Jau prieš tūkstantmečius buvo tikima magiška papuošalų galia. Sukurti tamsiose uolose, jie keliavo per amžius, lankėsi kunigaikščių menėse, šokio sūkuryje sukosi karalių rūmuose. Bėgant metams kito jų gaminimo technologijos, radosi naujų formų, medžiagų apdirbimo būdų, tačiau pagrindinė idėja – puošti – išliko nepakitusi. Juvelyrikos prekės ženklo NENA įkūrėja EUGENIJA MIKŠIENĖ sako, kad pagrindinis jos darbo tikslas – daryti gyvenimą gražesnį, o žmones laimingesnius. Kūrėja seka laikui nepavaldžia papuošalo misija ir savo kūryba tirpdo laiko ir erdvės ribas.
NENA – tai saviraiškos ir pagarbos grožiui išraiška. Šis prekės ženklas gimė lengvai ir organiškai. Jis tarsi savaime išniro į mano vandenyno paviršių. Man teliko tik ištraukti jį į krantą ir priglausti po savo pastoge. Prekės ženklas NENA tapo būdu sutikti žmogų, kurį pradžiugina mano kūrinys. Tai magiška akimirka, bene didžiausias gyvenimo džiaugsmas, kurį tik galiu įsivaizduoti.
Kūryba – nenuspėjamas ir dinamiškas procesas, tačiau vis tiek turi turėti stabilų pagrindą, ant kurio laikytųsi. Kokie trys žodžiai, kaip pamatiniai, geriausiai apibūdina NENA papuošalus?
Mano kūrybą geriausiai apibūdinantys žodžiai: kokybė, patogumas ir darna. Kaip kūrėja esu šiek tiek nenuosekli, bet man tai patinka. Iš viso to gimsta daug gerų dalykų, daug gražių netikėtų idėjų. Todėl leidžiu sau laisvai dreifuoti kūrybiniame procese, kuris laikosi ant kokybės, patogumo ir darnos polių.
Ar kurdama vizualizuoji galutinį vartotoją, kuriam skirtas papuošalas? O gal tiesiog pasileidi į neapibrėžtumo klodus?
Aš papuošalus kuriu drąsiam ir šiuolaikiškam žmogui, mėgstančiam išskirtinumą. Mano darbų stilius – moderni klasika. Tai geriausiai apibūdina ne tik papuošalą, bet ir žmogų, kuriam jis skirtas.
Kokios medžiagos groja pagrindiniais smuikais tavo papuošalų kolekcijose?
Labiausiai mėgstu derinti auksą su sidabru. Šių metalų skambesys jau seniai mane žavi. Savo kūriniuose naudoju brangius ir pusbrangius akmenis. Tiesa, kartais jie nustebina savo kaprizingumu. Mėgstu sakyti, kad akmuo papuošaluose yra gyvas, su juo reikia susidraugauti – ir ne tik juvelyrui, bet ir žmogui, planuojančiam jį nešioti. Kiekvienas akmuo turi savo energiją, savo kelią ir savo žmogų, kuriam yra tinkamiausias. Kartais savo darbuose jaukinuosi ir gintarą. Su juo galima padaryti stebuklingų dalykų, pavyzdžiui, derinant gryno sidabro gaminį su gintaru galima susikurti švaraus vandens sistemą.
Iš kur ateina tokių papuošalų idėjos? Gal gintaru nusėtose pakrantėse slepiasi juvelyrų mūzos?
Kūrybai įkvėpti mane gali bet kas. Kartais net ištartas žodis, garsas, daiktas, situacija, žmogus ar medis. Mano vidinė ramybė, taika su savimi yra mano kūrybos pagrindas. Nauja kūrinio idėja kartais užneša taip, kad net nepajuntu, kaip įbėgu į dirbtuves, o tuomet jau mintis veja mintį. Viskas išeina savaime, tarsi vedžiotų kažkokia nematoma ranka, o aš jai tiesiog nesipriešinčiau.
Neklystu sakydama, kad vestuviniai žiedai – vieni svarbiausių gyvenimo papuošalų? Juos nešiojame bene ilgiausią gyvenimo dalį. Tad jų pasirinkimas – svarbus ir reikšmingas įvykis. Kaip jaunavedžiams išsirinkti savo meilę nuoširdžiausiai globosiančius papuošalus?
Jauniesiems visuomet patariu rinktis patogius vestuvinius žiedus, net jei jie kartais yra mažiau įmantrūs ar ištaigingi. Juk vestuviniai žiedai mūvimi visur ir visada, todėl turi būti patogūs, atitinkantys gyvenimo būdą. Kiekvienam juvelyrui norisi, kad pora, įsigijusi jo žiedus, juos mūvėtų kuo ilgiau, o jų gyvenimas būtų gražus ir kupinas meilės, todėl geriausias patarimas: kuo atidžiau aptarti norimo žiedo dizainą ir funkcionalumą. Tiesa, savo santuokos dieną sutuoktiniai gali puoštis ne tik žiedais. Renkantis papildomus aksesuarus, galioja labai svarbi taisyklė – neperkrauti. Papuošalai turi ne užgožti žmogaus grožį, o jį atskleisti.
Kalbėdami apie grožį vis sugrįžtame prie apibūdinimų „madinga" / „nemadinga". Ar juvelyrikoje besikeičiančios mados taip pat diktuoja savo taisykles?
Dažniausiai patys žmonės diktuoja madas. Kiekvienas užsakovas ateina su unikaliais norais ir vizija. Galima sakyti, kiekviena pora ateidama pas juvelyrą jau žino, kokių vestuvinių žiedų norėtų. Profesionalaus juvelyro darbas – užduoti tinkamus klausimus ir išsiaiškinti jaunųjų viziją. Paskui lieka tik išpildyti poros norą, kuris dažniausiai nepavaldus jokioms madoms ar tendencijoms. O kurdama nevestuvinius papuošalus, leidžiu laisvai lietis savo fantazijai. Nesidairau į madas, bet visuomet galvoju apie patogumą ir kiekvienas mano kūrinys suranda žmogų, kuriam jis skirtas, tinka ir patinka.