Norite netikėto kadro vestuvių fotosesijoje? „Drąsiai sakykite tai savo fotografui", – pataria profesionali fotografė Kotryna Pavlovičiūtė – Kotryna Pavlovič Photography, kuri su fotoaparatu nesiskiria nuo 13 metų. Ji sako, kad dažnai jaunųjų poros vadovaujasi stereotipais reikia / nereikia, o iš tiesų fotografijos sėkmė – tai nuoširdumas ir buvimas savimi.
Gal Jūs, kaip profesionali fotografė, galite patarti, koks galėtų būti tas netikėtas kadras? Pavyzdžiui, tradiciškai metama jaunosios puokštė gali būti... suvalgyta. Tikrai taip, per vieną fotosesiją jaunosios puokštę pasimėgaudami sučiaumojo žirgai. Žinoma, specialiai šiai idėjai ji buvo pagaminta iš įvairių „arkliškų skanėstų" – vaisių ir daržovių. Prisipažinsiu, žirgai, kaip ir fotografavimas, – dar viena mano aistra! Prieš fotosesiją visada su jaunaisiais daug kalbamės apie jų pomėgius, gyvenimo būdą, svajones, tai, kas jiems svarbu. Taip gimsta įvairios netikėčiausios idėjos, kurias paskui įgyvendiname.
Namų darbai prieš fotosesiją: ką turi atlikti fotografas, o ką – jaunųjų pora? Fotosesija yra grupinis fotografo ir jaunavedžių darbas, todėl ir didžioji dalis namų darbų yra bendri. Visų pirma, tai fotosesijos vietų pasirinkimas ir, kaip jau minėjau, idėjų kūrimas. Fotografo darbas – pažinti porą, perprasti charakterius ir temperamentus. Vienos poros būna žaismingos, kitos – rimtos, solidžios. Skiriasi ir aprangos stilius. Pagal tai renkamės fotosesijos aplinką, temą. Be to, visada padedu išsirinkti fotosesijos vietas. Jei nesu buvusi kuriame nors krašte, ieškau informacijos internete, keliauju su Google maps'u.
Kiekvienas fotografas turi savitą darbo stilių: vieni improvizuoja, provokuoja poras, kiti yra tarsi stebėtojai, fiksuojantys viską iš šalies. Koks Jūsų darbo stilius? Vestuvių šventė susideda iš atskirų dalių, kurioms įamžinti reikia skirtingų darbo stilių. Tarkim, per jaunavedžių fotosesiją galiu improvizuoti, provokuoti, patarinėti ir t. t., tačiau per ceremoniją fotografas turi būti viską fiksuojančiu stebėtoju. Panašiai ir su kitomis šventės dalimis, juk vestuvių dieną fotografuojamas ir pasiruošimas, ir sveikinimai, o kartais – ir šventinis vakaras. Taigi, dirbdama derinu meninį ir reportažinį stilius.
Žvelgiant į Jūsų nuotraukas matyti, kad poros labai atsipalaidavusios. Kur slypi to paslaptis? Jaunavedžių atsipalaidavimas ir gera nuotaika – lemiami fotosesijos sėkmės faktoriai. Patikėkite, kai kurie žmonės objektyvo bijo beveik taip pat, kaip šautuvo vamzdžio (juokiasi). Galbūt nuskambės juokingai, bet ir aš pati priklausau šiai kategorijai, todėl puikiai suprantu tuos jaunuosius, kurie sako: „Mes nemokame atsipalaiduoti prieš objektyvą, ar jūs padedate?" Žinoma, padedu, nes man nėra nieko nuostabiau, kaip matyti žmones, kurie džiūgauja savyje netikėtai atradę fotomodelio talentą. Ir tai įvyksta per kiekvieną fotosesiją.
Geriausias vaistas nuo susikaustymo – nuoširdumas ir galimybė būti savimi. Nuo pirmojo pabendravimo žinutėmis iki vestuvių fotosesijos nueinamas ilgas kelias, todėl su būsimais jaunavedžiais užsimezga nuoširdus ir draugiškas ryšys. Kaskart susitikdami kavos puodelio, bendraudami telefonu ar per „Messenger" aptariame kiekvieną jiems rūpimą smulkmeną... Be to, dauguma porų pasinaudoja galimybe pasidaryti priešvestuvinę fotosesiją, o per ją paprastai išsisklaido visos baimės.
Ar visais atvejais vestuves reikia fotografuoti nuo A iki Ž? Kaip jau minėjau, vestuvių šventė susideda iš atskirų dalių: pasiruošimo, ceremonijos, sveikinimų, pokylio ir t. t. Jaunavedžiai sprendžia, kurias iš šių dalių nori matyti įamžintas nuotraukose, aš galiu tik patarti. Žinoma, nuo fotosesijos trukmės priklauso ir fotografijų, kurios papuoš vestuvių albumą, skaičius.
Aš jaunavedžiams siūlau fotografavimo planus nuo 3 valandų iki visos dienos, kiekviename plane numatytas tam tikras nuotraukų skaičius. Pačios fotosesijos trukmė priklauso ir nuo pasirinktų fotografavimosi vietų skaičiaus, ir nuo atstumų tarp jų. Iš patirties galiu pasakyti, kad fotosesija turėtų trukti mažiausiai 2 valandas. Kodėl? Nes nuoširdžiausi kadrai sukuriami praėjus bent pusvalandžiui ar valandai nuo fotosesijos pradžios, tik tada pasiekiama atsipalaidavimo būsena.
Jeigu reikėtų vienu sakiniu pasakyti, kuo išsiskiriate iš kitų fotografų, koks jis būtų? Turbūt tai pats sunkiausias klausimas – juk fotografų tiek daug! Norint atsakyti, kuo skiriuosi iš kitų, reikėtų žinoti apie visų fotografų darbo stilių, o tai beveik neįmanoma. Neseniai viena nuotaka pasakė: „Pasirinkome jus, nes jūsų nuotraukos kitokios." Asmeniškai man atrodo, kad tą patį būtų galima pasakyti beveik apie kiekvieną fotografą.