Kaligrafas ir grafologas ROLANDAS BILINSKAS žmogų gali pažinti jo net nesutikęs, o tik įvertinęs rašyseną. Dar vyras puoselėja ir ypač archajišką bei karališką meno rūšį – kaligrafiją. Jo įspūdingi ranka rašyti kvietimai, atvirukai bei kita atributika papuošė ne vienas vestuves, be to, vis daugiau porų renkasi santykius gludinti pagal R. Bilinsko įžvalgas, kurias jis pateikia patyrinėjęs poros rašyseną. Susitikome plačiau pakalbėti apie tai, kuo ypatingas kaligrafiškai užrašytas žodis, ir ką apie žmogų gali pasakyti jo raštas.
Kada ir kaip susidomėjote kaligrafija ir grafologija? Abiem susidomėjau maždaug tuo pat metu – kaligrafijos mokiausi Dailės akademijoje, o mano dėstytojas buvo vienas žinomiausių kaligrafų Europoje. Kaligrafija ir grafologija tarpusavyje yra stipriai susijusios: kaligrafija yra gražaus rašto menas, o grafologija – rašto interpretavimas, t. y. žmogaus charakterio arba asmeninių savybių aprašymas, remiantis tik jo raštu. Kitaip sakant, grafologai, turintys žmogaus rašto pavyzdį, apie jį gali pasakyti gana daug. Į šias sritis gilinuosi jau daugiau nei dvidešimt metų.
Kaligrafijos paslaugas siūlote ir specialiai vestuvėms – papasakokite apie tai plačiau. Kuo kaligrafija vertingesnė už spausdintus darbus? Vestuviniai užsakymai, sakyčiau, dabar sudaro didžiausią visų užsakymų dalį – dažniausiai žmonės renkasi įvairius kaligrafiškai užrašytus atvirukus, stalo svečių korteles ir pan. Kaligrafiškai užrašytus sveikinimus neretai įrėmina ir dovanoja kaip grafikos darbą, t. y. meno kūrinį. Pastaruoju metu daugėja užsakymų kaligrafiškai užrašyti ir albumus bei dovanų krepšelius. Tai, kad užsakymų sulaukiu vis daugiau, rodo, jog žmonės kaligrafiją vertina. Ranka rašytas tekstas – vardai, sveikinimas, palinkėjimas – priimami kaip pagarba ir nuoširdumas. Rašytas tekstas visada yra unikalus ir šiltas. Net ir šiandien pasaulyje svarbiems ir gerbiamiems asmenims skirti sveikinimai rašomi ranka. Net jei tekstas spausdinamas, asmens vardas ir pavardė visuomet rašomi ranka – toks yra aukšto lygio protokolas. Žvelgiant plačiau, rašymas ranka turi net ir sveikatingumo aspektų, kadangi stimuliuoja smegenų veiklą – į smegenis perduodamas tiesioginis impulsas. Paprasčiausias to praktinis panaudojimas yra tada, kai turime ką nors įsiminti: įrodyta, kad geriau tekstą vieną kartą perrašyti negu dešimt kartų perskaityti.
Ar kaligrafija yra labai griežtų taisyklių menas, ar kiekvienas profesionalas skiriasi savo stiliumi? Stiliai jau yra kaligrafo kūrybingumo klausimas. Nesvarbu, apie ką kalbėtume – apie atviruką ar stalo korteles, – ranka užrašyti dalykai visuomet yra šiltesni, individualūs, tad, net ir dešimt kartų rašant tą patį vardą, jis išeis kiek kitoks. Rašymo stilių bei spalvą galima pasirinkti ir pagal progą, ir pagal žmonių amžių – oficialus stilius gali būti griežtesnis, solidesnis, o jaunavedžiams renkuosi ką nors lengvesnio. Iki šiol nebuvo nė vieno, kuris pamatęs rezultatą pasakytų, kad jam negražu (šypsosi). Įgudęs kaligrafas paprastai vieną žodį užrašo tokiu pat greičiu, kaip ir rašydamas įprastai. Didžiausias mano kada nors atliktas kaligrafinis užsakymas buvo 500 pakvietimų į Lietuvai svarbų renginį, kuriame dalyvavo aukšto rango politikų, ambasadorių, garbingų užsienio svečių. Užsakymą vykdžiau kelias savaites, nes nuo rašymo pavargdavo ranka.
Siūlote ir grafologijos paslaugą. Žmogaus charakterio atskleidimas pagal jo raštą skamba gana mistiškai – ar nesusiduriate su skeptiška nuomone? Grafologija kaip disciplina Europos universitetuose dėstoma psichologijos katedrose. Grafologija nėra būrimas, kaip tarologija, astrologija, būrimas iš kavos tirščių ir pan. Geri grafologai niekada nespėlios ir nemėgins nustatyti, kas bus ateityje. Raštas parodo, kokie mes esame rašymo momentu. Visame pasaulyje yra daug garsių kompanijų, kurios grafologiją naudoja per darbuotojų atrankas, juos vertindami. Grafologijos mokslas žmogaus rašte suskaičiuoja apie 90 požymių, kurie nusako vieną ar kitą žmogaus savybę. Grafoanalizės patikimumas siekia net 95 %! Grafologas turi būti ir geras psichologas, kad galėtų iš įvairių atskirų požymių sulipdyti tikslų žmogaus charakterio portretą. Kuo daugiau teksto specialistas turi, tuo didesnis analizės tikslumas ir išsamumas.
Ką būtent padeda sužinoti grafologija? Nustatyti gali tiek neigiamų, tiek teigiamų būdo savybių. Kūrybingumas, intelektas, emocionalumas, seksualumas, temperamentas, sąžiningumas, plepumas, agresyvumas – visa tai matosi mūsų rašte. Panašių požymių ieško ir tie, kurie pagal raštą atrenka darbuotojus: jei žmogus turi savyje šiurkštumo ar nėra socialus – vargu ar toks lengvai pritaps prie kolektyvo. Raštas – tai pati tikriausia mūsų smegenų diagrama.
Bet negi jo neveikia nuotaika, aplinkybės? Juk net kai skubame, rašome daug netvarkingiau. Taip, raštas kinta, jis nėra vienodas. Vienoks žmogaus raštas gali būti prieš atostogas, kitoks – po jų, tiriant moterų raštą ypač aiškiai matosi, ar jos ištekėjusios, ar išgyvena skyrybas, o galbūt yra apimtos euforijos prieš vestuves ar nėštumo laikotarpiu. Raštas kinta kaip ir mes patys – mūsų rašysena yra veikiama daugelio aplinkybių gyvenime, ir nuo vaikystės iki brandos ji gali susiformuoti visai kitokia. Visos aplinkybės veikia ne tik asmenį, bet ir raštą – jis yra mūsų atspindys. Vienas vokiečių profesorius prieš Antrąjį pasaulinį karą atliko eksperimentą, kurio metu tyrė žmones, dėl kokių nors priežasčių netekusius rankų. Tie žmonės buvo priversti išmokti rašyti kita ranka, burna ar net koja. Profesorius pastebėjo, kad šių žmonių raštas iš esmės nepakito: galbūt jis nebuvo toks pat estetiškai gražus, bet pagrindiniai charakteringi požymiai išlikdavo. Vadinasi, raštas nėra tik kokie nors rankai įprasti, mechaniniai judesiai. Tokie eksperimentai dar kartą parodo, kad tai žmogaus smegenų diagrama, o ne mechaninis įprotis.
O kodėl vienas iš Jūsų prašymų – atsiųsti ne tik ranka rašyto teksto pavyzdį, bet ir savo parašą? Kiekvieną mūsų atspindi ir mūsų susikurtas parašas – jis parodo, kaip žmogus save pozicionuoja visuomenėje, o raštas atskleidžia, koks žmogus yra iš tiesų. Neretai šie dalykai skiriasi: žmogaus parašas ir jo raštas gali skirtis tiek dydžiu, tiek forma, taip pat ir įskaitomumu bei kitomis savybėmis. Tiesą sakant, daugelio visame pasaulyje žinomų žmonių – politikų, prezidentų – parašai jau būna pakoreguoti grafologų tam, kad taptų priimtini visuomenei. JAV, beje, populiarus posakis „Keisk savo parašą, keisk savo ateitį.“ Manau, visiškai teisinga sakyti, kad nuo žmogaus parašo priklauso ir jo karjera, nes parašas aplinkiniams arba imponuoja, arba ne.
Be individualių užsakymų, pagal raštą įvertinate ir poros suderinamumą. Kurių užsakymų sulaukiate daugiau? Tiesą sakant, poros Lietuvoje dar kreipiasi retai – nebent ateina tie žmonės, kurie jau yra senokai vedę ir tiesiog iš smalsumo pasidaro tokią analizę. Kiek teko matyti, poroms ilgai gyvenant kartu, tai matosi ir jų rašysenoje – galima pastebėti, kad abu žmonės turi tokių savybių, kuriomis papildo vienas kitą. Užsienyje grafologų paslaugas labai dažnai samdo kompanijos, padedančios žmonėms susirasti antrąją pusę. Yra net buvę atvejų, kai moterims pavyko išvengti susitikimų su maniakais, nes grafologai žmogaus rašte įžvelgdavo įvairių negerų dalykų.
Tekstas – Ievos Elvyros Kazakevičiūtės. kaligrafijatau.lt nuotr.