Ką reikia žinoti prieš nusprendžiant pasirašyti vedybų sutartį ir kokius dokumentus atsinešti pas notarą – pataria advokatų kontoros MISIŪNAS IR PARTNERIAI (www.misiunas.lt) teisininkas Simonas Makrickas.
Daugelis santuokos nutraukimo atvejų, kai sutuoktiniai nėra sudarę vedybų sutarties, yra itin komplikuoti, ypač kai santuokoje yra įgytas didelės vertės turtas ir turto yra daug. Santuokos nutraukimo procesas kartais užtrunka net iki kelerių metų, kadangi sutuoktinis nesutikdamas su teismo priimtu sprendimu gali jį apskųsti apeliaciniu skundu, o nesutikdamas su apeliacinės instancijos teismo sprendimu ar nutartimi gali pateikti kasacinį skundą Lietuvos Aukščiausiajam Teismui (Lietuvos Respublikos Civilinio proceso kodekso 305 str., 342 str.).
Prieš nusprendžiant pasirašyti vedybų sutartį vertėtų žinoti, kad santuokoje įgytas turtas bus dalinamas išskirtinai vedybų sutartyje nustatyta tvarka. Todėl prieš sudarant vedybų sutartį vertėtų pasitarti su profesionaliais teisininkais, atsakingai pasvarstyti dėl santuokos metu įgyjamo turto teisinio rėžimo, t.y. apsispręsti, ar santuokos metu įgyjamas turtas bus bendroji jungtinė sutuoktinių nuosavybė (priklausys sutuoktiniams lygiomis dalimis), ar asmeninė vieno sutuoktinio nuosavybė, ar įgytam turtui bus taikomas dar kitoks teisinis rėžimas (Lietuvos Respublikos Civilinio kodekso 3.104 str.). Nuo vedybų sutarties turinio priklausys kiekvieno iš sutuoktinių teisės ir pareigos.
Lietuvos Respublikos Civilinio Kodekso 3.103 str. 1 d. nustatyta, kad vedybų sutartis turi būti sudaryta notarine forma. Taigi vedybų sutarties tvirtinimo teisė išimtinai yra suteikta tik notarui. Notaro atlyginimas už vedybų sutarties sudarymą, tvirtinimą bei įregistravimą Vedybų sutarčių registre sudaro apytiksliai nuo 150 iki 300 Lt (pagal Lietuvos Respublikos teisingumo ministro 2008-02-05 įsakymu Nr. 1R-69 patvirtintą notarų imamo atlyginimo už notarinių veiksmų atlikimą, sandorių projektų parengimą, konsultacijas ir technines paslaugas laikinųjų dydžių 5.5 punktą). Sudarant vedybų sutartį sutuoktiniams pakanka turėti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, tuo atveju, jeigu yra sudaroma povedybinė sutartis, reikalingas ir santuokos liudijimas.
123 RF nuotr.