Susituokdami prisiekiame mylėti laimėje ir nelaimėje, kol mirtis mus išskirs. Tačiau kaip ištesėti šį savo pažadą? Šįkart pateikiame knygų, kurias rekomenduojame poroms perskaityti iki vestuvių, dešimtuką! O jaunavedžių artimiesiems šis sąrašas padės išspręsti galvosūkį dėl prasmingos vestuvinės dovanos...
1. Andrey Kurpatov, „Santuokos keliai ir klystkeliai“ („Alma littera“, 2008)
Nuoširdžiai laikau šią knygą „santuokos biblija“ – ją turėtų įtraukti į privalomų knygų sąrašą moksleiviams ir duoti dovanų kiekvienam, nunešusiam pareiškimą tuoktis. Žymus Rusijos psichoterapeutas su puikiu humoro jausmu primena tikrąją santuokos prasmę. Jis neauklėja skaitytojų ir jiems nepatarinėja – jis meistriškai atskleidžia, koks yra santuokinis gyvenimas šiais laikais ir kodėl. Dėl knygos kultūrinio artumo net galima juokauti, kad ji – tiesiog subalansuota lietuviams. Kartą rekomendavau ją perskaityti penktą dešimtį perkopusiam vyriškiui, niekaip negalinčiam išspręsti savo santuokos galvosūkio. Perskaitęs knygą jis tepasakė: „Ooo, jeigu tokią knygą kas būtų parašęs mano jaunystėje... Jeigu ji būtų patekusi man į rankas prieš susituokiant...“ Mūsų jaunystėje ji jau parašyta, tad būtų didelė nuodėmė jos neperskaityti.
Garsus čekų psichiatras, psichologas, šeimos konsultantas ir rašytojas Miroslavas Plzakas, nestokodamas humoro ir atviraudamas apie savo paties patirtį, pasakoja skaitytojams apie santuoką kaip rizikingą žaidimą, turintį slaptas taisykles; vyrų ir moterų santuokoje naudojamus savigynos būdus; neištikimybę, konfliktus ir krizes.
Asmeniškai pažįstu keletą porų, kuriems ši knyga padėjo pratęsti santuokinį gyvenimą po skaudžios neištikimybės. Tačiau ji anaiptol nėra skirta tik iš skęstančio santuokinio laivo bandantiems pasprukti skaitytojams – tai puiki prevencinė priemonė visiems, siekiantiems išmokti gyventi darniai.
3. Valerio Albisetti, „Meilė: kad būtume kartu visą gyvenimą“ (Katalikų pasaulio leidiniai, 2012)
Tai išminties knyga ir nepakeičiamas jaunų, įsimylėjusių porų vadovas. Italų psichoanalitikas Valerio Albisetti skaitytojui padeda kritiškai įvertinti paviršutinišką, audringą įsimylėjimą, skatina paklausti savęs „Ar esu pajėgus mylėti kitą visą gyvenimą?“ ir pateikia meilę kaip iššūkį, kaip vieną iš esminių žmogaus augimo ir brandos sąlygų. Anot autoriaus, siekiantys visą gyvenimą trunkančios meilės pirmiausia turi įsitikinti, kad patys geba mylėti ir pasirinkti kitą, vedami ne trumpalaikių aistrų ar emocijų, o tvirto ir sąmoningo apsisprendimo. Ypač šią knygą rekomenduoju skeptikams iš „sudužusių širdžių klubo“, nes knygos autorius tiki meile, kuri trunka visą gyvenimą...
4. Gary Chapman, „Penkios meilės kalbos“(„Alma littera“, 2008)
Šioje knygoje JAV šeimų konsultantas G. Chapmanas dalijasi su skaitytojais savo įžvalgomis apie penkias meilės kalbas: dosnumą, paslaugumą, prisilietimus, bendravimą ir žodžius. Anot autoriaus, daugumos sutuoktinių meilės kalba skiriasi, tačiau draugystės pradžioje to nepastebime: siekdami padaryti kuo geresnį įspūdį, vartojame visas meilės kalbas. Santykiams nusistovėjus, išryškėja vyraujantis partnerių meilės stilius ir mezgasi konfliktai... Taigi, kaip suprasti ir išmokti meilės kalbą?
5. Louann Brizendine, „Moters smegenys“ (Baltų lankų leidyba, 2013)
Itin daug diskusijų sukėlusi knyga atskleidžia, kaip unikali smegenų struktūra veikia moters mąstyseną, bendravimą, vertinimus ir santykius su kitais. Ši knyga nepatiks feministėms, nes paneigia lyčių lygybės mitą, tačiau sužavės visus, svajojusius apie profesionalų gidą po moters pasaulį.
6. Maja Storch, „Stipri moteris ilgisi stipraus vyro“ (Vaga, 2011)
Ar moterys iš tiesų prarado moteriškumą? Kodėl stiprios moterys retai įsimyli gerus vyrus? Kokio vyro iš tiesų ieško stipri moteris – despoto ar vergo? Vokiečių psichoterapeutė Maja Storch parašė šią knygą visoms šiuolaikinėms moterims, susidūrusioms su stiprios moters meilės dilema ir neišmanančioms, kaipgi ją išmintingai spręsti...
7. Robert Betz, „Nori būti normalus ar laimingas?“ („Gimtasis žodis“, 2012)
Knygoje provokuojančiu pavadinimu vokiečių psichologas Robertas Betzas kreipiasi į vyrus ir moteris, kurie pasiilgo kitokios gyvenimo kokybės. Jis skatina atsisakyti standartinio normalaus žmogaus gyvenimo, jis kviečia prabusti sąmoningai ir laimingai žmogaus būčiai, naujai suvokiant meilę ir gyvenimą. Tiesa, autorius įspėja, kad jo knyga turi šalutinį poveikį...
8. Em ir Lo, „Seksas – kaip visa tai daryti“ („Alma littera“, 2009)
Šioje knygoje rafinuotos, lengvabūdiškos, visų su seksu susijusių dalykų ekspertės Em ir Lo išsamiai aprašo meilės žaidimų rūšis, atsako į nepatogius klausimus ir... skatina geidulingas fantazijas. Drovioms poroms ši knyga – tai puiki proga pagaliau pasikalbėti apie seksą, o drąsesnėms – patirti dar vieną svaigų nuotykį.
9. Isabel Allende, „Afroditė. Istorijos, receptai ir kiti afrodiziakai“ („Alma littera“, 2009)
Ši knyga – tai idėjų maišas nuobodžiaujančiai porai. Tai erotiški postringavimai apie meilę ir gundymą kulinarijos stebuklais, tai egzotiška kelionė, istorinis romanas, receptų knyga ir afrodiziakų enciklopedija „viename“...
10. Gabriel Chose Garcia Marquez, „Meilė choleros metu“ („Alma littera“, 2006)
Kad literatūra būtų tikrai psichologinė, ne visuomet būtini tiesioginiai saitai su psichologijos mokslu. Dažniausiai tuokiamės jauni ir prisiekiame meilę, kol mirtis mus išskirs, tačiau šiais jaunystės kulto laikais per mažai nujaučiame apie meilę senatvėje... Legendinio rašytojo Gabrielio Chose Garcios Marquezo romanas „Meilė choleros metu“ – apie meilę, sulaukusią senatvės.
P. S. Būtinai pratęskite šį knygų apie santykius sąrašą kurdami skaitymo tradiciją savo šeimoje. O jeigu jūsų išrinktasis dėl to spyriosis, subtiliai priminkite jam, jog neskaitantiems vyrams derėtų susirūpinti: net 85 proc. viename tyrime dalyvavusių moterų teigė, kad apie literatūrą kalbantis vyras yra kur kas patrauklesnis. Maža to, moterys vertina vyrus pagal jų perskaitytas knygas – pavyzdžiui, „Hario Poterio“ mėgėjų patrauklumas... mažiausias :).
Straipsnio autorė Liepa T. Raškevičienė.
123 RF nuotr.