Ar sudėtinga organizuoti ceremoniją gamtoje, ką turėtumėte žinoti, kaip jai ruoštis ir kokios galimos alternatyvos esant blogiems orams – patirtimi dalijasi „Dailės idėjos“ vestuvių planuotoja Dailė Docienė.
Vis labiau Lietuvoje populiarėja išvažiuojamosios ceremonijos gamtoje, kaip manote, kodėl?
Tai puiki galimybė pabėgti nuo šaltų Sovietų Sąjunga dvelkiančių metrikacijos rūmų. Šiuo aspektu pasisekė tik kauniečiams (šypsosi). Dauguma jaunavedžių pageidauja tuoktis po atviru dangumi, gražioje vietoje, nes tai ne tik romantiška akimirka tariant priesaiką pučiant lengvam šiltam vėjeliui ar ošiant jūrai, bet ir procesas, neįspraudžiantis į laiko rėmus. Nėra to konvejerio, kuris paprastai būna civilinės metrikacijos biuruose ar bažnyčiose. Tuokiesi žinodamas, kad už nugaros nesibūriuoja nekantraujantys jaunieji... Gamtoje gali neskubėdamas pasigrožėti vaizdais, pasimėgauti oru ir pabendrauti su svečiais.
Daugelio jaunavedžių svajonė susituokti ant jūros kranto: ką reikėtų žinoti organizuojant tokią vestuvių ceremoniją?
Procedūra įprasta pageidaujant išvažiuojamosios ceremonijos. Padavus pareiškimus reikėtų nuspręsti, kaip turėtų atrodyti ceremonijos vieta (metrikacija reikalauja, kad būtinai būtų staliukas ir stogas, jei būtų blogi orai). Paprasčiau būtų susirasti patirties turinčius ceremonijos rangovus. Likus mėnesiui iki vestuvių reikėtų pasirūpinti leidimu, kurį išduoda savivaldybė (paprastai įmonės, kurios užsiima išvažiuojamosiomis ceremonijomis, tuo pasirūpina). Jei tuokiatės regioniniame parke, reikia gauti leidimą iš to regioninio parko direkcijos.
Tuokdamiesi gamtoje dažnai jaunieji neįvertina koordinatoriaus svarbos. Tai gana svarbus tokios ceremonijos aspektas. Juk bažnyčioje ar Civilinės metrikacijos biure tiek jaunavedžiai, tiek svečiai „instruktuojami“, kas, kada ir po ko. Šiuo atveju šį vaidmenį ir visą reikalingą pagalbą suteikia koordinatorius.
Kaip apsidrausti dėl orų sąlygų? Kokias siūlote alternatyvas?
Tikslius orus galima matyti prieš tris dienas. Esant blogiems orams numatome kelias alternatyvas. Bet paprastai jaunieji, nusprendę tuoktis po atviru dangumi, apie jokias alternatyvas nė girdėti nenori. Niekada nepamiršiu vienos nuotakos, kuriai rekomendavome nerizikuoti ir vis dėlto statyti tentą: „Mes ne todėl tuokiamės gamtoje, kad lįstume po stogu. Neištirpsime, bus dar įdomiau!“ – toks buvo jos atsakymas (šypsosi). Jei lietūs trumpalaikiai, rekomenduojame skėčius, jei lietus stipresnis – stogą, jei liūtys – keičiame vietą. Bet nei stogo, nei skėčių dar neprireikė. Kartą teko keisti vietą, bet tik todėl, kad nuotaka negalėjo nė pagalvoti, kas bus, jei užklups lietus. Nutarėme dėl jos ramybės ceremoniją įrengti patalpoje. Orų nenuspėsi, nesukontroliuosi ir kai kuriems jauniesiems ši nežinomybė yra tiesiog nepakeliama, todėl jei žinote, kad dėl to ramiai nemiegosite ir nervinsitės, geriau ceremonijos gamtoje visiškai atsisakyti.
Ceremonijų organizavimo ypatumai ant Baltijos jūros kranto: ar yra tik tam tikros leidžiamos vietos, ar galima tuoktis, kur tik pageidauji?
Galite tuoktis ten, kur pageidaujate... Tik rekomenduojame atsižvelgti į mėnesio ir paros laiką. Pavyzdžiui, jei norite tuoktis bendro paplūdimio centre liepos viduryje apie 12–15 val., didelė tikimybė, kad ant smėlio aplink jus gulinės ir išpūstomis akimis ceremoniją stebės išsiplikinę poilsiautojai, o jūra bus nusėta besimaudančiųjų. Labai didelė tikimybė, kad žiedų sumainymo akimirką horizonte puikuosis iki kelių į vandenį subridę iš kitos pusės jus stebintys įvairaus amžiaus smalsuoliai. Nuotraukose „papildomus svečius“ dar galima sutvarkyti, o operatorius tokių iš kadro tikrai neišims. Todėl susitikę su jaunaisiais mes atsižvelgiame į šiuos aspektus, pasiūlome nuošalesnių, ramesnių vietų, tiek ant jūros kranto, tiek kopose ar prie kitų vandens telkinių.
Kuo skiriasi vestuvės ant ežero kranto nuo ceremonijų pajūryje?
Garsais ir vaizdais. Jūra turi savo garsą, vėją, smėlį, šaltesnį vandenį. Dėl pastelinių aplinkos spalvų nuotraukos būna šviesios. Ji imponuoja iš tolimesnių miestų atvykusiems tiek jauniesiems, tiek svečiams. Ežero ar upės aplinka pasižymi žaluma, silpnesniu vėju, dominuojančiu paukščių čiulbėjimu. Kita vertus, ten daugiau visokių kraujasiurbių (juokiasi) ir daugiau mažiau visuose miestuose aptinkamas reiškinys.
Kokias vestuvių temas ir spalvas dažniausiai renkasi poros, organizuodamos ceremonijas gamtoje?
Kas susiję su spalvomis, nuotakos arba ateina su jomis, atranda pokalbio metu, arba jas padiktuoja pasirinkta vieta (pokylio ar ceremonijos). O pateikti pageidaujamą spalvą ceremonijoje labai įdomus ir svarbus iššūkis. Pavyzdžiui, mėlynoms vestuvėms ant smėlio patiestas mėlynas kilimas atrodo labai gerai, o ant žolės jis pranyksta... Spalvos pateikimas – pati mėgstamiausia ceremonijos įrengimo dalis, kuriai reikia įdomių kūrybinių sprendimų.
Jūsų svarbiausias patarimas porai, svajojančiai susituokti po atviru dangumi?
Pirmiausia prieš pasirinkdami ceremoniją po atviru dangumi turite nuspręsti, ar galėsite ramiai miegoti klausdami savęs „kokie bus orai?“, „o jeigu lis?“. Atsakymas ir nusiteikimas turėtų būti „susituoksime esant bet kokiems orams!“ (šypsosi).
Ir kitas svarbus niuansas – biudžetas. Graži ceremonija su arka, kėdėmis su užvalkalais, gyva muzika, fotosesijos vietomis, vaišių stalu ir pačiomis vaišėmis kainuoja papildomai. Todėl turėtumėte numatyti, kiek galite sau leisti ir, žinoma, kas pasirūpins ceremonijos vietos įrengimu bei koordinavimu.
„Vestuvės.lt“ vyr. redaktorė Goda Šleinytė.
Vitos Jurevičienės (www.fotovita.lt) nuotr.