Vis daugiau įspūdingų vestuvinio dekoro sprendimų užsienyje bei Lietuvoje pristato floristai vyrai. Kaip jie pasirenka tokią specialybę ir kaip susitvarko chaotiškame nuotakų pasaulyje? Kviečiame iš arčiau susipažinti su dar vienu talentingu floristikos dizaineriu – Antanu Mažonu (Floristai ant ribos).
Antanai, kaip pasukote į floristiką? Kaip tai tapo Jūsų pomėgiu? Kaip supratote, kad jį verta paversti pagrindine savo veikla? Floristiką atradau jau būdamas pakankamai subrendęs. Baigęs juridinius mokslus, ne vienus metus dirbau teisininku, kol netikėtai susiklosčius aplinkybėms gavau galimybę išbandyti save šiek tiek meniškesnėje srityje – floristikoje. Taip „fakultatyvus“ užsiėmimas palengva tapo mano gyvenimu ir aistra. Ir turiu pasakyti, kad esu be galo dėl to laimingas. Galiu kurti ir savo darbais džiuginti klientus, draugus bei artimuosius. Ir svarbiausia – galiu kiekvieną dieną išbandyti save ir eiti vis tolyn, peržengti ribas ir kelti kūrybiškumo bei profesionalumo kartelę vis aukščiau ir aukščiau.
Kaip apibūdintumėte savo darbo stilių? Kokias gėles, kokio tipo kompozicijas mėgstate labiausiai, iš ko galima pažinti, kad tai yra būtent Jūsų darbas? Nelengva paprastai apibūdinti savo stilių, kai tenka dirbti su įvairiausiais užsakymais, dalyvauti įvairiausiuose projektuose. Tačiau keli bruožai man yra labai būdingi – tai įsiklausymas į kliento poreikius ir kūrybiškumas. Nepripažįstu kartojimosi, saugumo ir grynos komercijos. Man floristika pirmiausia yra kūryba, siekis nustebinti ir plėsti klientų bei visų, kurie susiduria su mano darbais, akiratį ir suvokimą – floristika nėra tik gėlyčių merkimas į vazas ar paveikslėlių iš Pinterest kopijavimas. Todėl ir kompozicijos man patinka labiausiai tos, kurios kelia iššūkius, verčia galvoti ir ieškoti naujų sprendimų – iš augalų išausta siena, balkonas, puoštas kompaktiniais diskais ir gyvomis gėlėmis, juoda puokštė ar iš šimtų žiedlapių sukurtas įmantrus žiedas. Kolegos ir draugai dažnai pastebi, kad tos kompozicijos, kurias kuriu laisvai, yra gaivališkos, dramatiškos, drąsios ir akivaizdžiai sukurtos vyro rankų.
Kokio tipo vestuves dažniausiai dekoruojate? Kaip apibūdintumėte poras, kurios renkasi Jūsų paslaugas? Vestuvių užsakymai, su kuriais dirba mūsų komanda, yra labai įvairūs. Kadangi siekiame įgyvendinti nuotakos (jaunųjų) viziją atsižvelgdami į mažiausius niuansus, ir rezultatas būna labai įvairus. Neteikiu prioriteto vestuvėms remdamasis biudžetu ar dekoro gausa. Visų pirmiausia tai yra individualios ir asmeniškos šventės kūrimas, todėl puošiame ir jaukias vestuves artimų žmonių ratui, ir prabangias vestuves senovinėse pilyse ar egzotiškose salose. O kalbant apie jaunuosius, pagrindinis jų bruožas yra pasitikėjimas mūsų profesionalumu. Neretai dirbame su poromis, kurios nori apgalvotų ir išjaustų sprendimų, atitiksiančių būtent jų norus ir idėjas. Kiekvieno žmogaus pomėgiai, skonis, nuotaikos ir lūkesčiai skiriasi, todėl labai sunku apibrėžti „statistinį“ klientą.
Ar užsakydami gėles vestuvėms su Jumis tariasi ir derina nuotaka, ar abu jaunieji? Ar dažniausiai nuotaka ateina jau žinodama, kokių gėlių ar jų spalvų nori? Dažniausiai vis dėlto vestuvių gėlėmis rūpinasi nuotaka, nors labai smagu susitikti ir su abiem jaunaisiais. Paprastai nuotakos būna apgalvojusios, kokių gėlių ir kokio dekoro jos norės savo šventėje, bet neretai nevaržo manęs kaip kūrėjo ir patiki sukurti vestuvių dekorą nusakiusios tik pagrindinius dalykus, o kartais ir palikdamos laisvę pasiūlyti joms sprendimą.
Pagal ką nusprendžiate, kokias gėles parinkti ar rekomenduoti atitinkamoms vestuvėms? Pats gėlių ir puokščių parinkimas yra kruopštus ir atsakingas darbas. Tariamės dėl temos, nuotaikos ir bendro vaizdo. Visuomet aptariame suknelę ir kurdami atsižvelgiame į aprangos stilių, vietą, kurioje vyks šventė, sezoną ir įspūdį, kurį nori palikti svečiams jaunieji.
Gal pamenate kokių nors keistų, neįprastų porų pageidavimų ar tokių norų, kuriuos įgyvendinti Jums buvo tikras iššūkis? Iššūkius dažniausiai susikuriu pats – tuomet, kai norisi padaryti kažką neįprasto, netikėto ar tiesiog stulbinančio. Pastaruoju metu didesni iššūkiai buvo papuošti gėlėmis visą pilį Italijoje, kai prireikė keliolikos tūkstančių žiedų bei dešimčių valandų darbo visai Floristų ant ribos komandai. Taip pat buvo labai smagu kurti egzotišką puokštę iš strelicijų žiedų, kuriuos teko išardyti po žiedlapį ir vėl surinkti į ryškų bei neatpažįstamą žiedą.
Ar dar madingos jaunikių butonjerės, pamergių puokštės? Žinoma, kad madingos. Jaunieji supranta, kad net smulkus akcentas jaunikio švarko atlape papuoš juos abu. O ten, kur yra pamergės, visuomet bus ir pamergių puokštės. Ši tradicija jau įsigalėjusi ir tikrai artimiausiu metu niekur neišnyks.
Kokias apskritai pastebite dekoro tendencijas lietuvių vestuvėse? Kokias gėles ar kompozicijas nuotakos mėgsta labiausiai, o ko labiausiai bijo? Manau, kad tendencijos yra diktuojamos pasaulinių madų. Kol kas Lietuvoje vyrauja tradicinės gėlės ir spalvos – populiariausi jau daug metų išlieka bijūnai ir viskas, kas į juos panašu (vėdrynai, bijūninės rožės). Taip pat lietuvaičiai linkę rinktis klasiką ir romantizmą. Kur kas rečiau tenka dirbti su netradiciniais sprendimais, nors labai norėtųsi paskatinti poras būti drąsesnes, ieškoti labiausiai charakterį atspindinčių gėlių ir kompozicijų. Kalbėdamas apie baimes turiu pastebėti, kad vis dėlto labiausiai mūsų nuotakos bijo stereotipais pažymėtų gėlių – lelijų, kalijų ir chrizantemų, nors jos gali būti pačios nuostabiausios vestuvių gėlės.
Kokia spalvų ir jų derinių reikšmė vestuvių floristikoje? Kokias dažniausiai renkasi nuotakos? Koks Jums yra tobulas spalvų derinys? Spalvos visur yra be galo svarbios. Jos kuria vestuvių nuotaiką ir aplinką, kurioje vyksta šventė. Lietuvoje kol kas vyrauja švelnios, šviesios, pastelinės spalvos, bet labai džiugu, kad vis daugiau nuotakų renkasi netradicinius derinius, šiek tiek drąsesnius ir kartais net labai padūkėliškus. Man pačiam smagu išbandyti įvairius derinius ir tikrai vieno negaliu įvardyti, nes man pačiam labiausiai patinka pilka spalva, bet kol kas dar neteko kurti tokio vestuvinio dekoro. Vis dėlto vestuvės yra vestuvės (šypsosi).
------
ĮDOMUSIS A. MAŽONO DOSJĖ
Amžius: 33
Darbo patirtis vestuvių floristikoje: 7 m.
Gyvenimo kredo: vienu žingsniu priekyje.
Gėlė, kuri simbolizuotų Jūsų asmenybę: glorioza.
Universaliausia gėlė vestuvių floristikoje: gvazdikas.
Mėgstamiausias gėlių kvapas: tuberozų.
Kvepalai: Serge Lutens Tubereuse Criminelle.
Įkvėpimo šaltinis: žmogaus ir gamtos sąveika.
Vestuvinės floristikos paslaugų kaina: nuo keliasdešimties iki keliasdešimties tūkstančių eurų.
Nuotakos puokštės kaina: nuo 50 eurų.
Tekstas – Ievos Elvyros Kazakevičiūtės. Interviu publikuotas žurnale Vestuvės.lt/Vasara 2015.
Nuotraukos – Floristai ant ribos