Daugeliui vestuvių fotografija pirmiausia asocijuojasi su dailiomis nuotraukomis albume – visi pozuoja ir šypsosi tarsi iš paveiksliuko. Tačiau vestuvės – tai kur kas daugiau nei tik surežisuota fotosesija... Todėl vis dažniau pasirenkamos ne dirbtinai kuriamos istorijos, o reportažinis fotografijos žanras, kuris šią svarbią dieną leidžia įamžinti dinamiškai, per tikras akimirkas ir nesuvaidintas emocijas.
Ooop AKIMIRKOS VERTĖ
Vakaruose, o pamažu ir Lietuvoje, vis dažniau kalbama apie vestuvių reportažo fotografiją. Kas tai? Pirmiausia toks fotografas, užuot įgyvendinęs savo idėjas ir vizijas, kaip pagrindinį uždavinį sau kelia atspindėti šventės dalyvių asmenybes, akimirką, emociją. Reportažo fotografai vestuvių dieną ir dalyvius fiksuoja tarsi iš šalies, visiškai nesikišdami į įvykių eigą. Nors iš tiesų pasakymas „iš šalies" labiau apibūdina darbo principą, bet ne esmę, nes dažnai pačios geriausios reportažinės nuotraukos padaromos... iš arti.
Tokiuose kadruose svarbiausia yra natūralumus – tikros emocijos, gyvos akimirkos, kurios leidžia fotografui sukurti unikalias nuotraukas, kurių kiekviena gali papasakoti savo istoriją.
Pagrindinis meninio reportažo profesionalo ginklas – gebėjimas pastebėti ir pajusti tą lemiamą momentą. Reportažo fotografijos tėvu laikomas Henri Cartier-Bressonas šią akimirką apibūdino taip: „Fotografija nėra tapyba. Čia kūryba vyksta tą sekundės dalį, kai paspaudžiamas fotoaparato užraktas. Tavo akis privalo pamatyti tą išraišką ar kompoziciją, ir tu intuityviai turi suvokti, kada paspausti fotoaparato mygtuką. Tai ir yra momentas, kai fotografas kuria. Ooop, akimirka! Jei ją praleidai, ji dingo amžiams."
MADINGA NEPOZUOTI
Meninės vestuvių dokumentikos žanras Lietuvoje dar nėra labai populiarus, ir tam įtakos iš dalies turi ir patys fotografai. Peržiūrėjus daugumos jų darbus viešojoje erdvėje, atrodo, jog vestuvės – tai tik ta fotosesija, tos kelios valandos, kai jauniesiems pozuojant fotografai kuria gražius atvirukus. Visuomenėje vis dar gajus stereotipas, kad speciali jaunavedžių fotosesija – tarsi must have kiekvienų vestuvių dalis. Beje, neretai jaunieji netgi renkasi tą fotografą, kuris gerai organizuoja tokias fotosesijas: pasako, kada šypsotis, kur ir kaip stovėti. Tačiau ar ta dirbtinai kuriama vestuvių dienos istorija ir nuotaika tikrai yra tai, kas turi išliekamąją vertę?
Vakarų diktuojamos vestuvių fotografijos tendencijos rodo, kad pamažu grįžtama prie natūralumo, populiarėja pseudoreportažas, kuris dažnai naudojamas ir mados fotografijoje. Dabar madinga... nepozuoti fotografams, nes tik tokie kadrai yra natūralūs ir tikri! Ne laikinas buvimas tuo, kuo nesi, dėl kelių gražių kadrų iš šventės.
NUOTRAUKOSE – TIKRASIS ASMENYBIŲ ATSPINDYS
Vienas geriausių reportažinės vestuvių fotografijos pavyzdžių Lietuvoje – Goodlife Photography fotografų tandemas (jų darbais ir iliustruotas šis straipsnis – red. past.). Pasak pačių fotografų, vestuvėse jie nuolat įdėmiai stebi aplinką, aktyviai ieško tų lemiamų momentų, rakursų, „kampų". Taip gimsta unikalūs kadrai, akimirkos, atspindinčios vestuvių dienos emocijas ir energiją, kurių patys jaunieji greičiausiai net nepastebi. Goodlife Photography darbo principas – pamatyti, užfiksuoti ir atskleisti kuo daugiau natūralių šventės akimirkų, išlikti nepastebimiems ir nuotraukose vengti dirbtinių siužetų.
Jei nemėgstate pozuoti, to daryti visai nebūtina (ir ne vien dėl to, jog tai nebemadinga). Speciali jaunavedžių fotosesija po ceremonijos – taip pat jokia taisyklė. Geriau tą laiką su fotografais skirkite, tarkim, pasiruošimui šventei – jį taip pat galima pateikti labai gražiai ir meniškai. Ir tai bus taip tikra, natūralu ir jautru. Kurkite šventę pagal save ir sau, tada ir vestuvių istorija nuotraukose bus kiekvieno jūsų asmenybės atspindys!
Nuotraukos – GOODLIFE PHOTOGRAPHY, goodlife.lt Tekstas – Aistės Jasinskaitės, Vestuvės.lt.