Kas ta garsioji praba?
Daugelis žino, kad juvelyrinis gaminys iš tauriojo metalo turi turėti prabą, kuri žymi, iš kokio lydinio papuošalas pagamintas.
Lietuvoje naudojama metrinė prabavimo sistema, kuri reiškia, kad, pavyzdžiui, viename kilograme lydinio yra 375, 585 ar 750 gramų gryno aukso. Šie gaminiai taip ir žymimi: 375, 585 ar 750 praba. Aukso praba gali būti 375, 500, 585, 750, 800, 875, 900 ar net 999,99. 375 ir 500 prabos auksas laikomas pigiu ir netinkamu juvelyrikai. Dažniausiai Lietuvoje papuošalai gaminami iš 585 ir 750 prabos aukso. Sidabras dažniausiai būna 800, 830 ir 925 prabos, platina – 950.
Kai kuriose šalyse (Anglijoje, Šveicarijoje ar JAV) žymima karatinė praba, kai tauriojo metalo kiekis vieno kilogramo lydinyje matuojamas skaičiuojant karatais. Vienas karatas lygus 0,2 g grynojo tauriojo metalo. Taigi 585 prabos auksas gali būti vadinamas 14 karatų prabos auksu.
Praba yra įspaudžiama ant vidinės papuošalo pusės. Tiesa, jei papuošalas itin smulkus ir baiminamasi, kad mechaniškai prabuojant bus pažeista išorinė jo pusė, praba dedama ant plombos.
Kaip nepamesti deimanto?
Jei jūsų žiedas puoštas brangiaisiais akmenimis, labai svarbu atkreipti dėmesį į tai, kaip jie įstatyti.
Deimantas labai gražus ir švytintis akmuo, todėl gaminys laikomas nekokybišku, jei deimantas yra „įspaudžiamas", įklijuojamas ar kitaip įdedamas į metalą. Pirma, brangakmenis gali iškristi, antra, sugadinamas visas jo grožis. Net ir mažiausias deimantas turi būti įsodintas į apsodą, kuris tik keliose (dažniausiai keturiose) vietose jį prilaiko. Nebijokite stipriai pajudinti akmenukų dar salone, taip patikrinsite, ar tvirtai jie stovi.
Kaip sužinoti, ar deimantas tikras?
Gerai padirbto deimanto neatskirs net labai patyręs specialistas. Tad pagrindinė taisyklė perkant deimantus yra ši – turite pasitikėti pardavėju. Tik jo reputacija ir geras vardas jums garantuos, kad įsigijote papuošalą su tikru deimantu. Jau nuo 0,25 karato šie brangieji akmenys turi pasus, bet dažniausiai vestuviniuose žieduose naudojami daug mažesni, todėl pasai jiems neišduodami. Lietuvoje sertifikuojami visi deimantai, todėl jie turi turėti bent etiketes.
Jeigu abejojate, ar deimantas tikras, apsilankykite Lietuvos prabavimo rūmuose – čia nustatys akmens kokybę.
Įstatymai vartotojų nesaugo
Pagal 2001 metų birželio 29 dienos ūkio ministro įsakymą Nr. 217 juvelyriniai gaminiai nekeičiami ir negrąžinami, nebent jie yra nekokybiški. Rodos, viskas įprasta, bet iš tiesų įrodyti, kad gaminys turėjo gamyklinį broką, o ne mechaninį pažeidimą, beveik neįmanoma.
Vienam deimantas iškristi gali dėl gamyklinio broko, o kitas, norėdamas pasipelnyti, gali jį specialiai išimti. Todėl pardavėjai yra labai atsargūs ir tik gerą vardą turintys salonai klientams suteikia garantiją, kuria pasinaudojus gaminį galima pataisyti.
Į ką dar atkreipti dėmesį?
Grynas auksas yra geltonas ir labai minkštas, todėl jei norite raudonojo ar baltojo aukso žiedų, žinokite, kad jie bus arba lydinys (kuris išgaunamas maišant auksą su lydmetaliu), arba padengti rodžiu. Ką geriau rinktis? Klientams dažniausiai siūlome rinktis tam tikra spalva dengtus auksinius žiedus, nes jie atsparesni braižymui, be to, daug gražiau atrodo. Tiesa, tokius žiedus reikės kas kelerius metus atnaujinti ir vėl iš naujo padengti, nes rodis nusitrina.
Ir paskutinis pastebėjimas – dažnai žiedai būna nelygaus, grublėto paviršiaus siekiant paslėpti gamybinį broką. Todėl šiuos juvelyrinius gaminius reikia pirkti tik iš patikimo ir gerą vardą tausojančio salono.
DEIMANTINĖ TAISYKLĖ: jei neįperkate prabangaus kokybiško papuošalo, geriau rinkitės ne pigesnę jo kopiją, bet ne tokį brangų kokybišką papuošalą.
www.fashiongold.lt
Tekstas – juvelyrikos ekspertės JULIJOS GERLICH. Nuotraukose – „FASHION GOLD" ŽIEDAI.
DAUGIAU PATARIMŲ > KAIP IŠSIRINKTI VESTUVINIUS ŽIEDUS