Pietinio Italijos regiono – Kampanijos, garsėjančio švelniu klimatu, kerinčiomis pakrantėmis ir kvapą gniaužiančiais vaizdais, neįmanoma neįsimylėti: vos tik išvydus Viduržemio jūrą, keliautojus pakeri ryškios jos spalvos, daugybę įlankėlių slepiančios pakrantės, neapsakomo grožio gamtos šedevrai, kuriuose glaudžiasi išsibarstę maži jaukūs miesteliai... Čia pabuvus nesinori grįžti į realybę! Matyt, todėl Pietų Italija – viena geidžiamiausių krypčių Europoje švęsti vestuves. Daugelis svajojančiųjų žiedus sumainyti Italijoje atvirauja, kad labiausiai šioje šalyje sužavi trys dalykai: kraštovaizdis, maistas ir žmonės. Tačiau kiekviena pora, nusprendusi tuoktis Italijoje, iškart susiduria su klausimu: kaip iš visos gausybės nuostabių vietų išsirinkti pačią geriausią?
ČILENTO PAKRANTĖ: įspūdingiausioms ceremonijoms paplūdimyje ir viduramžių pilyse
Tenka pripažinti, kad Čilento pakrantė (Costa del Cilento), besitęsianti nuo Pestumo (Paestum) iki Saprio (Sapri) dar nėra labai gerai lietuvių žinoma ir atrasta kelionių kryptis. Pasak Olga Studio vestuvių Italijoje planuotojos OLGOS RAŠKAUSKIENĖS, Čilentas unikalus ne tik savo nacionaliniu parku – milžiniška žaliuojančia kalvota teritorija su daug žydinčių augalų, išsibarsčiusiais viduramžių miesteliais bei atsiveriančiais vaizdais į Kaprio (Capri) salą.
Čilentas. Nakutis Photography nuotr.
Jaunavedžiai iš viso pasaulio šį kraštą mėgsta dėl besidriekiančių smėlio paplūdimių. „Esminis šios pakrantės privalumas yra tas, kad joje leidžiama tuoktis tiesiog paplūdimyje, o tokių vietų pasirinkimas yra be galo didelis: nuo pilių, siūlančių neregėtus vaizdus į jūrą, iki privačių, tiesiog ceremonijoms sukurtų jaukių oazių."
Šiame krašte O. Raškauskienė siūlo tuoktis poroms, kurios neįsivaizduoja vestuvių be jūros ir smėlio, svajoja apie romantišką ceremoniją paplūdimyje ir įspūdingą fotosesiją saulei leidžiantis prie jūros. „Šios vietos saulėlydžiai išties ypatingi savo spalvomis!" – priduria planuotoja.
Viena įspūdingiausių vietų ceremonijoms pajūryje – viduramžių miestelio Santa Marijos di Kastelabatės (Santa Maria di Castellabate) paplūdimiai. Taip pat šio miestelio pasididžiavimas – Torre Perrotti pilis, iš kurios bokšto terasos (pritaikytos ceremonijoms) atsiveria pasakiški vaizdai į jūrą. Įdomu tai, kad pilis priklauso baronesai, kuri iki šiol puoselėja protėvių palikimą ir tradicijas. Pilies terasoje galima ne tik susituokti, bet ir vakarieniauti žvakių šviesoje, o veikiančiame viešbutyje – įsikurti pirmajai nakčiai ir apnakvindinti svečius.
Nakutis Photography nuotr.
Čilento pakrantėje išties gausu pilių, šeimyninių vilų ir jaukių viešbutukų, siūlančių puikiai pritaikytas panoramines terasas nedideliems vestuvių pobūviams ar intymioms vakarienėms dviese, ir kurių, pasakiškas reginys į jūrą ar jachtų prieplaukas – neatsiejama dalis.
Jei pora pageidautų tuoktis bažnyčioje, Olga Raškauskienė taip pat turi išskirtinių idėjų. „Pietų Italijos pakrantėse yra neregėtai daug gražių ir jaukių bažnyčių, visose jose gali tuoktis užsieniečiai (būtinai išpažįstantys katalikų tikėjimą). Aš pati turiu keletą numylėtų bažnytėlių, viena jų – Čilente, tiesiog ant smėlėtos pakrantės..."
Norintys iškelti dideles storas itališkas vestuves, gali rinktis iš šioje pakrantėje taip pat gausių pramogų kompleksų vilų su įspūdingais baseinais, pobūvių salėmis, stilingai apželdintais botanikos sodais, paplūdimiais bei juose siūlomu aktyviu laisvalaikiu: jodinėjimu, baidarių, banglenčių sportu, buriavimu, šaudymu iš lanko, tenisu, golfu, tinkliniu ir kt.
Nakutis Photography nuotr.
AMALFIO PAKRANTĖ: vestuvėms citrinmedžių sode arba ant uolos skardžio
Neretai gražiausia Europoje tituluojama Amalfio pakrantė (Costiera Amalfitana), ne veltui populiari tarp turtingų ir garsių žmonių, driekiasi pietinėje Sorento pusiasalio dalyje nuo Kampanelos kyšulio (Punta Campanella), labiausiai į vakarus nutolusio pakrantės taško, iki Salerno. Šis pajūrio kelias tęsiasi apie 50 km (pervažiuoti automobiliu arba motoroleriu šia legendine pakrante – tiesiog privalu!), o keliautojus stebina ne tik pasakiškais pakrantės uolų skardžiais į krištolinę jūrą, prabangiomis vilomis, lėtu gyvenimo būdu ir gaiviuoju limončelu. Netradicinių išskirtinių vietų susituokti čia siūloma aibė.
Amalfio pakrantė, kaip tuoktuvių vieta, labiausiai sužavės tas poras, kurios dievina rustic vestuvių stilių, mat čia siūloma unikali galimybė sumainyti žiedus citrinmedžių sode (citrina – Amalfio simbolis, be to, ji simbolizuoja gyvenimą, tyrumą ir ištikimybę), iš kurio atsiveria kerinti pakrantės panorama.
Amalfio pakrantė, Ravelas. Nakutis Photography nuotr.
Vyno gurmanai liks nustebinti jaukia ceremonija privačiame vynuogyne, pasislėpusiame kalnuose.
Norintiems tuoktis bažnyčioje p. Raškauskienė rekomenduoja rinktis Šv. Eustachijaus bažnyčią po atviru dangumi Minutos miestelyje, o mėgstantiems ekstremalius pojūčius amžiną meilę siūloma prisiekti pritariant bangomūšai ant uolos skardžio!
Galiausiai, jei norite įspūdingos prabangą atspindinčios vestuvių fotosesijos, apsilankykite Ravelo miestelyje esančiuose vilos Cimbrone soduose.
Kone kiekviename iš 13 istorinių Amalfio pakrantės miestelių, kurių žinomiausi Amalfis (Amalfi), Ravelas (Ravello), Pozitanas (Positano), Salernas (Salerno), Sorentas (Sorrento), ir ne tokie garsūs, tačiau ne ką mažiau žavūs, kaip, pavyzdžiui, Majoris (Maiori), Minoris (Minori), Skala (Scala), Prajanas (Praiano), atrasite išskirtinių vietų su atsiveriančiais neapsakomo grožio vaizdais ne tik šventinei vakarienei, bet ir tuoktuvėms.
Nakutis Photography nuotr.
„Amalfio pakrantė, be to, kad dėl savo grožio yra labai populiari tarp turistų, taip pat turi nuošalių miestelių ir gamtos oazių, kuriose galima pasislėpti nuo minios žmonių ir atsiriboti nuo minties, jog po santuokos ceremonijos ant kulnų lips kita besituokianti pora", – patirtimi dalijosi vestuvių planuotoja O. Raškauskienė.
Dešimtis vestuvių Pietų Italijoje surengusi moteris, be pagrindinio lietuvių porų šventės vietos pasirinkimo – būtent stulbinančio panoraminio vaizdo, įvardija ir kitą, ne ką mažiau svarbų kriterijų – tai skanus maistas.
KĄ BŪTINAI RAGAUSITE VESTUVIŲ MENIU
Kampanija garsi ir savo tradiciniais produktais – regionas gali drąsiai didžiuotis saulės spinduliuose sunokusiais sultingiausiais pasaulyje pomidorais, kurie pagardina daugybę vietos patiekalų ir, žinoma, picomis – būtent čia ir atsirado trispalvė „Pizza Margherita", kurią pirmą kartą ragavo Savojos karalienė Margarita. Be to, Neapolis – ir spagečių gimtinė. Be abejo, vienas didžiausių Italijos pasididžiavimų yra žuvų patiekalai ir jūrų gėrybės. Kiekvienas save gerbiantis restoranas svečius vaišina ir namine duona – Italijoje ją įprasta ragauti mirkant į ekologišką alyvuogių aliejų, pagamintą iš čia pat augančių alyvmedžių vaisių. O kur dar garsusis Sorento pusiasalio citrinų likeris – limončelas ir atvėsintas putojantis prosecco!
„Kiekvienas regionas turi savo tipiškus patiekalus. Amalfio pakrantė garsėja gardžiosiomis brusketomis, marinuotais alici užkandžiais (panašu į mūsiškę silkę), artišokų patiekalais ir citrinų saldėsiais. O štai Čilento pakrantės virtuvė labiau vertinama dėl makaronų su daržovėmis, mocarelos ir kitų čia gaminamų sūrių. Jei pora pageidauja tipiško vietos maisto, tuomet meniu skirsis tai vietai būdinga patiekalų įvairove, o jo patiekimo eiga išliks visur ta pati: užkandis, pirmasis, antrasis patiekalas ir tada desertas", – Čilento ir Amalfio pakrantės valgiaraščio niuansus vardijo planuotoja.Mocarelos sūrio gaminimo demonstracija. Nakutis Photography nuotr.
Norintiems labiau pažinti italų virtuvės tradicijas siūloma šventinę vakarienę dar labiau pagardinti kulinarinėmis atrakcijomis. Pavyzdžiui, stebėti Kampanijos regiono pasididžiavimo – mocarelos sūrio gaminimo demonstraciją, po kurios ką tik pagaminta, dar šilta pomidorais įdaryta mocarela vaišinami ir svečiai.
IDEALIAUSIAS METŲ LAIKAS TUOKTIS
Čilento ir Amalfio pakrantėse lietuviams idealiausia tuoktis ankstyvą pavasarį – kovą ir balandį, kuomet gamta pakvimpa ir sužydi visomis spalvomis, vyrauja švelnus klimatas, nėra karšta, be to, nedaug turistų ir paslaugoms taikomos nesezoninės kainos. Taip pat panašus klimatas vyrauja ir rudenį, tad nusprendę tuoktis rugsėjo pabaigoje, spalį ar lapkričio pradžioje, be išvardintų privalumų, galėsite pasimėgauti dar ir šilta jūra. Gegužę–rugpjūtį gali varginti karštis, o ir gamta praranda savo intensyvumą... Visgi vasara šiuose kraštuose labiau tinkama medaus mėnesio atostogoms ir poilsiui prie jūros.
O ar įmanoma čia susituokti žiemą – po atviru dangumi? „Žinoma, kad taip! – patikina O. Raškauskienė. – Žiemą patarčiau tuoktis Amalfio pakrantėje, kur retkarčiais palyja ir daugiau saulėta nei bet kur kitur šiame regione. Jei per vakarienę terasoje būtų per vėsu – lauko šildytuvai padės pasijusti taip, tarsi vakarieniautumėte po atviru dangumi ankstyvą pavasarį."
Nakutis Photography nuotr.
JAUNAVEDŽIŲ PAGEIDAVIMAI: PATARIMŲ REZIUMĖ
Kada rinktis Čilento, o kada labiau tinka Amalfio pakrantė? – vestuvių Italijoje planuotojos Olgos Raškauskienės rekomendacijos, atsižvelgiant į dažnus porų pageidavimus:
• Jaukioms klasikinėms vestuvėms (ceremonija bažnyčioje + vakarienė netoliese esančiame restorane) – begalė puikių vietų ir Čilento, ir Amalfio pakrantėse (dairytis vertėtų Sorrento, Amalfi, Ravello, Vietri sul Mare, Salerno, Agropoli, Castellabate, Palinuro ir kt. miesteliuose).
• Ceremonijai ir šventinei vakarienei įspūdingoje vietoje kalnuose – Amalfio pakrantė (Ravello, Scala, Minuta).
• Rustic stiliaus neformalioms vestuvėms po atviru dangumi – Čilento ir Amalfio pakrantės (Marina, Tramonti ir kiti miesteliai toliau nuo jūros) arba labiausiai šio stiliaus vestuves siūlyčiau rengti Toskanos regione.
• Karališkoms, prabangioms vestuvėms – Amalfio pakrantė (L klasės viešbučiai ir Ravele esanti Villa Cimbrone).
• Ceremonijai ir vakarienei ant jūros kranto / nuošaliame paplūdimyje – Čilento pakrantė (Santa Maria di Castellabate).
• Neformaliam vestuvių vakarėliui prie baseino – Čilento pakrantė (Paestum).
• Vestuvių pobūviui istorinėje pilyje – Čilento pakrantė (Agropolli ir Castellabate).
• Ceremonijai ir vakarienei ant stogo / terasoje su įspūdingu vaizdu – Čilento ir Amalfio pakrantės.
• Medaus mėnesiui – Sardinija; Amalfio pakrantė – jei norisi aktyvaus pažintinio poilsio; Čilento – jei norisi atostogų prie jūros; Apulijos regionas – jei norisi geriau pažinti Pietų Italiją.
Daugiau apie vestuves Italijoje >> www.weddinginitaly.lt
Tekstas – Vestuvės.lt vyr. redaktorės Godos Šleinytės-M.: „Dėkoju Olgai Raškauskienei už puikiai organizuotą įspūdingą kelionę po Čilento ir Amalfio pakrantes, kurios metu turėjau išskirtinę galimybę pamatyti, pajusti, paragauti... tai, ką gali patirti jaunavedžiai, švenčiantys vestuves Pietų Italijoje!“.
Nuotraukos – Nakutis Photography.
Taip pat skaitykite:
>> Interviu su vestuvių planuotoja Italijoje O. Raškauskiene
>> Evelina ❤ Rimantas. Vestuvės RAVELE: Viva l'amore!