Apie kokį filmą pirmiausia pagalvojate, išgirdę žodį „meilė"? Gal tai „Didis grožis", „Tarp žvaigždžių", o gal „Tegyvuoja meilė"? TOMAS ir REDA TAMKVAIČIAI, videografijos studijos „MedusHouse" įkūrėjai, sako, kad tai labai daug pasako apie jaunavedžių porą ir tarsi pasufleruoja, koks galėtų būti jų vestuvių filmo scenarijus. Tad belieka parinkti tinkamą garso takelį ir štai – tobulas vestuvių filmas, kuriame pagrindinius vaidmenis atliekate JŪS!
TEKSTAS – AISTĖS JASINSKAITĖS NUOTRAUKOS – POVILAS VAKETIS, OKTO PHOTOGRAPHY STOP KADRAI – MEDUS HOUSE iš vimeo > Tomas Tamkvaitis filmų
Vestuvių filmavimas gerokai skiriasi nuo fotografavimo: čia reikalinga per judesį, balsą išreikšta emocija, nuotaika, kurios neįmanoma suvaidinti...
Tomas: Gera fotografija yra kaip japoniški paveikslai, kur neužbaigtą liniją tu susikuri galvoje. Pavyzdžiui, jaunieji eina susikibę rankomis nuostabia alėja, žiūri vienas į kitą meilės kupinomis akimis, ir tu prisifantazuoji, kad taip jie ėjo visą dieną, nors realybėje ta akimirka truko pusę sekundės, nes netrukus suskambo jaunikio telefonas ir jis puolė svečiui aiškinti, kaip atvykti į pokylio vietą. Fotografui tai būtų idealus kadras, nes per tą pusę sekundės jis jau būtų užfiksavęs emociją, o filmuojant reikėtų visa tai pakartoti, kad truktų bent jau 2 sekundes. Kita vertus, nufilmuota akimirka tiek emocine prasme, tiek išliekamąją verte yra tūkstantį kartų stipresnė nei fotografija. Čia gali užfiksuoti gilų jaudulio įkvėpimą prieš žengiant svarbiausią žingsnį gyvenime, riedančias tėvų ašaras, virpantį balsą, tariant „taip" savo išrinktajam... Reda: Man vestuvių filmas – tai „gyvi" tos dienos jausmai, kuriuos matydamas sugrįžti į save. Tai lyg naujai prasidėjusios šeimos pirmasis metraštis, palikimo pradžia. Aš visada svajoju, kad jaunieji šiuos filmus paliktų ateinančioms kartoms, perduotų savo vaikams, o jie toliau kurtų kitus metraščius.
Kaip per pastaruosius metus pasikeitė vestuvių filmai? Tomas: Šiais laikais, kai technika vystosi sparčiau, nei tu spėji pastebėti, kad atsirado kažkas naujo, turime neribotas galimybes kurti kokybišką filmą. Manau, tai pakeitė visą filmavimo industriją, įskaitant vestuvių filmus. Dabar talentingų filmuotojų kuriamas vaizdas, garsas, idėja niekuo nesiskiria nuo tobulo dokumentinio ar net meninio filmo. Aišku, stovintis už kameros žmogus taip pat turi turėti visas „kino" filmavimo žinias, tobulą estetikos pajutimą ir žinoti (ne)rašytas etiketo taisykles, pavyzdžiui, kad moteris visada turi atrodyti graži, niekada nefilmuoti valgančių žmonių ir kt.
Daugelyje sričių aišku, kas madinga, o kas – ne. Kokie vestuvių filmai dabar yra „ant bangos"?
Tomas: Vestuvių filmų mados keičiasi tik viena kryptimi – kuo arčiau meninio filmo. Aš buvau vienas pirmųjų Lietuvoje ir pasaulyje, išdrįsęs mesti iššūkį nusistovėjusiai madai ir supratimui apie 3 valandų trukmės vestuvių filmą. Taip atsirado trumpas vestuvių klipas, trunkantis apie 3–5 minutes. Tuo metu tai buvo didelis akibrokštas, bet žmonės tai iškart įvertino ir dabar jau nieko nestebina, tiksliau – net neįsivaizduojama, kad gali būti kitaip. Šiandien kuriu tokius vestuvių filmus, kurie yra lyg trumpametražiai meniniai filmai, pasižymintys visomis geriausiomis klasikinio kino tradicijomis. Kur toliau vystysis vestuvių filmai? Manau, per ateinančius 50 metų dirbtinis intelektas bus pakankamai išvystytas ir prieinamas paprastiems žmonėms. Taigi, tereikės sukrauti visą turimą medžiagą iš svečių telefonų, kamerų, kitų duomenų bazių į kompiuterį ir dirbtinis intelektas atkurs visą sceną, kurioje tu galėsi virtualiai vaikščioti arba sukurti klasikinį filmą su visomis tobulomis akimirkomis, tobulu apšvietimu, garsu ir kameros judėjimu. Žinoma, vis tiek turės būti žmogus, kuris supranta ir žino, kaip nori papasakoti istoriją. Ir tai nėra iš piršto laužta fantazija – tai jau vyksta. Klausimas, kada mes, „mirtingieji", galėsime tuo naudotis. Reda: Mes peržiūrime nemažai pasaulinio lygio vestuvių videografų darbų, domimės, kas vyksta aplink, ir drąsiai galiu pasakyti, kad niekada iš mados neišeinantis dalykas yra klasika. Atkreipiau dėmesį, kad ir mūsų užsakovai yra tokie patys: jie vertina tai, kas geriausia, yra išsilavinę, daug keliauja, domisi kinu ir supranta, kad klasika ir kokybė yra tai, kas išliks.
Kiek laiko paprastai užtrunka vestuvių filmavimas ir paties filmo kūrimas? Kaip atrenkate, kuriuos vaizdus palikti?
Tomas: Dažniausiai filmuojame visą dieną – nuo pasiruošimo iki nakties kulminacijos, kas tai bebūtų. Aišku, tai nereiškia, kad viskas paklius į filmą. Esminė filmo ašis – jaunųjų meilės istorija ir kulminacija – santuoka. Peržiūrėdamas medžiagą, iš naujo sugrįžti į tą dieną, puikiai prisimeni nuotaiką, emocijas, tada parenki muziką, kuri visa tai geriausia atspindi. Ir tik tuomet pradedi dėlioti istoriją. Man tai labai įdomu, nes vienodų scenarijų niekada nebūna. Vestuvių filmo kūrimas kažkuo primena skulptūros darymą: tu atmeti viską, kas nereikalinga, ir palieki tik gryną nuogą meilės istoriją. Reda: Retai, bet pasitaiko, kad jaunieji prašo palikti vieną ar kitą kadrą, kuris menine prasme gal nėra tiek reikšmingas, tačiau jiems emociškai labai svarbus. Paprastai į tai yra atsižvelgiama, nes tai – jaunųjų filmas, jų diena, jų emocijos... Asmeniškai man daug jėgų atima kiekvienų vestuvių filmuotos medžiagos atranka, nes puikiai supranti ir suvoki atsakomybę atrinkti svarbiausius, gražiausius tos dienos kadrus. Prisipažinsiu, anksčiau, kol nežinojau, kaip kuriami vestuvių filmai, atrodė, kad tai labai paprasta: nufilmuoji, sumontuoji ir viskas. O iš tiesų tai ilgas kūrybos procesas, reikalaujantis daug pastangų, bet kartu ir be galo įdomus.
Kaip kino filme yra garso takelis, ir vestuvių filme muzika labai svarbi. Kaip ją parenkate?
Tomas: Anksčiau, kai buvo „klipų mada", aš visada klausdavau, kokia muzika patinka jauniesiems: viena vertus, tai puikiai atspindi to laikmečio madą ir po 200 metų skambės labai retrostilingai, antra vertus, tu, kaip videografas, save „įstatai" į rėmus ir montuodamas gali suprasti, kad ji visiškai netinka. Dabar šito klausimo jauniesiems jau nebeužduodu ir siūlau laiko patikrintą variantą – visi esame užaugę su filmais, mums į kraują įaugęs supratimas, ką nori pasakyti fone girdima viena ar kita muzika. Todėl renkuosi klasikinę „kino" muziką, kuri skirta tik tam, kad sukurtų reikiamą nuotaiką. Ir 99,9 proc. žmonių nėra jokios atmetamosios reakcijos. Mozarto, Bacho, Wagnerio muzika yra nemirštanti klasika, ją suprantame mes, supras mūsų vaikai, anūkai... Reda: Kartais dėl muzikos mūsų nuomonės su Tomu išsiskiria, tačiau visada laimi tai, kas yra geriausia konkrečiam filmui. Tik nuotakos portretų filmams muziką Tomas atiduoda į mano rankas, dažniausiai jau vestuvių dieną įsivaizduoju, kokia muzika turėtų skambėti...
Ką būtų galima laikyti jūsų darbų „vizitine kortele"? Tomas: Nemanau, kad esu atradęs kažkokį stebuklingą ar dar nematytą stilių. Tiesiog mėgaujuosi tuo, ką darau, atiduodamas save 100 procentų. Esu preciziškas smulkmenoms ir kartais pajuokauju, kad turėčiau dėkoti kažkokioms aukštesnėms jėgoms už gerą estetikos pojūtį. Man vestuvių filmas – tai lyg geras klasikinis kinas, kurį žiūrėsite jūs, jūsų vaikai, anūkai (ne veltui jie savo filmus pristato kaip „palikimo filmus" – red. past.). Žinoma, kartais su žmona leidžiame sau paeksperimentuoti, ypač kurdami nuotakos portretus (All about Bride), tada atiduodame duoklę madai. Mūsų vizitinė kortelė: kurti filmus, įkvepiančius mylėti.
Patarkite jauniesiems, kaip įveikti kamerų baimę? Tomas: Pastaruoju metu dažnai girdime, kad jaunieji atsisako videografų paslaugų, nes bijo filmuotis. Drąsiai ir garsiai galime nuraminti – nebijokite. Kamera – ne vilkas, tikrai neįkąs, geriausiu atveju jūs jos net nepastebėsite. Iš patirties sakau, kad visi iki vieno, net ir tie, kurie bijojo, liko sveiki, gyvi ir laimingi (juokiasi). Vestuvių filme pagrindinis vaidmuo, nori to ar nenori, tenka nuotakai. Man asmeniškai labai gražus tas merginos, moters virsmas žmona, ji net kažkaip ypatingai tą dieną spinduliuoja, tiesiog švyti.
Reda: Nors vyrauja nuomonė, kad jaunikiai yra labiau susikaustę, mačiau ne vieną džiaugsmo ašarą, begalę jausmų žvelgiant į savo nuotaką. Beje, galėčiau sugriauti mitą: jei jaunikis sako, kad jis nerodo jausmų, nemoka pozuoti, nemėgsta kameros, tai per vestuves viskas būna atvirkščiai. Tomas: Filmavimui kokio nors ypatingo pasiruošimo tikrai nereikia, nes vestuvės jau pačios savaime yra kažkas ypatingo. Manau, svarbiausia – pasitikėti videografu, kurį pasirinkote. Jis žino, ką daro, ir daro tai, kas yra geriausia. Ir nesijaudinkite dėl smulkmenų, negalvokite, kaip atrodysite filme, tiesiog būkite savimi – daug šypsokitės ir bučiuokitės.
TRUMPAI APIE „MEDUS HOUSE": Patirtis filmuojant vestuves: 11 metų. 3 videografijos darbų stiliaus išskirtinumai: klasika, estetika, preciziškumas. Filmuotos įžymybių vestuvės: jų nemažai – nuo sportininkų iki verslininkų. Tobulas vestuvių filmas yra tas, kuris... sukelia emocijų audrą, ir tu nori į tai pasinerti dar ir dar kartą... Optimali vestuvių filmo trukmė: 12–18 min. Filmavimo paslaugų kaina: 1350–3000 Eur.