Kiekviena nuotaka svajoja apie pasakišką vestuvių šventę ir nori, kad ši ypatinga diena būtų įsimintina ne tik šventės kaltininkams, bet ir svečiams. Tad nusprendusios į savo šventę įtraukti Lietuvoje dar ne tiek įprastą dekoro elementą – prieskonines žoles – galite būti tikros, kad jūsų didžioji diena svečių ir artimųjų atmintyje ir širdyje išliks dar ilgai.
Prieskoninių augalų reikšmė vestuvėse
Yra daugybė augalų, kuriuos nuotaka ir jaunikis gali rinktis savo meilei išreikšti, tačiau šie penki žemiau išvardyti augalai turi ilgiausią dokumentuotą istoriją vestuvių ceremonijose. Kai kurie jų vestuvių apeigose jau buvo naudojami daugiau nei prieš 2000 metų.
Rozmarinai. „Atminimui" – tikėjo senovės graikų nuotakos, pinančios savo vestuvių vainikėlius, kuriuose rozmarinas derėjo su mirtų šakelėmis.
Rūtos – apsauga nuo blogio. Daugelyje Rytų Europos šalių nuotakos mama jaunajai dovanodavo rūtų kerelį ar vazonėlį iš savo daržo, kad jaunoji žmona galėtų užveisti savąjį. Na, o apie rūtų vainikėlį, segamą į nuotakos nuometą, priminti turbūt nė nereikia.
Mirtos simbolizuoja tikrąją meilę. Mirta buvo meilės deivės Veneros žolelė. Deivė visada simbolizuojama su šio vaistinio augalo žiedų vainiku ar mirtų girliandų apsuptyje.
Gebenės reiškia ištikimybę. Didžiulės puokštės gebenių lapų vestuvių ceremonijos metu būdavo dovanojamos dar senovės Romos jaunavedžiams kaip pagarbos ir ištikimybės vienas kitam ženklas.
Mairūnai – džiaugsmą, laimę ir šeimyninę laimę simbolizuojanti prieskoninė žolė. Senovės Graikijoje ir Romoje mairūno buvo įpinama į nuotakos bei jos palydos puokštes ir galvą puošiančius vainikėlius.
Kiti prieskoniniai augalai taip pat turi savo reikšmes. Štai, šventagaršvės užtikrina naujos šeimos apsaugą, saldieji bazilikai simbolizuoja gerus norus ir linkėjimus, šalavijai – vidinę dorybę, čiobreliai – drąsą ir jėgą, levandos – meilę. Nors tai ir ne prieskoninė žolė, nuotakos, besituokiančios pavasarį, gali pagalvoti apie žibuoklių, simbolizuojančių amžiną ištikimybę, akcentus.
Modernios nuotakos šiandien renkasi ne tik levandas, bet ir rozmarinus, bazilikus, čiobrelius, šalavijus, mėtas, peletrūnus ir daugelį kitų. Vestuvių šventei galite rinktis vieną dominuojantį augalą arba maišyti ir derinti skirtingus.
Dekoro idėjos
Knygoje „Nuotakos žolelės" autorė Bertha Reppert teigia, kad „prieskoniniai augalai gali ir iš tiesų turėtų būti naudojami visuose rengimosi vestuvėms etapuose". Pasirinkę šventėje dominuojančias žoleles, duokite mažytę užuominą svečiams kviesdami juos į meilės šventę ir pagalvokite, kaip galite pasirinktomis žolėmis dekoruoti ar pakvėpinti kvietimus. Svečiai tikrai maloniai nustebs, vos atidarę voką ir užuodę švelnų levandų ar rozmarinų dvelksmą. Tam geriausia vatos kamuolėlį švelniai sulaistyti norimo kvapo eteriniu aliejumi ir kelioms dienoms įdėti į dėželę kartu su kvietimais, kad popierius įsigertų švelnaus prieskonių kvapo. Tebūnie šis subtilus aromatas – įvadas į vasarą ir žolelėmis kvepiančią Jūsų vestuvių dieną.
Prieskoninių augalų šventės metu gali atsirasti bet kur, atminkite – mažos detalės ir smulkmenos kuria visumą. Prieskoniniais augalais gali būti skaninamas ne tik maistas ar gėrimai, bet puošiama ceremonijos vieta, vakarienės stalas, lėkštės, nuotakos puokštė, jaunikio butonjerė, atminimo dovanėlės svečiams, netgi tortas!
Yra daug puikių valgių ir receptų, kuriais galite pamaloninti svečių pilvą, todėl nepamirškite savo lūkesčių ir šventės vizijos aptarti ne tik su floriste ar vietos dekoratoriais, bet ir su vyriausiuoju virėju. Jis tikrai žinos, kur geriausia dera rozmarinai, čiobreliai, bazilikai ar levandos. Jei diena pasitaikys ypač karšta, nepamirškite pasirūpinti ir stikliniais vandens ąsočiais, kurie, pripildyti citrinų griežinėlių ir ledo kubelių su juose įšaldytais šviežiais prieskonių lapeliais, atrodys ypač gražiai.
Ribų fantazijai nėra...
Ribų fantazijai, kur panaudoti prieskonines žoleles, nėra. Dosniai dėkite jų į nuotakos ir pamergių puokštes. O galbūt nuspręsite plaukus papuošti itin madingu gėlių vainiku? Jame derės ir žavesio suteiks kelios prieskoninės žolės: sutikite, net širdis sąla, kai pagalvoji, kad tą dieną Tave lydės aistras kaitinantis, Provansu alsuojantis levandų aromatas.
Patalpą, kurioje vyks ceremonija (galbūt tai bažnyčia, o gal Jūsų pačių pasirinkta išvažiuojamosios ceremonijos vieta), taip pat galite pripildyti šviežių žolelių puokščių, kompozicijų, prieskonių vazonėlių. Vakare jaukią (ir kvapnią) atmosferą sukurti padės žvakės, pakvėpintos žolelių eteriniais aliejais.
Valgių dubenis ar lėkšteles, centrines stalo puokštes taip pat gali puošti vainikai, pinti iš prieskoninių žolių.
Ne taip svarbu, ar prieskonines žoleles nuspręsite pasirinkti pagrindine vestuvių tema, ar tiesiog įtrauksite vieną ar kelias žoleles į savo ceremoniją, šie kvapnūs, subtilūs ir elegantiški akcentai jūsų ypatingą dieną pavers išties įsimintina.
Straipsnio autorė žurnalo „Virtuvė. Nuo... iki...“ redaktorė Eglė Mačerauskienė