Indrė Sapagovaitė: etiketo taisyklės, kurias verta žinoti planuojant vestuves

Vestuvių tradicijos ir etiketas
Įsiminė: 3
Peržiūrėjo: 349
Įsiminti

Prieš rengdami savo meilės šventę, dažnai daugiausia galvojame apie vietą, maistą, vakaro vedėjus. Sužadėtinių dėmesio reikalauja tiek daug dalykų, o mažos smulkmenos tarsi lieka pamirštos. Žinoma, netyčia, dažnai net nesusimąstant. Tačiau juk būtent iš jų ir sukuriamas tikrasis iškilmingumas. Su modernaus etiketo specialiste INDRE SAPAGOVAITE-BRIEDELIENE kalbame apie mažus dalykus, kurie formuoja bendrą vestuvių šventės eleganciją ir atskleidžia puikų jaunavedžių etiketo išmanymą bei taktiškumą.

Parengė – Lina Matiukaitė

 

Kokios etiketo taisyklės galioja kvietimams į vestuves?

Kvietimuose svarbu konkrečiai nurodyti svarbiausią informaciją: kreipinys (nebūtina, tačiau vardiniai kvietimai suteikia asmeniškumo), data, tiksli vieta, ceremonijos laikas, šventės pradžios laikas, iki kada ir kaip atsakyti į kvietimą. Jei informacijos yra daugiau, pavyzdžiui, žemėlapis į šventės vietą, programa, informacija apie nakvynę ar maistą, aprangos kodas, geriausia ją pateikti atskiroje kortelėje arba kitoje kvietimo pusėje. Pagrindinis kvietimas turėtų būti labai konkretus. Papildoma informacija yra svarbi, kadangi kvietimai įteikiami keli mėnesiai iki šventės, todėl svečiai į juos gali darkart pasižiūrėti ir prisiminti, kaip pasiruošti.  

Jei šventės metu nėra planuojama pasirūpinti nakvyne ar svečių pervežimu, tai turėtų būti nurodoma kvietime. Lygiai taip pat turėtų būti nurodoma ir jei planuojama tuo pasirūpinti.
Kita svarbi detalė – kreipiniai. Yra tokia etiketo taisyklė: jei kvietime nurodyti tik suaugusiųjų vardai ir neužsiminta apie vaikus, tai reiškia, kad kvietimas skirtas tik suaugusiesiems.

Yra tokia etiketo taisyklė: jei kvietime nurodyti tik suaugusiųjų vardai ir neužsiminta apie vaikus, tai reiškia, kad kvietimas skirtas tik suaugusiesiems.

Jei norime, kad kvietimas būtų skirtas visai šeimai, reikėtų įrašyti ir vaikų vardus arba pažymėti „kviečiame dalyvauti su vaikais“. Jei visgi norisi, kad vaikų nebūtų, ir manote, kad ne visi tą supras, jei kvietime nurodysite tik suaugusiųjų vardus, informaciniame papildomame lapelyje galima įrašyti „šventė skirta tik suaugusiesiems“. Jei įrašysite „vakaro dalis tik suaugusiesiems“, tai reikš, kad į ceremoniją vaikus atsivesti galima.

 

Kada mandagu įteikti kvietimus?

Kada konkrečiai reikėtų įteikti kvietimus, nėra aiškiai nurodoma, bet geriausia tai daryti kuo anksčiau, kad žmonės galėtų planuoti savo laiką.

Vis populiarėja elektroniniai kvietimai. Kokios etiketo taisyklės galioja šiam formatui?

Tai taip pat puiki forma pakviesti svečius į savo šventę. Jiems galioja tos pačios taisyklės kaip ir popieriniams kvietimams.

Kaip mandagiai svečiams nurodyti, kokių dovanų jaunieji pageidauja?

Kvietime nėra mandagu rašyti „dovanas išsirinksime patys“, „priimsime pinigais“. Geriau naudoti universalų vokelio simbolį ir prie jo prirašyti „dovanos idėja“.

Kvietime nėra mandagu rašyti „dovanas išsirinksime patys“, „priimsime pinigais“. Geriau naudoti universalų vokelio simbolį ir prie jo prirašyti „dovanos idėja“.

Ar mandagu išreikšti norą, kad svečiai nedovanotų gėlių? Jei taip, kokia forma patartumėte tai pasakyti? 

Jei vietoj gėlių norisi gauti kitų dovanų, pavyzdžiui, gėrimų, knygų ar auką kokiam nors paramos fondui, tai galima pateikti tokia mandagia forma: „Būsime dėkingi vietoj gėlių sulaukę <maisto gyvūnams, kad vėliau atiduotume jį prieglaudai>“.

 Svečių susodinimas prie stalo. Kokių taisyklių laikytis?

Svečių susodinimo taisyklės nėra labai aktualios mūsų vestuvių kultūroje. Jauniesiems šiuo metu paliekama daug laisvės sodinti svečius taip, kaip jie nori, tačiau verta atsižvelgti į du dalykus.

Pirma, geriausia, kai jaunieji mato visą salę ir juos mato svečiai. Tad jaunųjų pora turėtų pasirinkti tokią vietą, kad nesėdėtų nusisukę nugara į du trečdalius svečių. Nėra taisyklių, ką privaloma sodinti prie jaunųjų stalo. Tarsi išlikęs paprotys čia sodinti šeimos narius, bet lygiai taip pat galima sodinti ir savo draugus. Žinoma, mandagu atsižvelgti į tam tikrus svečių santykių niuansus. Pavyzdžiui, jei yra išsiskyrusių porų ar nesutariančių žmonių, geriausia nesodinti jų vieno šalia kito.

Nėra taisyklių, ką privaloma sodinti prie jaunųjų stalo. Tarsi išlikęs paprotys čia sodinti šeimos narius, bet lygiai taip pat galima sodinti ir savo draugus.

Antra, žmonių geriau nesodinti ir turint tarsi numanoma idėją, kad jie susidraugaus. Visgi mes nesame iš tos kultūros, kur visi lengvai bendrauja, todėl patarčiau sodinti žmones taip, kad jie jau nuo pat šventės pradžios jaustųsi jaukiai ir patogiai.  

 Per vestuves dažnai atsiduriame situacijose, kai svečiai sveikindami jaunuosius ima dvejoti, kuriam ir kokia seka prieiti. Kokiomis taisyklėmis patartumėte vadovautis?

Sveikinant jaunuosius pirmumą turi šeimos nariai. Pirmiausia tėvai, broliai ir seserys, artimiausi giminės ir tik tada draugai.

Sveikinant jaunuosius pirmumą turi šeimos nariai. Pirmiausia tėvai, broliai ir seserys, artimiausi giminės ir tik tada draugai.

Kokios taisyklės galioja tostų sakymui? Kas turėtų pradėti kalbas?

Etiketo pasaulyje yra konkrečios taisyklės, kas sako tostus, tačiau Lietuvoje tai žinoti nėra būtina, nes mūsų pačių tradicijos skiriasi. Todėl, pritaikant lietuvių kultūrai, tostus turėtų pradėti sakyti tėvai, artimiausi žmonės, jei yra vyriausiasis pabrolys ir vyriausioji pamergė. Pirmiausia, prieš sakant tostus, yra gražu jauniesiems pasakyti padėkos žodį visiems svečiams. Po artimiausių žmonių tostų galima pereiti prie draugų. Prieš sakant tostus, šventės vedėjams ar patiems jauniesiems būtų mandagu apie tai pranešti. Sakant tostą nereikia užimti per daug laiko. Per ilgi tostai nėra gero tono ženklas.

Pirmiausia, prieš sakant tostus, yra gražu jauniesiems pasakyti padėkos žodį visiems svečiams.

Dovanos tėvams / svečiams. Kaip priimtina padėkoti susirinkusiesiems?

Dovanos tėvams ir svečiams nėra privalomos. Tai laisvas jaunųjų pasirinkimas. Mandagu yra jauniesiems pasakyti padėkos žodį vakarienės pradžioje, o visas kitas dovanas mandagu įteikti šventės pradžioje. Pavyzdžiui, palikti jas ant stalo. Dažnai nutinka, kad mažos dovanėlės taip ir lieka ant stalų, svečiai jas pamiršta. Labai svarbu atminti, kad jaunieji stengiasi dėl svečių ir lygiai taip pat svečiai turėtų pasistengti dėl jaunųjų ir nepamiršti jiems skirto dėmesio.

Kai sakomas tostas, žmogus, kuriam jis skiriamas, taurę tik pakelia, bet pats iš jos negeria. 

TAI ĮDOMU!

  1. Yra tokia vestuvių tradicija vakarienės pradžioje visiems svečiams sukti servetėles virš galvų. Nors tai atrodo labai gražiai ir šventiškai, tačiau etiketo pasaulyje tai nėra laikoma sofistikuotu ir elegantišku elgesiu.
  2. Moteris pirmą kartą pasipuošti tiara gali tik savo vestuvių dieną. Ši etiketo taisyklė aktuali karališkųjų šeimų vestuvėse.
  3. Kai sakomas tostas, žmogus, kuriam jis skiriamas, taurę tik pakelia, bet pats iš jos negeria. 

Panašūs straipsniai

Planuokite

Žingsnis
po žingsnio
savo svajonių
šventės link

Vestuvių
biudžeto
skaičiuoklė

Sužinokite, kiek realiai kainuos Jūsų šventė,
kur galite sutaupyti, o kam skirti daugiau...

Skaičiuoti
pasiruosimo-kalendorius

Pasiruošimo
planas -
kalendorius

Palengvins susiplanuoti darbus ir
užsisakyti reikiamas paslaugas laiku!

Pradėti planuotisavo šventę