Iš pažiūros net neįtartum, kad šis jaunas stilingas vyrukas yra vienas tų fotografų Lietuvoje, kurie neįtikėtinai gerai žongliruoja tarp spalvotos ir nespalvotos fotografijos meninių sprendimų. Būtent dėl to jis ir fotografavo ne vienas žinomų žmonių jungtuves. Beje, ne tik Lietuvoje. Apie visa tai pasakoja pats LINAS DAMBRAUSKAS.
Nuotraukos – Lino Dambrausko. Tekstas – Ievos Rimkutės
Nespalvota fotografija – tavo išskirtinis braižas vestuvinės fotografijos padangėje. Papasakok, kaip atradai tokį meninį stilių? Tiesa ta, kad visada fotografuoju tik spalvotai ir tik tvarkydamas nuotraukas nusprendžiu, kuris kadras geriau atrodo spalvotas ar juodai baltas. Taip darau todėl, kad kiekviena nuotrauka gali būti spalvota, tačiau ne kiekviena pakankamai stilinga, turinti mados fotografijai būdingo jausmo. Gerai spalvotai nuotraukai keliama nemažai reikalavimų: spalvos turi derėti kartu, neerzinti, o kartais dirbtinė šviesa gali sugadinti kadrą. Nespalvotoms nuotraukoms tokie dalykai neegzistuoja. Pavyzdžiui, žiūrint į nespalvotą portretą, galima daug stipriau jį suvokti, įsigilinti į jį, nes spalvos šiuo atveju neišblaško dėmesio.
Tai kokių nuotraukų dažniau nori jaunieji – spalvotų ar nespalvotų? Nors nespalvota fotografija padėjo man tapti žinomam, sutvarkytų spalvotų ir nespalvotų nuotraukų, kurias atiduodu klientui, santykis paprastai išlieka panašus. Žinoma, daug priklauso ir nuo aplinkos bei sąlygų, kuriomis tenka dirbti, bet tikrai ne nuo išankstinio nusistatymo, kad būtinai bus taip ar kitaip. Peržiūrėdamas po fotosesijos kiekvieną kadrą paverčiu į nespalvotą ir jį vertinu. Tuomet geriausiai ir matyti, kaip jis atrodo efektingiau ir kokį galutinį rezultatą pateiksiu užsakovui. Man sekasi, kad į mane besikreipiančios nuotakos visiškai pasitiki mano stiliumi ir tik labai išskirtiniais atvejais sulaukiu kokių nors ypatingų pageidavimų.
Ir vis dėlto, tavo nuomone, kokios – spalvotos ar nespalvotos – nuotraukos labiau tinka vestuvėms? Ir vienokios, ir kitokios yra gerai. Viskas, kaip minėjau, priklauso nuo konkrečios situacijos: šviesos, modelio, stiliaus, fono ir panašiai. Vestuvių fotografijos žanras yra vienas iš sudėtingiausių, nes aplinka ir šviesa dažnai keičiasi. Pavyzdžiui, negaliu juk sustabdyti ceremonijos ir pasiūlyti jauniesiems pasisukti kuriuo nors kampu, nes taip gražiau kris šviesa (šypsosi). Tokiais atvejais reikia prisitaikyti prie esamų sąlygų, o jos ne visada yra pačios geriausios spalvotai nuotraukai. Visgi mano tikslas – geriausias įmanomas kadras tuo atveju. Taigi, jei dėl to reikės nuotrauką paversti į nespalvotą, tai aš taip ir padarysiu.
Ar esi iš tų fotografų, kurie siužetus režisuoja, ar tiesiog niekieno nematomas gaudai geriausias akimirkas? Itin retai režisuoju visą kadrą, tačiau visada papasakoju jauniesiems, ko iš jų pageidauju, kad nuotraukos būtų geresnės. O pageidauju, kad jie atsipalaiduotų, kad tarp jų spinduliuotų stiprus ryšys, meilė, jausmingumas, ką iš esmės ir stengiuosi perteikti nuotraukose. Taigi, kai jaunieji jaučiasi laisvai, man belieka fiksuoti akimirkas. Būna situacijų, kai mintyse surežisuoju kadrą, tarsi jau matau, kaip tai galėtų atrodyti nuotraukoje, tačiau jei dažnai jauniesiems nurodinėčiau, kaip elgtis, kur stovėti, tuomet jie per daug įsitemptų, nebeliktų to laisvumo, kurio siekiu savo fotografijose.
Kokioje įdomiausioje aplinkoje ar situacijoje yra tekę fotografuoti? Su kokiais išskirtiniais pageidavimais susidūrei? Įspūdingiausia vieta, kurioje fotografavau vestuves, buvo „Cuneo Mansion" rūmai Ilinojaus valstijoje, JAV. Ten buvo filmuojamas filmas „Mano geriausio draugo vestuvės" (My Best Friend's Wedding), kuriame vaidino Julia Roberts, todėl buvo tikrai įdomu ten dirbti pažiūrėjus šį filmą.
Išskirtinių pageidavimų sulaukiu retai. Na gal vienas iš įdomiausių buvo Kastyčio Kerbedžio prašymas jo nefotografuoti iš arti (šypsosi).
Ką patartum nuotakai, kurios vestuves fotografuosi? Ar, pavyzdžiui, reikia savo makiažo meistrei pasakyti, kad fotosesija bus nespalvota? Kokios to subtilybės? Svarbiausia, ką visoms labai patariu, nesidaryti „vestuvinio" makiažo. Nežinau, ką tos makiažo mokyklos Lietuvoje galvoja ir iš kur jos šitą makiažą „išrado" (šypsosi). Įveskite į Google paiešką žodžius „vestuvinis makiažas" ir suprasite, ką turiu omeny: perlamutriniai, rožiniai ar violetiniai šešėliai nuotakas dažnai padaro nepanašias į save. Todėl patariu joms neiti į grožio saloną, kuriame visoms padaromas toks pats makiažas. Siūlau kreiptis į profesionalias vizažistes, kurios pritaiko makiažą konkrečiam veidui, priderina prie suknelės ir pan. Apskritai manau, kad per vestuves reiktų vengti ekstremalių išvaizdos pokyčių – viskas turi būti subtilu. Ir kadangi nuotraukas darau tiek spalvotas, tiek nespalvotas, taigi makiažo meistrės įspėti dėl nieko nereikia.
Ką reikia pasiruošti jauniesiems, kurių vestuvinę fotosesiją fotografuosi tu? Dažnai prašau jaunosios, kad man atsiųstų nuotrauką su savo vestuvine suknele. Tai man padeda geriau įsivaizduoti visą fotosesijos stilistiką. Ypatingų reikalavimų jauniesiems nekeliu, nes svarbiausia – atsipalaidavimas ir gera nuotaika.
Kiek vidutiniškai, tavo nuomone, išeina labai labai gerų kadrų iš vienų vestuvių? Labai skirtingai. O ir skaičių įvardinti sunku, bet jų būna nemažai. Yra buvę vestuvių, kurių beveik visi kadrai man buvo labai gražūs.
Ar egzistuoja kokios nors vestuvių fotografijos mados? Jei taip – kokios jos buvo anksčiau ir kokios dabar? Pastaruoju metu madingos fashion tipo vestuvių nuotraukos. Manau, šiam žanrui priklausau ir aš. Visgi vestuvinė fotografija – skonio reikalas, nes tai, kas patinka vienam, nebūtinai tiks kitam. Todėl gerai, kad Lietuvoje daug fotografų, kurie vestuves fotografuoja skirtingais stiliais, – nuotakoms belieka išsirinkti labiausiai patinkantį!
Fotografas L. Dambrauskas ir pirmasis nespalvotas žurnalo Vestuvės.lt viršelis (Žiemos nr./2015) su jo daryta nuotrauka.
L. DAMBRAUSKO DOSJĖ
Patirtis užsiimant vestuvių fotografija: 5 metai.
Fotografuotos įžymybių vestuvės: Eglė ir Jonas Valančiūnai, Simona ir Adas Juškevičiai, Julija ir Laurynas Žižiai ir kt.
Kadrų skaičius per vienas vestuves: 2500–5000.
Trys fotografo išskirtinumai: stilius, grožis, emocija.