Kodėl juvelyriniams dirbiniams suteikiame tokią didelę reikšmę? Kodėl jie mums tokie svarbūs? Kodėl norime juos turėti, nešioti ir jais džiaugtis?
Žiedų mūvėjimo kilmė
Mūsų ryšys su žiedais jau siekia tūkstantmečius. Yra daugybė nuomonių ir pasakojimų apie jų kilmę. Senovėje karaliai, valdovai, baronai ir vyriausieji religijų lyderiai mūvėjo žiedus, jais parodydami savo aukštą padėtį visuomenėje. Žiedas – antspaudas, skirtas tik labai svarbiems daiktams žymėti, buvo naudojamas kasdien. Vaškinis antspaudas buvo dedamas ant laiškų, dovanų dėžučių ir durų, apsaugant tai, kas vertinga. Kuo svarbesnis ir aukštesnę poziciją užimantis žmogus, tuo įmantresnis buvo jo žiedo – antspaudo dizainas ir vertė. Karalius, naudodamas vašką, užlašindamas jį ant voko ar bet kokio kito svarbaus dokumento, palikdavo savo žiedo antspaudą. Tai leisdavo apsaugoti svarbius laiškus, dokumentus ar net turtą. Be karaliaus leidimo niekas negalėdavo atplėšti voko. Jei kas išdrįsdavo, būdavo akivaizdžiai matoma, jog vaško antspaudas sugadintas ir laiškas jau perskaitytas.
Ką simbolizuoja apskritas žiedas?
Katalikai, sutikdami popiežių, bučiuoja jo žiedą. Žiedai buvo ir yra labai svarbi bei reikšminga kasdienio gyvenimo dalis, naudojama daugelį šimtmečių. Bėgant šimtmečiams vis daugiau žmonių norėdavo ir galėdavo turėti šį – galią ir padėtį visuomenėje atspindintį simbolį. Prie jų reikšmingumo dar labiau prisidėjo ir žiedai, tapę sužadėtuvių ir santuokos simboliais. Apskritas žiedas simbolizuoja ne tik niekada nesibaigiančią meilę, bet ir dviejų ką tik susituokusių žmonių įėjimą į ypatingą bei sėkmingą gyvenimą kartu. Žiedas tapo nuolatiniu priminimu apie patį svarbiausią jų gyvenimo apsisprendimą bei pasižadėjimą vienas kitam.
Kodėl mums svarbu suprasti žiedo reikšmę
Pasaulis labai pasikeitė. Demokratija ir žmonių teisės atvėrė kelią net patiems neturtingiausiems žmonėms turėti galimybę įsigyti bei nešioti žiedą. Įtakingi ir svarbūs žmonės, tokie kaip karaliai ir valdovai, norėdami pabrėžti savo padėtį visuomenėje, išpuošdavo savo mylimas moteris prabangiais juvelyriniais dirbiniais. Priklauso nuo pačios kultūros, kokius papuošalus moterys renkasi. Pavyzdžiui, kai kuriose kultūrose moterys veriasi auskarus į pilvą, kitose – į nosį. Šiomis dienomis yra genčių, nešiojančių didžiulius medinius žiedus ausyse ir lūpose, kurie kardinaliai pakeičia žmogaus išvaizdą.
Gerai žinoma Biblijos istorija, kurią pasakoja pats Jėzus, apibūdindamas Dievą kaip Tėvą. Tai istorija apie švaistūną ir lengvabūdį sūnų, kuris dar tėvui nemirus prašė savo palikimo dalies. Sūnus iš anksto norėjo naudotis tėvo sukauptu turtu ir gyventi savarankiškai. Tėvui sutikus ir atidavus jo palikimo dalį, turtingas sūnus paliko jį, šeimą ir iškeliavo sau. Gyveno linksmai, iššvaistė visus tėvo atiduotus pinigus, kol galų gale teko badauti ir net gyventi su kiaulėmis ir valgyti jų ėdalą, kas pagal žydų kultūrą ir tradicijas buvo siaubinga. Jis sulaužė visus žydų įstatymus, palikdamas ir išsižadėdamas savo šeimos. Tačiau praradęs viską ir kentėdamas iš bado sūnus nusprendė grįžti į savo tėvo namus ir tapti jo samdiniu. Jėzus pasakoja, kaip tėvas, pamatęs iš toli ateinantį sūnų, pats bėgo jo pasitikti. Jis laukė visą tą laiką, kol jo nebuvo. Sūnui dar nespėjus ištarti jo prašymo tapti samdiniu, tėvas paliepė savo patarnautojui tučtuojau uždėti ypatingą apdarą ir užmauti ant jo piršto žiedą, kuris reiškė, jog jis vis tiek yra jo turtingas SŪNUS, o ne vergas. Šioje istorijoje žiedas – tėvo dovana, tėviškos meilės ir atleidimo simbolis. Nuostabu, kad visų mūsų valdovas – Jėzus – mini žiedo nešiojimo svarbą! Net Biblijoje rašoma apie žiedą kaip apie pripažinimo, autoriteto, meilės, šeimos simbolį. Mums visiems svarbu suprasti svarbą ir žiedo reikšmę, kurį dovanojame savo mylimam žmogui. Mums reikia savęs klausti – „Kodėl aš šiam žmogui dovanoju žiedą? Ką dovanodamas šį žiedą aš noriu pasakyti jam ar jai?"
Žiedai, kuriuos nešiosite visą gyvenimą: nebijokite rinktis išskirtinių
Žmogus gali neturėti prabangių rūbų, jis gali būti visiškai nuogas, tačiau vienas dalykas, ką jis privalo turėti, – žiedas ant jo rankos piršto. Vestuviniai ir sužadėtuvių žiedai yra labai svarbūs. Pagalvokite, Jūs šiuos žiedus nešiosite visą gyvenimą. Jis bus paliktas tarsi relikvija ateinančioms Jūsų kartoms. Šalyse, kuriose žmonės išgyveno komunizmą ir kitas slegiančias sistemas, vyrauja natūrali tendencija – neišsiskirti iš kitų. Jiems buvo skiepijama idėja, kad kiekvienas žmogus užima vienodą padėtį visuomenėje ir turi elgtis taip pat, kaip ir kiti. Individualumas ir savitumas nebuvo propaguojami, o netgi draudžiami. Todėl visuomenė ir yra labai atsargi, nenorinti pasirodyti kitokia. Tokia praktika labai skyrėsi nuo tos, kuria vadovavosi visas likęs pasaulis. Galiausiai, kai ši sovietų sistema žlugo, visuomenė gali atsipalaiduoti ir mėgautis galimybe išreikšti save. Žmogus nuo pat gimimo nori būti laisvas. Jis nori būti savo laivo kapitonas. Noras išreikšti save turėtų atnešti minčių, meno bei kultūros proveržį. Dabar Jūs turite galimybę išsivaduoti iš rėmų ir be suvaržymų mėgautis savo statusu bei pasauliu. Labai gaila, tačiau dauguma žmonių nesugeba keistis. Jie lieka įstrigę komunizmo gniaužtuose ir nesupranta, kad yra laisvi ir nebėra praeities kaliniai. Žmonės turi įstatymiškai įteisintą galimybę būti laisvais ir mėgautis laisve, tačiau negali to suvokti. Kai kuriems žmonėms labai sunku užmiršti praeitį, praeities suvaržymus. Ir tai gali užtrukti. Šie suvaržymai labai akivaizdūs, kai net jaunas vaikinas, kuris niekada negyveno sovietinėje sistemoje arba buvo tik vaikas, savo išrinktajai nori pirkti žiedą, kuris nespindi, yra visiškai neišsiskiriantis ir konservatyvus. Jis nesupranta, kad, nepaisant savo tėvų pasakotų istorijų ir įtakos, daugiau nebeturėtų gyventi ir būti veikiamas tokios visuomenės. Ignoruokite ir nepakluskite savo sunkiai ir neteisingai praeičiai ir neleiskite jai vadovauti Jūsų gyvenimui! Ateina laikas, kai reikia susitaikyti su praeitimi ir stengtis ja nebegyventi. Nors Jūsų tironas naudojo raudoną spalvą, tai nereiškia, kad turite jos nekęsti. Jei raudona spalva Jums tinka, drąsiai ją rinkitės! Kam vengti raudonos spalvos, juk tai tokia pati spalva kaip ir kitos. Kartais lengviau vadovautis sena mąstysena, nes Jūs neprivalote įdėti daugiau pastangų keistis. Problema ta, kad Jūs šiuos palengva veikiančius nuodus perduodate savo vaikams... Nebijokite keistis, tik taip Jūsų karta taps išlaisvinta!
Tekstas – Gary Leon Pollock.