje.
Ką patartumėte porai, norinčiai susituokti užsienyje?
Pirmiausia reikėtų susisiekti su vietiniu vedybų planuotoju, nes kiekvienoje šalyje galioja savos taisyklės dėl vedybų ceremonijos ir santuokos įteisinimo. Jie jums padės susitvarkyti reikiamus popierius ir, žinoma, sutaupys daugybę laiko rūpinantis floristų, maisto tiekėjų ir panašių paslaugų paieška. Geras vedybų planuotojas visuomet dirba su gera komanda, kuri tikrai jums padės.
Koks buvo netikėčiausias prašymas, kurio esate sulaukę iš poros?
Kartą turėjome vieną porą iš Šveicarijos, kuri norėjo ypač romantiškos ceremonijos atviroje erdvėje, tarp vynuogynų ir senų griuvėsių, su muzika, puikiu virtuvės šefu bei operatoriumi – ir visa tai tik jiems dviem! Nebuvo kviečiamas nei vienas šeimos narys, nei vienas draugas, nebuvo net pamergių su pabroliais. Mes pačios buvome jų vestuvių liudininkėmis, nes to reikalauja Italijos įstatymai. Iš anksto paruošėme atvirukus, prie kurių vėliau pridėjome nuotraukas iš ceremonijos, ir išsiuntinėjome jas poros draugams bei šeimoms. Tai buvo išties reto grožio vedybų ceremonija su nuostabia pora.
Kokias vietas ar vaizdus rekomenduotumėte poroms, norinčioms susituokti Toskanoje?
Labai sunku atsakyti, čia turime tiek daug fantastiškų vietų... tai gali būti ir renesanso vilos, ir viduramžių pilys, taip pat ir vynuogynai ar paplūdimiai. Kaskart siūlydami vietą deriname ją prie poros vestuvių vizijos ir stengiamės surasti tokią, kurią būtų patogu pasiekti visiems svečiams.
Kur paprastai rengiami vestuvių vakarėliai – restorane, viloje, gamtoje?
Dauguma porų renkasi tokias vietas, kuriose svečiai galėtų ir pasilikti nakvoti. Italai šventės metu mėgsta būti greta visos savo šeimynos bei draugų. Tai jau apriboja vietų vestuvių vakarėliams pasirinkimą, nes turime ieškoti tokios vietos, kurioje būtų galima pasilikti porai dienų ir kur vakarėlis galėtų be apribojimų vykti iki pat ryto. Kadangi mūsų rengiamose vestuvėse dauguma svečių atvyksta iš toli, jiems vestuvės tampa ir nedidelėmis atostogomis – dėl to dažnai mūsų svečiams svarbu, kad vestuvių vakarėlio vietoje būtų ir baseinas bei vietos žaisti vaikams.
Kokiu laiku Italijoje populiariausia tuoktis?
Tarp gegužės ir rugsėjo, išskyrus rugpjūčio mėnesį, kai būna labai karšta ir dauguma mūsų partnerių išvyksta atostogų.
Ar italai daug dėmesio skiria vestuvinėms nuotraukoms?
Taip, be galo! Mūsų nuomone, kartais gal net per daug... Fotografai poras „pagrobia" kelioms valandoms, o tuo tarpu visi svečiai laukia jų sugrįžtančių. Viena populiariausių idėjų vestuvinei fotosesijai, be abejo, yra Michelangelo aikštė, kurioje atsiveria nuostabi Florencijos panorama. Užsieniečiai į vestuvines fotosesijas žiūri kiek paprasčiau – žinoma, jie nori turėti gražių kadrų, kuriuose profesionaliai užfiksuotos šventės akimirkos, tačiau tiek užsieniečiai jaunavedžiai, tiek ir jų svečiai nebūna linkę pozuoti kiekviename žingsnyje. Dėl to tokiose vestuvėse fotografai paprastai būna mažiau pastebi ir šitaip jie kuria savotišką šventinės dienos reportažą.
Daugiau informacijos apie vestuves Toskanoje ir Florencijoje – www.the-tuscany-wedding.com. „Facebook“> THE TUSCANY WEDDING
Tekstas – Julija Amankavičiūtė ir Goda Šleinytė. Nuotraukos – „The Tuscany Wedding" archyvo.