Ko Tao
Ko Tao, arba „vėžlių sala“, esanti vakarinėje Tailando įlankos pakrantėje. Pavadinimą sugalvojo pirmieji gyventojai dėl vėžlį primenančios salos formos bei jūros vėžlių, čia atplaukiančių dėti kiaušinius. Pabuvusi supranti, jog šis pavadinimas labai tinka dar ir dėl lėto bei ramaus salos tempo.
Turistai salą atrado tik prieš du dešimtmečius ir nuo to laiko pavertė ją viena lankomiausių visame Tailande. 21 kv. km plote gyvena vos tūkstantis žmonių ir daugybė beždžionių. Šių vagišių pamatysite net Hat Sai Ree – pagrindinėje salos gyvenvietėje ir turistiniame centre. Čia galima apsistoti jaukiuose nameliuose (bangalow) ant jūros kranto (apie 10 JAV dolerių), užsisakyti turą laivu visai dienai (10 dolerių) ar kelių dienų nardymo kursus, kainuojančius 100–200 dolerių (pigiausia kaina Tailande).
Motoroleriai yra pagrindinė transporto priemonė saloje, bet tai nėra pati tinkamiausia vieta norintiems išmokti vairuoti. Sėsti prie vairo nepatyrusiam vairuotojui irgi nepatartina. Nors eismas čia ir nedidelis, keliai labai prasti, lietaus sezono metu virstantys pelke, o sausuoju metų laiku labiau primenantys motociklų kroso trasą. Kur dar pavojus išvažiuoti į priešingą eismo juostą! Juk Tailande eismas vyksta kairiąja kelio puse.
Visada galima išsinuomoti motorinę rikšą (tuk-tuk) arba visureigį, nes pasivažinėti po salą – tikrai verta. Palmių miškai užgniauš kvapą, džiunglės sukels paniką, balti sunkiai privažiuojami paplūdimiai leis pajusti atradimo skonį, o įspūdingos apžvalgos aikštelės su jaukiomis kavinėmis vakarinėje ir pietinėje salos dalyse tiks saulei palydėti (iš mažai apgyvendintos šiaurinės ir rytinės dalies geriau grįžti dar prieš saulėlydį).
Ko Nang Yuan
Jeigu užsisakysite dienos ekskursiją laivu, Jus tikriausiai nuplukdys iki Ko Nang Yuan. Jei šios vietos nebus įtrauktos į išvykos planą – pasiūlymas nieko vertas.
Ko Nang Yuan – tai maža sala, už pusvalandžio kelio nuo Ko Tao. Tai trys klintinės uolos, sujungtos siaurais paplūdimiais. Čia nezvimbia motoroleriai, yra tik vienas viešbutis ir restoranas, nėra jokio naktinio gyvenimo. Ir jei ne kas minutę atvykstantys ir išvykstantys turistai, galėtumėte pamanyti, jog pagrindinis salos gyvenimas vyksta po vandeniu.
Koralai, vadinami Japonų sodais, – tokių spalvų, kokių neįsivaizdavote egzistuojant. Tarp jų slepiasi Žuviukas Nemo, lėtai slenka jūrinis vėžlys, dvikojus iš vandens lauk veja raja (niekas nė nebando įsitikinti, ar tai ta nuodingoji – su mėlynomis dėmėmis ant nugaros).
Pasak kelionių gido, tai populiariausia tarp nardymo ir plaukiojimo su vamzdeliu mėgėjų. Matomumas – net iki 35 m, nardymas galimas ištisus metus, o jūros gyventojų įvairovė – didžiausia Tailande.
Pasiplaukiojimas su vamzdeliu Ryklių įlankoje (Shark Bay) nerekomenduotinas silpnų nervų žmonėms, nes įlankos pavadinimas – ne reklaminis triukas. Dar nesakiau mamai, jog pati ten nardžiau ir turėjau „laimę“ pamatyti ryklį net dukart. Jos nenuramintų faktas, kad šie siaubo filmų herojai yra rifiniai, tad teoriškai – nepavojingi, be to, nėra sukėlę jokio incidento tiems tūkstančiams su jais kartu jau plaukiojančių turistų.
Neužsibūkite vandenyje – apžvalgos taškas pietinėje Ko Nang Yuan dalyje tikrai vertas dėmesio. Čia atsiveria salos „vizitinė kortelė“: siauras smėlio ruožas ir baltojo smėlio paplūdimiai, jungiantys tris salas. Vaizdas vertas kiekvieno prakaito lašo kopiant stačiais laiptais.
Ko Phi Phi
Ko Phi Phi salynas įsitaisęs Andamanų jūros vakarinėje dalyje, to paties pavadinimo nacionaliniame parke. Pagrindinė sala – Ko Phi Phi Don. Tai nuostabaus grožio Tailando vakarėlių sostinė ir vienas įspūdingiausių natūralios gamtos stebuklų Žemėje. Čia iš melsvo vandens gelmių kyšo stačios uolos (masalas uolų alpinistams), driekiasi baltojo smėlio paplūdimiai (masalas tingiems poilsiautojams), o krantą skalauja skaidrus smaragdinis vanduo (povandeninis pasaulis vilioja savo gyvūnija ir koralais).
Daugiausia turistų sala sulaukia per kiekvieno mėnesio pilnatį, kai organizuojamas grandiozinis Pilnaties vakarėlis (Full moon party). Tada kiekvienas pasičiumpa kibiriuką su alkoholiniu kokteiliu (bucket) ir traukia į paplūdimį. Jei norite ramybės, apsistokite toliau nuo Turistų kaimo (Tonsai Village), betturėkiteomenyje, kadsavo namuką turėsite pasiekti pėsčiomis arba su vandens taksi. Labai tikėtina, jog paslaugus vietinis pasisiūlys jus pavežti savo mažučiu dviračiu (kitų transporto priemonių saloje nėra).
Nors sala garsi savo niekada nesibaigiančiais vakarėliais, pramogų kiekvienas gali rasti pagal skonį – išprotėjusi diskoteka su Justino Bieberio „Baby“, triukšmingas baras su tailandiečių boksu (thai boxing) ar ramus restoranas paplūdimyje ir gurmaniška vakarienė.
Jūrų gėrybės čia gardžios, šviežios ir nebrangios. Nuo 2 dolerių už tradicinę „Tom Yam“ sriubą, iki 10 dolerių už šviežią žuvį ant grotelių. Už dolerį galima įsigyti lietinį su bananais ar šviežių sulčių kokteilį, spaudžiamą čia pat gatvėje. Desertui – ugnies šou ant paplūdimio ar masažas viename iš daugelio salonų.
Maye Bay
Ko Phi Phi Lai – mažesnė salyno sala, pusvalandis kelio motorine valtimi į pietus nuo Phi Phi Don. Šią salą tarp turistų išgarsino žymusis Holivudo filmas „Paplūdimys“, kuriame pagrindinį vaidmenį sukūrė Leonardo DiCapprio.
Sala yra negyvenama, bet dieną okupuota turistų, ypač garsusis Maye įlankos paplūdimys. Jį iš trijų pusių supa iš jūros kyšančios stačios 100 m aukščio uolos ir smaragdinis vanduo. Būtent šioje vietoje buvo nufilmuotos gražiausios žymiojo filmo dalys (kompiuterine grafika filme uolos buvo sujungtos, kad sudarytų įlankos įspūdį).
Nors šių salų populiarumas dėl didelio turistų srauto yra gerokai sumažėjęs, Phi Phi vis dar išlieka viena gražiausių ir populiariausių salų Tailande. Čia visada verda gyvenimas ir tvyro gera energija, o matant besišypsančius vietinius ir besilinksminančius turistus sunku patikėti, jog 2004 m. šias salas nusiaubė cunamis. Vienos vietinės užkandinės vyriausiasis virėjas rodo albumą su nuotraukomis ir iškarpomis iš to įvykio. Vyras nenusimena prisimindamas skaudžią nelaimę, o tajai dar kartą patvirtina savo „šypsenų šalies“ vardą.
............
Dvi salos kiekvieno skoniui, bet tik tiems, kurie nemėgsta didžiulių viešbučių, o jūrą mėgsta labiau nei baseiną. Čia nerasite šventyklų ar kultūrinių paminklų (vieninteliai įmanomi paminklai stovi nebent Tailando karaliaus garbei). Dauguma viešbučių, restoranų ar nardymo centrų savininkų – užsieniečiai. Pasak jų, atvažiavo čia ir nebegalėjo išvykti. Kas žino, gal taip atsitiks ir Jums!
Straipsnį parengė Eglė Kulvelis (tiesiai iš Tailando).
Autorės asmeninio albumo nuotr.