Olga, kaip tapote vestuvių planuotoja ir kodėl būtent Italijoje? Tai atėjo iš asmeninės patirties – prieš trejus metus pati ištekėjau Italijoje. Abu su vyru nusprendėme atsisakyti įprastų didelių vestuvių Lietuvoje, nes svajojome tą dieną skirti tik sau. Ėmiausi iniciatyvos pati organizuoti vestuves, nes Lietuvoje tokio specialisto tiesiog nebuvo, be to, jau prieš trejus metus studijuodama Italijoje susipažinau su šios šalies kultūra, puikiai kalbėjau itališkai ir atrodė, jog viskas pavyks sklandžiai. Tačiau net du kartus teko skristi į Italiją, kad sutvarkyčiau reikiamus santuokos dokumentus. O patikimų tiekėjų paieška, dekoro sprendimai, pasiūlymų kainų lyginimas ir visas šventės organizavimas, atrodė, užtruko ištisą amžinybę... Tačiau sukaupiau nemažai patirties ir žinių, dar nežinodama, kad ilgai, kantriai planuotos ir nuostabiai pavykusios mūsų vestuvės atves į svajonių darbą (šypsosi). Taigi, nepraėjus nė metams po savo šventės, paskatinta ir artimųjų, pradėjau plėtoti vestuvių užsienyje idėją ir įkvėpti kitas poras tuoktis Italijoje.
Olga Raškauskienė. Nakutis Photography nuotr.
Kuriuos Italijos regionus pažįstate geriausiai? Laikau save Kampanijos (Amalfio ir Čilento pakrančių), Apulijos bei Toskanos regionų specialiste. Tad lietuviams daugiausia vestuvių esu suorganizavusi Italijos pietuose, matyt, dėl palankesnio oro (šypsosi). Tačiau vis labiau domimasi ir kitais regionais, todėl planuoju užmegzti pažintis Sicilijos ir Veneto regionuose, kuriuos vėliau siūlysiu jaunavedžiams.
Kaip manote, kokias lietuvių poras vilioja tuoktis Italijoje? Kokie jų poreikiai, pageidavimai – kam skiriamas didžiausias dėmesys? Poros, svajojančios apie vestuves Italijoje, labai skirtingos tiek savo gyvenimo būdu, amžiumi, tiek priežastimis, kodėl ten nori susituokti. Vieni pageidauja šventės tik sau, kiti nori tiesiog neįprastos šventės, treti – storų itališkų vestuvių su kvapą gniaužiančiais vaizdais. Kai prieš dvejus metus pradėjau verslą, dažniau kreipdavosi poros, norinčios susituokti tik dviese arba dalyvaujant iki 10 žmonių. Tačiau pastaruoju metu populiarėja 20–30 asmenų vestuvės, nes jauniesiems visada sakau: šventė dviese – tai tarsi tik vakarienė dviese, o kad šventę pajustum, reikia nors kelių artimųjų kartu pasidžiaugti savo laime.
Kokios italų tradicijos ar stebinančios atrakcijos siūlomos lietuvių vestuvėse? Pastebiu tendenciją į šventės eigą įpinti lietuviškų tradicijų, tačiau su itališkais prieskoniais, pavyzdžiui, vietoj duonos ir druskos jaunieji pasitinkami su ant lininės staltiesės patiekta brusketa su bazilikais ir limončelo likeriu. Vakare, jei vestuvės rengiamos Pietų Italijoje, siūlau vietos tradicijas atspindinčią atrakciją – sūrių, dažniausiai mocarelos, įdarytos pomidorais ar bazilikais, gaminimo demonstraciją, po kurios ką tik pagaminta, dar šilta mocarela vaišinami ir svečiai. Šiaurės Italijoje siūlau mėgautis mėsos ir vyno degustacijomis pas vietos ūkininkus. Kita smagi ir lietuvių mėgstama atrakcija – picaiolo pasirodymas su visų kartų tikros itališkos picos gaminimo tradicijomis. Taip pat itališkos dvasios vestuvėms suteikia neapolietiška muzika ir dainos, atliekamos instrumentų dueto – gitaros ir mandolos.
Ar brangu iškelti vestuves Italijoje? Kokie orientaciniai biudžetai? Žinoma, viskas priklauso nuo norų ir pageidavimų... Vestuvės užsienyje porai gali kainuoti maždaug nuo 3200 €, o kiekvienas papildomas svečias – nuo 200 €.
Victor Morozov nuotr.
Daugelis porų, svajojančių susituokti užsienyje, baiminasi sudėtingo oficialios santuokos dokumentų parengimo. Ką apie tai reikėtų žinoti poroms, norinčioms, kad jų santuoka galiotų Lietuvos Respublikoje? Dokumentų formalumas Italijoje nėra toks sudėtingas, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Jei pageidaujama tik civilinės santuokos, prireiks pažymos apie šeiminę padėtį (išverstos į italų kalbą ir apostilizuotos) ir gimimo liudijimo (geriausiai FORMA A, nes jos net versti nereikia). Šių dokumentų pakanka tuoktuvėms Italijoje, o susituokus išduodamas tarptautinis santuokos liudijimas FORMA B, kurio versti taip pat nereikia, tik registruoti Lietuvoje – savo miesto metrikacijos biure. Bažnytinė santuoka taip pat tvarkoma civilinių dokumentų pagrindu, tačiau atsiranda papildomų formalumų, kad gautum leidimą tuoktis pasirinktoje Italijos parapijoje. Dažniausiai nesklandumų įvyksta būtent dėl bažnytinės santuokos, mat Lietuvoje nėra tam tikros dokumento formos, kurios reikalauja Italijos vyskupija. Tačiau pora, kreipdamasi į profesionalų ir Italijos įstatymų niuansus išmanantį planuotoją, nesklandumų išvengs.
Užsiminėte, kad svarbu kreiptis į profesionalų planuotoją: galbūt apskritai nerekomenduotina patiems rengti šventės užsienyje? Pasitaiko porų, kurios vestuves užsienyje bando organizuoti pačios, tačiau reikia turėti galvoje, kad daugelyje tinklalapių rasti pasiūlymai nebus tokie geri, kokius gali gauti šalį pažįstantis vestuvių organizatorius (pati visada kovoju dėl geriausių kainų savo klientams!). Vis dėlto daugiausia niuansų kyla artėjant vestuvių dienai: ar makiažo ir šukuosenos specialistas atvažiuos laiku, ar gausite būtent tokias gėles, kokias matėte nuotraukose, ar liksite patenkinti rezultatu, galų gale, užsakant paslaugas sutrukdyti gali ir kalbos barjeras... Profesionalus vestuvių planuotojas reikalingas tam, kad viską kontroliuotų, ir paskutinę dieną jaunavedžiai nesulauktų nemalonių staigmenų. Be to, gana keblus ir dokumentų tvarkymo klausimas – jei tuo užsiimsite patys, į Italiją teks važiuoti ir su vietiniais pareigūnais bendrauti patiems. Todėl visiems, kurie vertina savo laiką, visada patariu kreiptis į patyrusį profesionalą, mokantį šalies kalbą ir išmanantį verslo kultūrą – jis ne tik sklandžiai suorganizuos šventę bei kelionę, tačiau ir užtikrins, kad viskas būtų įgyvendinta pagal jus.
Kokių dar paslaugų ar idėjų galite pasiūlyti poroms? Jau ne pirmą sykį poras kviečiu vykti į pažintinę savaitės kelionę (Educational week), kurios metu poros gali apžiūrėti visas mano siūlomas vietas ceremonijoms ir pobūviams, gyvai susipažinti su paslaugų teikėjais, paragauti būsimos šventinės vakarienės patiekalų. Ši programa skirta tiems, kurie yra apsisprendę tuoktis Italijoje, tačiau nežino kur ir kaip. Tai tarsi namų darbai jaunavedžiams, kuriuos užduodu po pirmo susitikimo, kad galėtume susiaurinti pasiūlymų gausą, tik skirtumas tas, kad šie namų darbai atliekami keliaujant ir romantiškai mėgaujantis itališku prosecco (šypsosi). Taip pat ne tik poroms, bet ir visiems norintiems individualiai organizuoju degustacijas ir kultūrines išvykas po Italiją. Kaip vieną išskirtinių savo organizuotų projektų norėčiau paminėti ir Inži mados namų 2016 m. naujos kolekcijos fotosesiją Amalfyje, ir jau antrąkart Italijoje rengiamus seminarus vestuvių fotografams, norintiems išplėsti savo paslaugų ribas užsienyje.
Daugiau apie vestuves Italijoje >> www.weddinginitaly.lt
Nuotraukos – Nakutis Photography. Tekstas – Godos Šleinytės-M.
Taip pat skaitykite:
>> Idėjos itališkoms vestuvėms: ČILENTO ir AMALFIO pakrantės
>> Evelina ❤ Rimantas. Vestuvės RAVELE: Viva l'amore!