„Prieš dvejus metus gavusi iš banko kreditą įsigijau gyvenamąjį namą. Kredito trukmė 30 metų. Ketinu ištekėti, todėl norėčiau sužinoti, kaip bus traktuojamas mano iki vestuvių už kreditą įsigytas namas: ar kaip mano nuosavybė, ar kaip bendroji jungtinė sutuoktinių nuosavybė? Ką reikėtų daryti, kad namas išliktų mano asmenine nuosavybe?“
Pataria advokatų kontoros MISIŪNAS IR PARTNERIAI (www.misiunas.lt) teisininkas Simonas Makrickas.
Remiantis Lietuvos Respublikos Civilinio kodekso 3.89 straipsnio 1 dalies 1 punktu asmenine sutuoktinio nuosavybe yra pripažįstamas turtas, įgytas atskirai iki santuokos sudarymo. Asmens nuosavybė yra neliečiama. Nuosavybės teisė – tai teisė savo nuožiūra, nepažeidžiant įstatymų ir kitų asmenų teisių ir interesų, valdyti, naudoti nuosavybės teisės objektą ir juo disponuoti (žiūr. Lietuvos Respublikos Konstitucijos 23 straipsnį, Lietuvos Respublikos Civilinio kodekso 4.37 straipsnio 1 dalį). Taigi, iki santuokos įregistravimo įgytas gyvenamasis namas išliks Jūsų (vieno sutuoktinio) asmenine nuosavybe, nes ši teisė yra saugoma įstatymo.
Visgi reiktų atkreipti dėmesį į tai, kad turtas, kuris yra vieno sutuoktinio asmeninė nuosavybė, gali būti teismo pripažintas sutuoktinių bendrąja jungtine nuosavybe, jeigu nustatoma, kad santuokos metu šis turtas buvo iš esmės pagerintas sutuoktinių bendromis lėšomis arba kito sutuoktinio lėšomis ar darbu, pvz., turtui buvo atliktas kapitalinis remontas, ar padaryta rekonstrukcija, pertvarkymas (žiūr. Lietuvos Respublikos Civilinio kodekso 3.90 straipsnio 1 dalį). Be to, jeigu prijungus turtą, kuris yra sutuoktinio asmeninė nuosavybė, padidėjo turto, kuris yra bendroji jungtinė sutuoktinių nuosavybė, vertė, tai sutuoktinis, dėl kurio asmenine nuosavybe esančio turto padidėjo turto vertė, turi teisę gauti kompensaciją iš bendro turto (žiūr. Lietuvos Respublikos Civilinio kodekso 3.98 straipsnio 1 dalį).
123 RF nuotr.