Iš esmės kiekvienam džentelmenui vaišėmis nukrautas stalas – tai eilinė galimybė pasimėgauti gera kompanija, išgirsti naujienas apie artimuosius ar draugus, gerai užkąsti, gerai išgerti, smagiai pasikalbėti ir išvis gerai praleisti laiką. Tai net ne iššūkis, kaip dažnai pamano daugelis, praleidęs visą laiką prie stalo tylėdamas ir sustingęs it statula. Nėra sunku palaikyti pokalbį, patikti greta sėdintiems žmonėms ir įvertinti progą pabūti tarp padoriai apsirengusių ir besielgiančių žmonių.
Gerai suvaldyta situacija ir gyvumas lems tai, kad, kai kilsite nuo stalo šokio su dama ar dėsite sulankstytą servetėlę prie kavos puodelio, neišvengiamai suvoksite, koks esate malonus žmogus draugijoje ir kiek malonių pojūčių suteikėte kitiems. Netgi norėtumėte, kad tai matytų ir Jūsų tėvai, galintys pasididžiuoti tuo, kaip gerai jie Jus išauklėjo.
Ir Jums, savaime suprantama, žinančiam, kad prie vestuvinio stalo nepadoru valgyti leidžiant garsus (čepsėti ir riaugėti), krapštyti tarpudančius, laikyti alkūnes ant stalo, rankioti ir mėtyti į burną trupinius ar maisto likučius, žaisti stalo įrankiais, muistytis, kasytis, atsileisti diržą po sotaus valgio, atsikąsti daugiau nei pajėgiate sukramtyti, belieka tik įvaldyti keletą esminių elgesio su aplinkiniais patarimų:
VISADA STEBĖKITE, KAS VYKSTA APLINK – iš pradžių, žinoma, pasirūpinkite tais, kurie sėdi šalia Jūsų, o tada – tais, kuriuos galite pasiekti ištiesęs ranką. Įvertinkite, kas nuobodžiauja (pakalbinkite – tai neliks be atsako), kas nepasiekia patiekalo (pasiūlykite paduoti – dėmesys yra kiekvienam malonus), kas jau ištuštinęs savo gėrimo taurę (pasisiūlykite pripildyti ją). Atminkite, žmonėms patinka tie žmonės, kurie jais rūpinasi.
KLAUSINĖKITE ŽMONIŲ, ESANČIŲ PRIE JŪSŲ, pvz., kaip jie susiję su jaunavedžiais. Raskite temų bendram pokalbiui, nevenkite komplimentų – bet kuriuo atveju tai yra geriau nei sėdėti visą vakarą tyliam ir susireikšminusiam, patikėkite, dažniausiai Jūs niekam net nerūpite. Ir neužmirškite esminės pokalbio taisyklės – klausykite dvigubai ilgiau nei kalbate pats.
JEI JUMS KAS NORS KALBA, REAGUOKITE Į TAI – šypsokitės, linksėkite galvą, nepraraskite akių kontakto. Niekada nesiginčykite, kad ir kokias nesąmones Jums kalbėtų Jūsų stalo kaimynas – ginčas ir adrenalinas trukdo virškinimui. Suprantama, kartais sunku tai daryti kalbant su senyvo amžiaus žmonėmis, tačiau kuo geresnį įspūdį Jūs padarysite, tuo palankiau apie Jus bus atsiliepta – tai tinka visiems gyvenimo atvejams. Jei dėl ko nors susiginčija Jūsų kaimynai (politikos, moterų, ateities), mandagiai pasiūlykite jiems pakeisti pokalbio temą.
VARTOKITE KUO DAUGIAU ŽODŽIŲ „PRAŠAU“ IR „AČIŪ“ – tai paprasti žodeliai, tačiau jų vartojimas, kaip ir nuolatinė šypsena, nuverčia kalnus.
NEVENKITE GIRTI MAISTĄ – ir nebūtinai tai daryti garsiai šaukiant per visą stalą. Estetiška ir veiksminga yra rasti stalo šeimininko(-ės), tarkime, kurio nors jaunavedžio žvilgsnį, parodyti pirštu į patiekalą ir iškelti abu nykščius į viršų. Patikėkite, toks įvertinimas suteikia malonumą kiekvienam, kuris apmoka visą pobūvį.
NEVERTINKITE KITŲ ŽMONIŲ ELGESIO – bent iki tol, kol jis neperžengia padorumo ir etikos ribų. Jei kažkas šalia valgo maistą „nuo peilio“ ar čepsi, džentelmeniška yra to „nepastebėti“ ir dėl to nepriekaištauti – taip tik sugadinsite nuotaiką kitiems. Be to, tokių žmonių elgesio fone ir pats atrodysite padoriau. Jei šalia kažkas keikiasi ar elgiasi chamiškai, korektiškai padarykite pastabą, tačiau negarsiai ir nearšiai – tai bus bet kuriuo atveju pastebėta ir įvertinta.
NEKALBĖKITE PILNA BURNA – išimtis šiai taisyklei yra daroma tik vienu atveju – kai turite išties ką svarbaus pasakyti.
JEI IŠVERTĖTE TAURĘ SU GĖRIMU, PASKUBĖKITE IŠSILIEJUSĮ SKYSTĮ NUSAUSINTI SERVETĖLE – dažniausiai tai įvyksta intuityviai. Jei esate padorioje kompanijoje, greta esantys žmonės Jums padės.
JEI IŠVERTĖTE MAISTĄ ANT STALO, NESKUBĖKITE REIKALAUTI KITŲ ŽMONIŲ DĖMESIO Į TAI – tiesiog šyptelkite įvertindamas padėties kurioziškumą ir pasistenkite dėmę uždengti servetėle. Neatsiprašinėkite ir nevadinkite savęs „slunkiumi“ ar „begemotu“ – padorioje kompanijoje tokių dalykų niekas nė nepastebi.
TAČIAU ATSIPRAŠYKITE, JEI NETYČIA ATSIRIAUGĖJOTE AR SUŽAGSĖJOTE – taip gali atsitikti bet kuriam mūsų, tačiau atminkite, tai leidžiama padaryti tik vieną kartą. Jei problema neišnyksta, pasišalinkite ir grįžkite prie stalo tik tada, kai problema išspręsta.
NUEIDAMAS NUO STALO NEUŽMIRŠKITE ATSIPRAŠYTI – diskretiškai. Visokių būna atvejų. Anglų džentelmenai nė nedrįsta nusičiaudėti nenuėję nuo stalo (be to, šiais laikais madingiausia čiaudėti ar kosėti tik į vidinę sulenktos alkūnės pusę, o ne prisidengiant burną delnu).
VISADA KLAUSYKITE, KAS YRA KALBAMA KITOSE STALO VIETOSE – jei kas nors atsistoja sakyti tosto, nutilkite ir sutelkite dėmesį į jį. Kaip ir pats žinote, nėra nieko sunkiau kaip kalbėti atsistojus prie erzeliuojančio stalo. Įvertinkite kitų žmonių pastangas išreikšti jaunavedžiams pagarbą ir meilę, pagirkite juos žodžiais „gera kalba“, pagal situaciją – plojimais. Sudrauskite tuos, kurie kalba tuo metu, kai yra sakomas tostas. Nekramtykite, kai kalba kiti, ir patartina visada atsisukti veidu į kalbantįjį, net jei sėdite į jį nugara. Neužmirškite – to žmogaus vietoje galite būti ir Jūs pats.
VISADA BŪKITE PASIRUOŠĘS IR PATS KĄ NORS PASAKYTI – tostą, sąmojį ar gerą komentarą.
Straipsnio autorius Giedrius Drukteinis, www.elegancija.eu
Nuotrauka iš leodjphoto.com