Kiekviena pora savo vestuvinių žiedų paiešką turėtų pradėti nuo atsakymo į klausimą: kas – auksas ar platina – arčiau širdies. Tai tarsi kelrodis dėliojant tolesnį maršrutą: nuo žiedų formos, spalvos iki brangakmenių. Juvelyrikos namų AUKSO MEISTRAI marketingo ir pardavimų specialistė Lina Radavičiūtė kviečia iš arčiau susipažinti su aukso ir platinos savybėmis.
TEKSTAS – AISTĖS JASINSKAITĖS
NUOTRAUKOSE – „AUKSO MEISTRŲ" ŽIEDAI
Neretai jaunieji nėra apsisprendę, iš kokio tauriojo metalo turėtų būti pagaminti jų vestuviniai žiedai. Kokie stereotipai gali suklaidinti renkantis? Iš tikrųjų, dažnai girdime, jog kuo aukštesnės prabos auksas, tuo jis yra minkštesnis, o platina – minkštesnė nei auksas. Tiek vienu, tiek kitu atveju tai labiau mitas nei teisybė. Praba arba karatai nurodo gryno aukso kiekį lydinyje, tad aukštesnės prabos auksas yra minkštesnis, bet nešiojimui tai įtakos neturi. Auksas, kaip ir platina, yra taurusis metalas, o dėvėdami juvelyrinį gaminį, kad ir kokios prabos jis būtų, neišvengsime įbrėžimų. Taip pat verta atkreipti dėmesį į žiedo storį, mūsų patarimas – jis neturėtų būti plonesnis nei 1,5–1,6 mm, kad atlaikytų dydžio korekcijas. Nerekomenduojame rinktis ir tuščiavidurių, kitaip vadinamų „pūstų", žiedų, nes jie yra nepatvarūs ir gali deformuotis nuo menkiausio suspaudimo.
Platina – pasirinkimas išskirtinumo norinčiai porai. Kodėl šis metalas vadinamas karališku? Platina – labai įnoringas metalas, su kuriuo ryžtasi dirbti ne kiekvienas juvelyras, nes tam reikia ir specifinių žinių, ir specialios įrangos. Platininiai vestuviniai žiedai ilgaamžiai ir patikimi, net ir po daugelio metų jie atrodys nepakitę ir nepraradę žavingo spindesio. Verta paminėti, jog platina yra švarus metalas, tad tinka į alergiją linkusiems žmonėms („Aukso meistrai" juvelyriniuose dirbiniuose naudoja itin aukštos 950 prabos platiną – red. past.).
Platina yra tankesnė už auksą, todėl iš jos pagaminti žiedai bus sunkesni nei auksiniai. Tai poros pasirinkimas: vienoms patinka sunkesni, kitoms – lengvesni žiedai. Europiečiai, susipažinę su platina, vadino ją supuvusiu auksu, bet kai 1780 m. Prancūzijos karalius Liudvikas XVI pasakė, jog platina „vienintelis metalas, tinkąs Karaliui", jį imta vadinti karališkuoju.
Auksas vilioja galimybe rinktis skirtingus atspalvius. Ar dažnai jais žaidžia jaunieji? Šiuo metu itin populiarūs modernaus dizaino vestuviniai žiedai, kuriems pagaminti naudojamas kelių spalvų auksas, deimantai ir įvairios faktūros. Dažniausiai poros renkasi raudonojo ir baltojo aukso derinius, rečiau – geltonojo ir baltojo. Šie pasirinkimai priklauso ir nuo sezono, nes baltasis auksas sušvelnina kito aukso spalvą, tad jį lengviau priderinti prie odos tipo. Tačiau nemažai porų lieka prie klasikinio varianto, t. y. renkasi vienspalvius žiedus, puošia juos keliais briliantais ar išskirtinėmis faktūromis, taip pridėdami modernumo.
Jei sunku apsispręsti, kokios galimybės naudoti skirtingų tauriųjų metalų lydinius? Pagrindinė skiriamoji aukso ir platinos fizinė savybė – spalva. Natūraliai platina yra balta, auksas – geltonas. Jei norite geltono žiedo – rinkitės geltonąjį auksą, jei labiau prie širdies intensyvesnė geltona spalva – rinkitės ne 14, o 18 karatų auksą. Norite raudono žiedo, tokiu atveju idealiai tiks 14 karatų auksas, o švelnesnio rausvo, arba dar kitaip vadinamo rožinio, aukso – 18 karatų auksas.
Norint balto žiedo, galima rinktis platiną arba baltąjį auksą. Platina visada išliks šalto balto atspalvio, o baltasis auksas, kaip žinote, natūraliai nėra visiškai baltas, jis turi švelnų šampaninį atspalvį, todėl visi balto aukso gaminiai dengiami rodžiu (platinos grupės metalas), kad būtų išgautas šaltas baltas atspalvis. Laikui bėgant rodis išorinėje dalyje nusitrina ir ima ryškėti natūrali baltojo aukso spalva, tokiu atveju žiedą galima iš naujo padengti rodžiu.
Praba nurodo aukso grynumą: 585 arba 14 karatų turi 58,5 proc. aukso, 750 arba 18 karatų auksas – 75 proc. Platininiai žiedai gaminami beveik iš grynos platinos, tai yra 950 prabos, kas rodo, jog lydinyje yra 95 proc. grynos platinos. Gryno aukso kaina, palyginti su platinos, yra aukštesnė, bet juvelyriniams gaminiams naudojama dažniausiai 585 arba 750, o platinos – beveik gryna 950 praba. Darbas iš platinos kainuoja brangiau dėl sunkesnio apdirbimo, o ir gamybai šio metalo reikia daugiau nei aukso, todėl susidaro gana didelis kainos skirtumas. Nors Lietuvoje platina dar nėra labai populiarus pasirinkimas vestuviniams žiedams, vis daugiau porų svarsto ir domisi šio metalo gaminiais, labai dažnai sulaukiame užklausų bei užsakymų iš kitų šalių.
Deimantų inkrustavimas, deimantinės juostelės, graviravimas ir kt.: ar viskas tinka tiek renkantis platiną, tiek auksą? Mūsų tikslas – kiekvienai porai padėti išsirinkti tobulus žiedus, skirtus būtent jiems. Graviravimas yra galimas ir puikiai laikosi tiek auksiniuose, tiek platininiuose žieduose. Jei norite kelių spalvų vestuvinių žiedų, platininius žiedus galima puošti aukso detalėmis, bet prieš priimant sprendimą visada siūlome pasikonsultuoti su ilgametę patirtį dirbant su platina turinčiu mūsų gamybos vadovu, kuris padės priimti tinkamus sprendimus. Laiko požiūriu amžinas žiedas – platininė briliantinė juostelė. Tokio tipo žieduose labai svarbu tvirti deimantų laikikliai, o šiuo aspektu platina, lyginant su auksu, vienareikšmiškai laimi. Renkantis žiedus, labai svarbi ir tinkama forma bei plotis, ypač jei planuojate inkrustuoti deimantą ir norite, kad jis būtų saugus.
Vestuviniai žiedai paprastai nešiojami kasdien. Žvelgiant iš praktinės pusės, kokias platinos ir aukso savybes reikia žinoti? Platina yra sunkiausias ir tankiausias taurusis metalas, kurį galite pasirinkti papuošalams. Kadangi jis yra patvaresnis ir natūraliai baltas metalas, jo nereikia maišyti su didelėmis kitų metalų porcijomis. Nors auksas ir platina yra stiprūs bei patvarūs taurieji metalai, platina visgi yra stipresnė ir patvaresnė už auksą. Kalbant apie sužadėtuvių žiedus ar deimantų juosteles, žiede gali susidėvėti akmens laikikliai, tad šiuo atžvilgiu platina būtų kur kas geresnis pasirinkimas. Jei svarstote – naudoti matinę, kalvišką faktūrą ar deimantinį šlifavimą, reikėtų žinoti, kad matinis paviršius greičiau atrodys kaip padėvėto žiedo, o platina net ir po daug metų atrodo prabangiai.
Tiek auksinius, tiek platininius žiedus galima atnaujinti ir jie bus kaip nauji. Jei turite žiedų su deimantais, rekomenduojame kas porą metų užsukti pas juvelyrą parodyti žiedą, kad įvertintų, ar brangakmeniai saugiai laikosi. Taip pat visus mūsų meistrų pagamintus žiedus su deimantais nemokamai kas pusę metų siūlome išplauti ultragarso vonelėje.
Vestuviniai žiedai papildo jau turimą juvelyriką. Su kokiais kitais metalais, brangakmeniais labiausiai draugauja platina, su kokiais – auksas? Tiek auksas, tiek platina draugauja su deimantais. Baltasis auksas ar platina briliantus sulieja į visumą ir vizualiai jie atrodo didesni. Geltonasis auksas labai mėgsta spalvotus brangakmenius, taip paryškinamas jų atspalvis, raudonasis auksas puikiai atrodo su juodais deimantais ar rubinais bei safyrais.
Jei mergina turi platininį sužadėtuvių žiedą, dažniausiai ir vestuvinį žiedą renkasi iš platinos. Jei sužadėtuvių žiedas auksinis, derinama prie jo atspalvio. Tačiau pastebime, kad dabar poros drąsiai renkasi ir skirtingų spalvų žiedus, tik jie, pavyzdžiui, būna vienodo modelio ar su vienoda simbolika naudojant graviravimą.
Vestuviniai žiedai turi ne tik simbolinę prasmę, bet neretai tampa ir šeimos relikvija. Ar gali jie būti ir investicija? Vestuviniai žiedai gali būti perduodami iš kartos į kartą kaip relikvija, bet dažniausiai jie turi simbolinę reikšmę ir lieka pas savininkus. Tiesa, būna porų, kurios atsineša savo senelių ar tėvų žiedus ir nori, jog būtent iš šio aukso būtų pagaminti jų vestuviniai žiedai, taip išlaikant dalelę šeimos istorijos.
Investicijai puikiai tinka sužadėtuvių žiedai su deimantais – centrinis deimantas turi būti ne mažesnis nei 0,70 karato. Jei norite, kad tokia investiciją būtų pelninga, verta pagalvoti apie 1 karato deimantą, kuris turėtų tobulus arba bent jau labai gerus pjovimo parametrus, atitiktų gerus spalvos ir švarumo kriterijus.
Įdomūs faktai apie platiną:
• Tai retas metalas, randamas 30 kartų rečiau nei auksas.
• Iš platinos pagamintas vestuvinis žiedas yra sunkesnis nei auksinis.
• Tai amžinas metalas: papuošalai išsaugo formą ir spalvą ilgus metus.
• Platina ir briliantai – tobula pora, nes šis metalas patikimai fiksuoja brangakmenius.
• Dėl itin švarios charakteristikos platina nesaugo negatyvios energijos, tad dažnai iš jos gaminami apsauginiai amuletai
• Sakoma: norint, kad akmuo neužvaldytų šeimininko, jis turi būti inkrustuotas į platiną.
• Jei tikėtume prietarais, žiedas turi būti tolygus, be jokiu intarpų, tačiau, norint turėti idealų žiedą be įbrėžimų – verta rinktis deimantų juostelę (angl. eternity band) iš platinos.
Negalite apsispręsti? Susisiekite su mumis – atsakysime į visus Jūsų klausimus.
www.auksomeistrai.lt
Rūdninkų g. 4, Vilnius – juvelyrikos namai
Vingrių g. 13, Vilnius – juvelyrų dirbtuvės
Tel. +370 682 27 779 | El. p. info@auksomeistrai.lt
Facebook: auksomeistrai.lt | Instagram: auksomeistrai_lt
❤❤❤
TAIP PAT SKAITYKITE:
--> Vestuviniai žiedai: klasikiniai, modernūs ar?.. Kaip išsirinkti?